25. 3. 2002
Galileo proti GPS-u
Galileo bo predstavljal neposredno konkurenco ameriškemu sistemu za globalno pozicioniranje (GPS), članice pa bodo morale zagotoviti skupaj 450 milijonov evrov. 100 milijonov evrov je sicer že zagotovljenih iz proračuna EU, 550 milijonov evrov pa bo zanj prispevala Evropska vesoljska agencija.
Kaj je in zakaj Galileo? Gre za najambicioznejši evropski vesoljski projekt. Mrežo bo sestavljalo 30 satelitov, ki bodo krožili na višini 24.000 kilometrov. Pokrivali bodo celotno zemeljsko površino, opremljeni bodo tudi z atomsko uro, ki bo zagotavljala natančen točen čas.
V vesolju sta sicer že dva podobna satelitska sistema, ameriški GPS in ruski Glonass. Oba sta bila primarno narejena za vojaške potrebe, Glonassa pa še danes niso uporabili za civilne namene.
Galileo je povsem civilni program, ki naj bi resno ogrozil monopol GPS-a. Slednji je stal kar 14 milijard dolarjev, ZDA pa v njegovo posodabljanje vlagajo milijardo dolarjev. Američani so seveda skušali prepričati EU, da je novi satelitski program nepotreben, saj lahko brezplačno uporabljajo usluge GPS. EU se s tem ne strinja, saj je GPS po njihovem mnenju preveč nenatančen.
V kriznem času, kot je denimo posredovanje v Afganistanu, ZDA premestijo na kritično območje veliko satelitov, ki pomagajo pri navigaciji letal, raket in vojske. Drugi deli sveta pa ostanejo precej slabo pokriti. EU pravi, da bo Galileo tako ali tako kompatibilen z GPS-om, kar bo še dodatno povečevalo njegovo natančnost.
ZDA zahtevajo od EU, da bi se v kriznih primerih sovražniku onemogočil dostop do Galileovih signalov, okoli tega pa še vedno potekajo dogovori.
Galileo bo poleg avtomobilske navigacije in sledenja ukradenih vozil, skrbel še za navigacijo civilnih poletov, vlakov, ladij, sprejemnika Galileo pa naj bi vgrajevali tudi v mobilne telefone, kar naj bi pripomoglo pri iskanju pogrešanih oseb.
Gradbeniki bodo lahko z Galileom določali kote z natančnostjo enega centimetra, znanstveniki pa bodo lahko spremljali geološke spremembe, sledili divje živali, preučevali gibanje ozračja...
Galileu, ki bo pod pristojnostjo EU so se najbolj upirali Britanci, Nizozemci in Nemci. Slednji so menili, da bi moral biti projekt bolj pokrit s strani zasebne sfere. Toda na koncu so popustili. Kako bo EU prišla do zaslužka? Vsak prodani čip bo obdavčen s 50 centi, ki bodo romali v blagajno EU.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.