Vanja Pirc

 |  Mladina 18

Reforma pred reformo

Ali lahko bela knjiga o vzgoji in izobraževanju nazadnje pade v vodo?

Aprila je bila v javni razpravi nova bela knjiga o vzgoji in izobraževanju, ki naj bi reformirala vrtce, osnovne šole, gimnazije in druge srednje šole. V mesecu dni smo slišali kar nekaj pripomb v zvezi s posameznimi predlaganimi rešitvami. Strokovni svet za splošno izobraževanje je bil denimo kritičen do novosti glede nivojskega pouka in vztrajanja pri številčnem ocenjevanju vzgojnih predmetov. Strokovni svet za izobraževanje je belo knjigo podprl, a je predlagal, naj šolsko ministrstvo dobi poseben direktorat za izobraževanje odraslih. Inštitut za varovanje zdravja je medtem predlagal, da bi ob športni vzgoji več pozornosti namenili športni rekreaciji. Obrtniki so se zavzeli za več praktičnega učenja. Slovenska škofovska konferenca pa je po pričakovanjih potarnala, zakaj ne bi bile bolj poudarjene religijske vsebine.
V razpravi je bilo slišati tudi pozive, naj se rok za oddajo pripomb na osnutek bele knjige podaljša, saj je odmerjen preskopo. Za to, da bi javno razpravo podaljšali za mesec dni, so se z javnim pismom odločno zavzeli tudi člani Oddelka za pedagogiko in andragogiko na ljubljanski Filozofski fakulteti. Ministra Lukšiča so hkrati pozvali, naj nacionalni strokovni skupini, ki je pripravila belo knjigo, zagotovi možnosti za resen in temeljit premislek o prispelih pripombah.
Ker na ministrstvu že pripravljajo spremembe nekaterih šolskih zakonov, je pedagoška stroka ministra še pozvala, naj vse te dokumente umakne iz procedure in z uveljavitvijo počaka, vse dokler ne dobimo končnega besedila bele knjige. Na ministrstvu so ta predlog zavrnili, češ da so nekatere zakonske spremembe pač nujne in z njimi ne gre odlašati. Predstojnik Oddelka za pedagogiko in andragogiko dr. Janko Muršak se je nato javno vprašal, zakaj so nacionalni strokovni skupini potem sploh poslali 20 strani na hitro spisanih pripomb, če ministrstvo spremembe uvaja že zdaj. »Ali namerava ministrstvo čez nekaj mesecev, ko bo bela knjiga predvidoma dokončno pripravljena, pripraviti nove spremembe zakonodaje?« je dodal.
Kljub kritikam je vendarle prevladalo mnenje, da je bela knjiga potrebna, saj bi po številnih parcialnih in pogosto neusklajenih rešitvah končno spet dobili celovit šolski sistem. Lukšič najverjetneje tudi zato hiti in pri tem očitno celo prehiteva belo knjigo. Vprašanje je, kaj se utegne zgoditi, če mu je ne bi uspelo dokončati in vključiti v sistem še pred volitvami, še zlasti, če bi se na teh zgodil preobrat. Opozicijska SDS je do bele knjige izrazito kritična. A ne pozabimo, prav v obdobju njene vladavine smo dobili največ hitrih sprememb, in to brez soglasja stroke. Prav zaradi tega je bela knjiga zdaj toliko potrebnejša.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.