Igor Mekina

 |  Družba

Prepovedane “verske” registrske tablice

/media/www/slike.old/novice/floridaplate_1520515c.jpg

Ameriška sodnica je v ameriški Južni Karolini prepovedala že odobrene registrske tablice, na katerih naj bi ob križu na cerkvenem oknu pisalo še “Jaz verjamem”. Zakonodaja te južne ameriške države je namreč omogočila državljanom, da si izberejo svoje oznake za registrirana vozila, ki bi bile zapisana na tablicah, kjer bi bil z leve strani križ na steklenem oknu, pod oznako pa naj bi bil zapisan napis “Jaz verjamem”. Ta podlaga za registrske številke je bila že odobrena, toda okrožna sodnica Cameron Currie je presodila, da je napis neustaven, saj krši ameriški prvi amandma, ki zapoveduje ločitev cerkve in države. Spor se je začel zaradi tožbe organizacije “Američani združeni za delitev cerkve in države” in to na podlagi pobude nekaterih posameznikov ter hinduističnih ter ameriško-arabskih skupin.

Sodnica je presodila, da ločitev cerkve in države ne zavezuje samo “ravnanje države in ne samo religije na splošno, temveč tudi posamezne sekte”. Njena sodba je tako dejansko izničila že sprejet zakon, sodba pa je tudi v popolnem nasprotju s prizadevanji guvernerja Andrea Bauerja, ki se zavzema tudi za to, da bi bile registrske oznake z verskimi simboli dovoljene v vsej državi. Odvetniki kristijanov so si želeli enake oznake uzakonoti tudi v Floridi, vendar tam za to možnost predlagani zakon ni dobil potrebne večine. Ker pa si Andre Bauer po oceni sodnice prizadeva za “zakonsko potrditev posebnih registrskih tablic za propagiranje večinske religije – krščanstva”, je po njeni oceni “ne glede na to, ali so takšna prizadevanja vzpodbujena z iskrenimi krščanskimi prepričanji ali gre le za poskus kovanja političnega kapitala ob pomoči religije” - rezultat enak, saj je takšna ureditev “jasno protiustavna”, obramba njene uzakonitve pa je po njeni oceni “državo zapletla v nepotreben in drag sodni postopek”.

Guverner Južne Karoline po izgubljeni pravdi ni bil dostopen za komentarje, zato pa je svoje zadovoljstvo nad sodbo izrazil Barry W. Lynn, izvršni direktor “Združenih Američanov”, ki je dejal, da vlada ZDA nikoli ne bi smela enega verskega prepričanja obravnavati na bolj favoriziran način kot drugega. “To je neustavno in neameriško. Izgleda, da si nekateri politiki prizadevajo vero uporabiti kot sredstvo v političnem nogometu,” je ocenil Barry W. Lynn, predsednik organizacije “Američani združeni za delitev cerkve in države”.




Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.