20. 5. 2009 | Politika
Nova YES elita
Marko Kryžanowski, član združenja YES, ki zdaj svari pred pohlepom mladih poslovnežev
© Denis Sarkić
Predsednik uprave Petrola Marko Kryžanowski je pred dobrim mesecem na YouTubeu objavil nagovor, s katerim je javnost želel opozoriti na ozadja kadrovskih menjav v njegovi družbi. Zatrdil je, da Petrol nekateri obravnavajo kot vojni plen: »Bo zmagal razum in delničarji Petrola ali pa bodo zmagali predvsem posamezniki, ki so vključeni v ozko skupinico ljudi, ki jih nekateri tudi povezujejo z društvom YES in jim pravijo mladi yesovci? Zmagat mora razum in delničarji Petrola.« Tovrstne trditve si zaslužijo pozornost. Še posebej, ker je Petrol ena največjih slovenskih gospodarskih družb, v kateri ima precejšnjo vlogo država. In Marko Kryžanowski združenje YES nedvomno dobro pozna. Njegov član je namreč tudi sam.
Združenje mladih poslovnežev YES (Young Executives Society) se tokrat ni prvič pojavilo v javnosti. Ustanovljeno je bilo leta 2003, menda iz razočaranja nad kadrovsko politiko v državi, kot je takrat za Mladino pojasnil eden od ustanoviteljev, Vlado Jančič. Menedžerski trg takrat menda ni obstajal, združenje YES pa je želelo zgraditi most med staro generacijo direktorjev in prihajajočimi mlajšimi generacijami. Danes je za marsikaterega člana težko verjeti, da bi bil razočaran nad svojim položajem. Med člani združenja YES so predsednik uprave Mercatorja Žiga Debeljak, predsednik uprave Kapitalske družbe Borut Jamnik, predsednik uprave Adrie Airways Tadej Tufek, predsednik uprave Zavarovalnice Triglav Andrej Kocič in član uprave NLB Matej Narat. Razočaranje najbrž pride, šele ko postanejo njihove funkcije zaradi takšnih ali drugačnih zakulisnih iger ogrožene. Kot pri Marku Kryžanowskem.
YES je vsekakor elitno združenje, česar ne skriva. Na leto sprejme le 10 novih članov, in to preko posebne komisije na priporočilo tistih, ki so že v združenju. Članarina znaša tisoč evrov letno. Društvo se redko pojavlja v javnosti, njegova spletna stran pa je dostopna le članom. Zaradi vsega tega se je združenja prijela avra skrivnostnosti in tajnosti. Glede na dejstvo, da so njegovi člani nekateri najbolj vplivni ljudje v državi, to ni preveč ugodna kombinacija. Generalni sekretar združenja YES Jan Pinterič na to pravi: »Ne posvečamo veliko pozornosti lastni promociji in pojavljanju v medijih. Na vsa vprašanja pa vedno z veseljem odgovorimo.«
Nekateri mediji so tako združenje YES že razglasili za podmladek leto kasneje ustanovljenega Foruma 21. Pri razkrivanju domnevnih zarotniških povezav so med drugim izpostavljali dejstvo, da je članica YES tudi Katarina Kresal, ministrica za notranje zadeve in predsednica stranke LDS. Pinterič povezave s kakršnimi koli kadrovskimi mrežami zavrača in pravi, da so tudi z delovanjem Foruma 21 seznanjeni izključno iz medijev. Pojasnjuje, da je Kresalova k združenju pristopila pred svojo politično kariero, združenje YES pa nima nikakršnih političnih ambicij ali povezav z drugimi organizacijami ali političnimi strankami ter je povsem neodvisno in apolitično združenje. Člani združenja prav tako pogosto poudarjajo, da imajo zelo različne osebne opredelitve in da bi bilo krivično do njih, če bi se YES politično opredeljeval. Raznolikost mnenj naj bi predstavljala celo dodano vrednost. A vsaka apolitičnost ima svoje meje: »Imenovanje predsednika uprave Petrola bo vedno tudi politično vprašanje,« je zatrdil Marko Kryžanowski v svojem nagovoru javnosti.
Nekoliko zavajajoč je sicer naziv YES kot zgolj stanovskega združenja poslovnežev. Jan Pinterič je združenje zasnoval skupaj z Andrejem Nabergojem: »Na začetku smo v združenje povabili približno 30 mladih, uveljavljenih in vidnih podjetnikov, poslovnežev, akademikov, arhitektov in zdravnikov.« Diši po družbeni eliti. In kako je z mladostjo, na katero nakazuje ime združenja? Člani morajo biti ob včlanitvi v klub mlajši od 40 let, v njem pa lahko ostanejo tudi po tej starosti. Vseh članov je trenutno okoli 150. Združenje naj bi po Pinteričevih besedah pomagalo generaciji mladih talentiranih posameznikov, da se bodo razvili v sposobne in odgovorne posameznike in tako prispevali k razvoju spodbudnega okolja, v katerem bodo lahko neomejeno uresničevali svoj potencial.
In kakšne programe izvaja združenje YES, kaj uspešne mlade poslovneže nenazadnje žene, da se formalno organizirajo? Pomembnejša projekta sta dva, YES Junior in podjetniški center. Tam članom omogočajo izobraževanje, mentorske programe in stike s potencialnimi investitorji za poslovne zamisli. Takih delavnic so po Pinteričevih besedah organizirali že več kot sto, leta 2008 pa je združenje organiziralo tudi dve srečanji, na kateri so povabili zunanje udeležence. Ti srečanji sta bili Pangea Day in EDGE konferenca.
Pri tovrstnih združenjih je pogosto pomemben tudi element spletanja socialnih omrežij. Uspešni posamezniki se tako spoznavajo med seboj, s tem pa se gradi in utrjuje nova družbena elita. Seveda, nič ni narobe s tem, da vodenje gospodarskih družb prevzamejo uspešni menedžerji novih generacij. Tudi to, da si z organizacijo v društvo olajšajo pot do vrha, je povsem legitimno. Ker pa se društvo omenja predvsem v povezavi s podjetij, ki so posredno v državni lasti in torej ne odgovarjajo le zasebnim vlagateljem, bi bilo nekoliko več transparentnosti in odprtega komuniciranja z javnostjo dobrodošlo. Tudi vidni člani združenja so namreč z informacijami o svoji vlogi v društvu skopi. Pri več predsednikih uprav, ki so člani YES, smo skušali pridobiti njihovo mnenje o združenju in motiv, zaradi katerega so se včlanili, a tega ni bil nihče pripravljen pojasniti.
Združenje YES je sicer član evropske konfederacije YES, ki ima sedež v Bruslju in je bila ustanovljena že leta 1988. Konfederacija združuje 16 nacionalnih društev mladih menedžerjev, od Španije do Kazahstana, vsako pa ima svojo strukturo, interna pravila in posebnosti. Kot tudi logotipe – madžarsko združenje se denimo predstavlja z znaki ¥€$. Med svojimi načeli ima evropska konfederacija YES zapisane običajne mantre o prosti trgovini, svobodnem podjetništvu in družbeni odgovornosti. Kot cilj pa omenja tudi varovanje okolja, zato nas je zanimalo, kako se na tem področju udejstvuje slovensko združenje. Jan Pinterič pravi, da imajo tovrstni projekt v pripravi in da ga bodo predstavili še letos, usmerili pa se bodo predvsem v izobraževanje o tej tematiki.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.