Blaznost

Prohibicija marihuane in nove drakonske kazni

Borut Pahor na shodu za legalizacijo marihuane, Ljubljana 2003

Borut Pahor na shodu za legalizacijo marihuane, Ljubljana 2003
© Denis Sarkić

Ministrstvo za zdravje je pripravilo predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami. Te dni ga bo predstavilo zainteresirani javnosti, začenši s posvetom z nevladnimi organizacijami v petek v Ljubljani. Predlog zakona je razburil številne predstavnike nevladne sfere, ki si prizadevajo za odpravo demoniziranja marihuane in za njeno postopno legalizacijo. Čeprav je marsikdo ob nastopu »leve« vlade pričakoval napredek tudi na tem področju, je zdaj jasno, da ga ne bo. Nasprotno. Vlada si v zadnjih izdihljajih prizadeva za drakonske denarne kazni za uporabo drog.
Če bo predlog sprememb zakona sprejet, naj bi po novem obveljalo, kakor razkriva interni predlog zakona, da se »z globo od 200 do 1000 evrov za prekršek kaznuje, kdor ima v posesti manjšo količino prepovedane droge za enkratno lastno uporabo«. To pomeni, da bo nova denarna kazen od zdaj veljavne višja za skoraj 500 odstotkov. Kdor bo imel v posesti prepovedane droge (torej več kot za enkratno uporabo), mu je zagrožena kazen od 500 do 1500 evrov, torej za skoraj 250 odstotkov več kot zdaj. Marihuana je zakonsko sicer še vedno izenačena s trdimi drogami, kot sta heroin in kokain.
Matej Janković iz organizacije Prohibicija slepi je o tem povedal: »Takšne kazni po vseh razpoložljivih analizah nikoli doslej niso in tudi zdaj ne bodo pripomogle k ničemur drugemu kot k odrivanju ljudi na rob, in to vseh, rekreativnih uporabnikov marihuane in pridelovalcev ter prodajalcev izdelkov iz konoplje. Videti je, da je edini namen predlaganih sprememb polnjenje praznega proračuna, ne pa to, da bi se zmanjšala zloraba drog oziroma da bi se to področje uredilo.«
Predlog sprememb se dotika tudi trženja živilskih izdelkov iz konoplje. Kot je predvideno, bo z globo od 5000 do 100.000 evrov kaznovana pravna oseba (npr. trgovina), ki »oglašuje, označuje, predstavlja in na kakršen koli drug način promovira živila iz konoplje s simboli, slikami, izrazi in besedili, ki se nanašajo na konopljo«, če bo vrednost THC v njih prekoračila zakonsko dovoljeno mejo. »Gre za nesmisel in za popoln absurd, ki nas trgovce z živili iz konoplje postavlja v nemogoč položaj,« je povedal eden od njih. »Če torej legalno uvozim neki živilski izdelek iz Avstrije, ki ima dokazano zdravilne učinke, mi bodo očitali, da oglašujem droge! Država tu samo zagotavlja prvi pogoj za prihod velike farmacije.«
Ta trgovec, ki razumljivo želi ostati neimenovan, omenja tudi konkreten primer, zdravilo Sativex za paciente z multiplo sklerozo, ki je narejeno iz kanabisove smole. »Razvilo ga je britansko podjetje GW Pharmaceuticals in Sativex se že prodaja v zahodni Evropi, čez leto ali dve bo tudi na policah slovenskih lekarn. Meni pa bo država naložila globo 100.000 evrov, če bom prodajal olje z listom konoplje na steklenici! To je hujše kot v komunizmu. Takrat se je razumelo, da ljudje uporabljajo marihuano, in od časa do časa jih je kdo dobil po prstih, ampak to je bilo tudi vse. Tukaj so se pa prav spravili na ljudi, češ ne boste vi trave kadili, delajte, tiho bodite, pa davke plačujte, pa v lekarno hodite!«

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.