22. 8. 2008 | Družba
Observatorij Črni Vrh odkril prvi slovenski satelit
Komet Swann - \"slovenski\" je precej manjši
© Jörg Weingrill
Stanislav Matičič je pri pregledu slik neba, ki jih je posnel večer prej, sprva komet odkril kot šibak objekt, ki se je razmeroma hitro gibal po nebu. Meritve je posredoval v Center za male planete v ZDA, ki je objekt takoj uvrstil na svoje spletne strani s pozivom ostalim opazovalcem, naj naredijo dodatne meritve. V naslednjih dveh dneh je to storilo 17 observatorijev v Evropi, ZDA in na Japonskem, analiza posnetkov pa je pokazala, da gre za megličast objekt, podoben kometu.
Elementi tira in ostala opazovanja, dobljena iz omenjenih observatorijev, razkrivajo, da gre za komet s parabolično orbito, ki je gleda na Zemljino nagnjena za 118 stopinj. Komet se bo najbolj približal Soncu prve dni januarja 2009 in sicer na razdaljo okoli tri astronomske enote - ena astronomska enota ustreza povprečni razdalji med Zemljo in Soncem. V trenutku odkritja je bil komet, poimenovan C/2008 Q1 (Matičič), oddaljen od Zemlje okoli 2,8 astronomski enoti. V skladu s pravili Mednarodne astronomske zveze dobijo novoodkriti kometi ime po odkritelju, so sporočili iz observatorija, ki deluje na Črnem Vrhu nad Idrijo.
Stanislav Matičič je sicer znani slovenski amaterski astronom, ki že več kot 40 let aktivno deluje na tem področju. Leta 1970 si je v Logatcu postavil observatorij s 25-centimetrskim zrcalnim astronomskim teleskopom. Zrcalo in teleskop si je izdelal sam, kar je bil takrat velikanski dosežek. Na stotine odraslih in otrok je skozi ta teleskop prvič opazovalo vesolje. Leta 1997 se je pridružil skupini astronomov na observatoriju Črni Vrh, kjer so istega leta začeli z izvedbo Projekta iskanja kometov in asteroidov (PIKA). Sodi med najuspešnejše opazovalce observatorija, saj je poleg kometa odkril tudi 3 NEO asteroide, pri nadaljnjih dveh pa je bil soodkritelj. Leta 2007 je odkril tudi supernovo 2007od.
Komet C/2008 Q1 (Matičič) je bil odkrit s 60-centimetrskim robotskim teleskopom Cichocki, ki v okviru projekta PIKA na Črnem Vrhu redno obratuje od septembra 2002. Projekt PIKA je najuspešnejši slovenski astronomski opazovalni projekt, v okviru katerega je bilo odkritih preko 350 asteroidov, so še sporočili iz observatorija. (STA, bl)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.