Peter Petrovčič

 |  Mladina 24  |  Politika

Zdrave družine in pretepeni pedri

Vidne so posledice boja normalnih in zdravih proti istospolnim

Zdravi

Zdravi
© Borut Krajnc

Tudi pretekli teden, pred zadnjim branjem novega družinskega zakonika, so se zbrali člani in somišljeniki civilne iniciative Za družino in pravice otrok. Spet so, kot je dejal njihov vodja Aleš Primc, mirno in dostojanstveno izrazili svoje prepričanje, da otrok rabi mamo in očeta. Tako kot to mirno in dostojanstveno počnejo, že odkar je pred skoraj dvema letoma vlada prvič predstavila predlog novega zakonika. Njihova vztrajnost mirnega in dostojanstvenega izražanja svojih prepričanj v javnosti pa že daje prve rezultate. Normalni in zdravi so vse bolj nestrpni do tistih drugih, vse več je brutalnih fizičnih napadov nanje.
Pred dnevi se je prva parada ponosa v Dalmaciji, v Splitu, končala s prekinitvijo, nekaj ranjenimi udeleženci parade in več kot 70 pridržanimi napadalci. Letošnja parada ponosa v Ljubljani se je končala brez izgredov, a slika ni tako popolna, kot se zdi na prvi pogled. V nasprotju z drugimi državami bivše Jugoslavije, kjer so se šele dobro odpravili na pot sprejemanja homoseksualcev, je v Sloveniji trend prav nasproten. Začelo se je pred leti s fizičnimi napadi na istospolne, napadi z molotovkami na zbirališča istospolnih in to se v zadnjem času le še stopnjuje. Sredi maja sta dva moška v Ljubljani pretepla italijanskega gejevskega aktivista Antonia Parisa. V kliničnem centru je dobil šest nujnih šivov na obrazu, zdravljenje pa nadaljeval v Italiji, saj je bila potrebna operacija. Pred dnevi, prav tako v Ljubljani, je skupina moških s palicami pretepla britanskega geja. Slednjemu, policistu po poklicu, je uspelo zaščititi vsaj obraz in nekatere druge vitalne notranje organe, a nič več kot to. Pa sta to le dva, bolj odmevna primera, kjer sta bili žrtvi tuja državljana ...
In del odgovornosti skupaj z glavnino opozicije in uradno rimskokatoliško cerkvijo, ki podpira zagovornike »zdravih družin«, nosijo prav slednji. To je čas, ko dan za dnem, iz meseca v mesec mirno in dostojanstveno argumentirajo, zakaj istospolno usmerjeni ne morejo imeti pravic, ki jih imajo preostali. Seveda Primc in njegovi ne pozivajo k fizičnemu nasilju. Ustvarjanje ozračja, kjer je sprejemljivo o istospolnih zgolj zaradi njihove spolne usmerjenosti govoriti kot o tumorju družbe, ki lahko pomeni propad naroda in ne vem kaj še, je morda še bolj nesprejemljivo. In hkrati učinkovito. Še posebej, kadar se to počne na miren in dostojanstven način.
Tega pa se očitno zavedajo tudi na notranjem ministrstvu. Da bi se policija čim bolj uspešno spopadala z različnimi pojavnimi oblikami homofobije, je ministrstvo prav te dni pripravilo posebno predavanje za vse komandirje policijskih postaj, vodje policijskih uprav in njim podrejenih oddelkov ter vse policijske in kriminalistične vodje policijskih enot, ki pokrivajo to področje. Med drugim jim bodo predavali raziskovalec na Mirovnem inštitutu dr. Roman Kuhar, Jasna Magić iz Legebitre in gejevski aktivist Mitja Blažič, sicer pred leti tudi sam žrtev brutalnega homofobnega napada.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.