11. 10. 2008 | Svet
Na Hrvaškem je nekaj hudo narobe
Zvonimir in Ivana Hodak
© Cropix
Če smo se pred kratkim le spraševali, smo zdaj prepričani – na Hrvaškem je nekaj hudo narobe. Umor 26 letne odvetnice Ivane Hodak, ki so jo ubili sredi belega dneva, ob 11.00 dopoldne v središču Zagreba, je pretresel vso državo. Podrobnosti umora izgledajo kot načrtovana eksekucija – storilec je žrtev počakal na stopnicah pred stanovanjem, v zgradbo pa je lahko prišel le s ključem, ustrelil jo je dvakrat v glavo in zbežal proti Trgu bana Jelačića. Uporabil je navadno orožje – zastarelo pištolo crveno zastavo brez dušilca, znano kot “tetejec. Sosedje trdijo, da so pred streli slišali kreganje neznanca in žrtve.
Tudi če se bo izkazalo, da je bila Ivana Hodak umorjena zaradi ljubosumja, vemo, da je v državi nekaj hudo narobe, saj se je politični in policijski vrh odzval prveč pretreseno. Več kot 200 zaslišanj, barikade na zagrebških ulicah, helikopterji, kontrole na cestah, menjave notranjega ministra Igorja Rončevića, ministrice pravosodja Ane Lovrin in šefa policije Marjana Benka. Vse to je le “začetek konca mafije na Hrvaškem”, je obljubil premier Ivo Sanader.
Ivana Hodak, mlada predstavnica “zlate zagrebške mladine”, bi nadaljevala zgodbo o uspehu očeta, uspešnega odvetnika Zvonimirja Hodaka, in mame, nekdanje podpredsednice hrvaške vlade, Ljerke Mintas Hodak. O njej časniki niso pisali, bila je srečno zaljubljena, hodila je po očetovih stopinjah kot pripravnica v njegovi odvetniški pisarni. Nobenih škandalov, nobenih groženj – Ivana le enkrat zabrede v nevarne vode in to zaradi ljubezni. Hodakova se je poleti zapletla v ljubezensko zvezo z odvetnikom iz sovražnikovega tabora z Ljubom Pavasovićem Viskovićem, ki je pred sodiščem zastopal Hrvoja Petrača pravnomočno obsojenega za ugrabitev mladoletnega Zagorčevega sina.
Če je premier po tem umoru takoj zamenjal dva ministra in šefa policije, potem vzrok zanj ne more biti le ljubosumje, spremembe v vrhu pa tudi ne bodo dovolj za manj kriminala. Na Hrvaškem se je razpasel strah, ki se je po vrsti nerešenih umorov, po več kot 66 brutalnih usmrtitvah na ulicah večjih hrvaških mest in vrsti pretepov upajmo končal s ponedeljkovim umorom. Gre za temačno klimo, ki je zavladala Hrvaški, še posebej v Zagrebu, ki je ljudje sami niti s svečami na Cvetnem trgu ne morejo osvetliti.
To naj bi hitro uspelo novemu notranjemu ministru Tomislavu Karamarku, ker je, tako kot novi šef policije Vladimir Faber, zanesljiv in dokazano učinkovit. Seveda se vsi sprašujejo, zakaj ju je Sanader šele zdaj postavil na te položaje, sam pa na ves glas začel govoriti o protimafijskih zakonih, kot da bi zdaj bili zakoni mafijski?
Mogoče so zakoni zdaj bolj naklonjeni velikemu kapitalu, kot se to v civilizirani evropski družbi spodobi, mogoče še vedno varujejo vojne dobičkarje in mogoče politični vrh meni, da mora za Evropo igrati predstave, ki jih preveva odločenost za končni obračun. Če bodo zakoni mejani sistematično in premišljeno, se veliko rib ne bo ujelo, le življenje na Hrvaškem se bo umirilo. Če pa je vse skupaj le velika predstava za tujino, bodo vsi nerešeni primeri le dober kamen spotike na prihodnjih volitvah. Od vseh paralamentarnih strank je do zdaj le SDP zahteval odstop vlade, kar pa Sanader sploh ni komentiral.
Velika riba Hrvoje Petrač je še zapahi in bo tam tudi ostal, kaj pa bo z drugimi, je odvisno od politične volje in od odločenosti novih ljudi, ki jih je premier imenoval. Generala Vladimirja Zagorca, človeka z največ odlikovanji na Hrvaškem, so v filmskem (Sanaderjevem) stilu z Dunaja prepelajli v hrvaški zapor Remetinec. Njegov odvetnik Zvonimir Hodak, oče umorjene Ivane, naj bi že več mesecev pred izročitvijo Zagorca obiskoval državno tožilstvo in ponujal, da je njegova stranka pripravljena sodelovati. Zanimivo je, da se je takoj po Petračevi obtožbi, da je Zagorac ukradel dragulje, vpletel tudi predsednik Stjepan Mesić in je k njemu na Dunaj poslal svojega sodelavca. Del pogovra med njima, je objavljen na portalu javno.hr.
Čas bo pokazal, koga je in koga ni strah pričanja generala Zagorca, ki ga sumijo tatvine 5 milijonov evrov vrednih diamantov, in ali so bii prav ti diamanti usodni za mlado odvetnico.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.