Borut Mekina

 |  Mladina 20

Stečajni upravitelj zavaja

Preventov drugi stečaj

/media/www/slike.old/mladina/mprevent_bk.jpg

© Borut Krajnc

Prevent je podjetje na Koroškem, ki ni bankrotiralo zaradi krize, ampak zaradi spopada med grabežljivimi lastniki. Kot je znano, je nazadnje zmagal Nijaz Hastor, najbogatejši Bosanec, bivši solastnik Preventa, ki je nemški koncern VW prepričal, naj proizvodnjo preseli v njegove tovarne. Tako je na Koroškem brez dela ostalo skupaj okrog 3000 delavk in delavcev. In ker pravih ekonomskih razlogov za propad podjetja ni, se vse od Preventovega stečaja postavlja vprašanje, kako se bodo skušali do poceni premoženja spet dokopati pogrebniki tega podjetja. Po zakonu bivši lastniki »svojega« podjetja ne morejo spet odkupiti, razen seveda, če se primerno »skrijejo«. Bilo bi res neokusno, če bi jim to uspelo ob pomoči države.
»Državo« v stečajnem postopku Preventa zastopata stečajna upravitelja Boris Kastivnik in Grega Erman, ki sta doslej nekatere posle in Preventovo infrastrukturo že oddajala v najem podjetjem v Hastorjevi lasti.
A glavno stečajno dejanje se bo zgodilo to poletje. Največ vredna in najmanj obremenjena Preventova naložba je tovarna v Braziliji, Prevent Thierry, ki bo kmalu na dražbi. Toda čeprav bi si Kastivnik moral prizadevati, da bi Preventovo premoženje prodal po najvišji možni ceni, s čimer bi upniki, predvsem državna banka NLB, dobili poplačanih čim več dolgov, zadnja odločitev ponovno zbuja sume, da je v igri kak drug scenarij.
Kastivnik je nedavno odločil, da bodo Preventovo brazilsko tovarno s skoraj 600 zaposlenimi na dražbi prodali po izklicni ceni 4,8 milijona evrov. V sklepu slovenjgraškega sodišča pa celo piše, da je Kastivnik predlagal ceno, kot je izhajala iz cenitvenega elaborata iz septembra 2010. A ker je po septembru 2010 prišlo »do razlike v vrednosti družbe«, je Kastivnik na podlagi povratnih informacij oblikoval izklicno ceno, »ki je višja od ocenjene vrednosti, še vedno pa v okviru poštene tržne vrednosti«. Sodišče in Kastivnik sta se pri tem sklicevala na cel seznam pooblaščenih ocenjevalcev, od Slovenske družbe BDO Svetovanje, d. o. o., brazilskih družb BDO Consultores Limitada in BDO Auditores Independentes ter podjetja VH & CM Empresarial Ltda, prav tako iz Brazilije.
Torej, dvoma o poštenem začetku ne more biti. Ali pač? Po naših podatkih je Kastivnik sodišče, javnost in morda tudi upnike zavedel. Cenitev je opravila izključno brazilska družba BDO, po cenitvi pa vrednost tovarne ni znašala 4 milijone, ampak 11,36 milijona evrov, cenitev pa je bila narejena po t. i. metodi diskontiranega denarnega toka. Štiri milijone evrov znaša t. i. likvidacijska vrednost tovarne. Ko smo te podatke s prošnjo za pojasnilo predstavili Kastivniku, je ponovil, da določena cena temelji na »elaboratih«, da je v skladu z zakonom in da jo je potrdil tudi upniški odbor. Ter da si sam prizadeva družbo prodati že na prvi javni dražbi »iz razlogov, ki vam jih ne bom pojasnjeval«.
Ali bo Preventova usoda zapečatena prehitro, prepoceni in po možnosti še v prid njegovim krvnikom, bo jasno 24. junija, ko je napovedana dražba.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.