Luka Vodopivec

 |  Družba

Bodo mobilniki novi up glasbene industrije?

/media/www/slike.old/novice/nokia_music.jpg

Glasbena industrija (konkretneje štiri multinacionalke, tako imenovane ' the big four'- Universal, Sony BMG, Warner Music in EMI, ki imajo skupaj skoraj tričetrtinski tržni delež) je nedavno z največjim proizvajalcem mobilnih telefonov sklenila dogovor, ki naj bi kupcem nekaterih modelov mobilnikov omogočil eno leto neomejenega brezplačnega črpanja digitalne glasbe in to povsem zakonito. Izdelek oziroma storitev so začeli prodajati v začetku oktobra, najprej v Veliki Britaniji. Gre za še enega od poskusov glasbene industrije, da bi ustavila in morda celo obrnila svoje prodajne trende.

Leto 1999 je bilo zadnje, v katerem je svetovna glasbena industrija rasla. V tistem letu so se namreč pojavili prvi, seveda nezakoniti, ponudniki glasbe na svetovnem spletu. Najbolj razvpit med njimi je bil Napster, ki ga je ameriško združenje glasbene industrije skušalo prepovedati od samega začetka. To jim je uspelo dve leti kasneje, toda piratstvo na svetovnem spletu je po tem še vedno nezadržno raslo. V letu 2001 je tedaj še opotekajoče se podjetje Apple na trg dalo glasbeni predvajalnik iPod. Iz kratice izdelka za 400 dolarjev so v angleščini tedaj nekateri skovali ime - idioti cenijo naše naprave - in mu napovedali kratko prihodnost. A podjetje je nato kmalu uspelo prepričati glasbeno industrijo, da spletnega 'downloadanja' na more preprečiti, temveč se mu lahko pridruži in od tega kaj iztrži. Leta 2003 je bilo torej na svetovnem spletu možno glasbo za plačilo zakonito črpati in iPod skupaj z iTunes sta bila med prvimi, uspehe pa žanjeta še danes.

Rast, a premajhna

Poskusi

Navidezno brezplačna zakonita glasba

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.