3. 3. 2011 | Politika
Bivši hrvaški premier: "Verjamite Tomuliću"
Hrvaško vodstvo leta 1991: Josip Manolić, Stipe Mesić in Franjo Tuđman
© Reuters
Ivan Čermak, nekoč vodja Tuđmanovega kabineta, je včeraj za RTV Slovenija zanikal, da naj bi Janezu Janši v začetku devetdesetih predajal torbe s podkupnino pri trgovini z orožjem. Kot je znano, je pretekli teden to trdil Marin Tomulić, tedaj pristojen za nadzor nad logistiko na Hrvaškem. A sedaj se je odzval Josip Manolić, nekoč drugi najmočnejši človek Hrvaške, takoj za predsednikom države Franjem Tuđmanom. Dejal nam je, da se iz časov, ko je bil v vrhu hrvaške politike, v vladi, spomni zgodb o tem, da naj bi pri trgovanju z orožjem Janez Janša prejemal podkupnino. »Tedaj sem bil predsednik vlade in seveda nisem bil neposredna priča tem dogodkom. Za orožarske posle so bili odgovorni nekateri ljudje, ki so orožje nabavljali. Zgodbe o tem, da je Janša prejemal podkupnine, pa se spomnim. Vem tudi, da smo bili tedaj nad tem malce razočarani. Seveda pa neposredno tega, da so bile podkupnine izplačane, ne morem potrditi. Je pa bilo jasno, da je bila Hrvaška tedaj v stiski in da smo bili pri nabavi orožja pod embargom. Mislim, da je Janša to vedel in glede tega ni bil ravno korekten,« nam je dejal Manolić.
Glede verodostojnosti Tomulićevih izjav, da je torej Janša prejel podkupnino, in verodostojnosti Čermakovih izjav, ki je zaprt v Haagu včeraj preko svojega odvetnika to zanikal, nam je Manolić dejal, da sumi, »da Čermak ne govori resnice. Morda se ne spomni, morda pa se, glede na to, kje je, s tem ne želi ukvarjati. Tomulić gotovo ni bil sam v Kopru pri teh prevzemih,« pravi Manulić. Potem nadaljuje: »Morate vedeti, da uradno na sejah vlade o trgovini z orožjem nismo razpravljali. Za Hrvaško je tedaj veljal embargo in tega nikakor nismo mogli niti uvrstiti na seje. Trgovina je potekala na štiri oči. Ampak menim, da lahko verjamete ljudem, ki so bili pri teh poslih prisotni,« je dejal bivši hrvaški premier, ki je tudi zanikal, da naj bi bil Tomulić »kriminalec«. Sam ga ima v spominu kot domoljuba, ki so ga v začetku devetdesetih let prosili, naj Hrvaški pomaga iz Pariza. Manolić je bil predsednik hrvaške vlade do julija 1991, potem je bil šef hrvaškega urada za varstvo ustavne ureditve, med letoma 1993 in 1994 pa predsednik županijskega doma hrvaškega parlamenta. Leta 1995 je iz HDZ izstopil zaradi nestrinjanja s politiko do Bosne.
Več o tem v novi Mladini
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.