5. 8. 2011 | Mladina 31 | Svet
Svet: Kratke novice
OD 28:07:2011 do 03:08:2011
Mubarak v Sloveniji, oktober 2009
© Borut Krajnc
Proces
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
5. 8. 2011 | Mladina 31 | Svet
Proces
Mubarak v Sloveniji, oktober 2009
© Borut Krajnc
V Kairu se je ta teden začelo sojenje nekdanjemu egiptovskemu predsedniku Hosniju Mubaraku. Obtožnica ga bremeni korupcije v času njegove vladavine in odgovornosti za uboj več kot 800 protestnikov med demonstracijami na trgu Tahrir v začetku leta. Hudo bolnega Mubaraka so na sodišče prinesli na nosilih, proces pa spremlja iz bolniške postelje. Izrekel se je za nedolžnega po vseh točkah obtožnice. Če bo dočakal razsodbo, mu grozi smrtna kazen.
Sprava
Ameriški demokrati in republikanci so vendarle dosegli dogovor, ki omogoča povišanje meje javnega dolga za nadaljnjih tisoč milijard dolarjev do leta 2013, s čimer se je velikemu delu sveta odvalil kamen od srca, saj bi bile posledice plačilne nesposobnosti, ki je grozila ZDA, za svetovno gospodarstvo lahko katastrofalne.
Guantanamo, 2. del
Slovaška je tri zapornike iz Guantanama, ki jih je sprejela lani, poslala v države izvora, torej matične države. Egipčana Adela Al Gazarja, ki je bil prej osem let zaprt v Guantanamu in leto dni na Slovaškem, je takoj po vstopu v državo aretirala egipčanska policija, tudi Tunizijca Rafika Al Hamija so »sprejeli« tunizijski varnostni organi. V postopku izročanja Slovaški so ZDA opozorile Slovaško, da bi Al Gazarju v Egiptu lahko grozilo mučenje. Pa so ga mučili tudi v Guantanamu in pred tem leto dni v domačem zaporu. V vsem tem času zoper njega ni bila vložena nobena obtožnica.
Na barikadah
Zveza Nato je države članice zaprosila za okrepitve na Kosovu. Razmere na severu ob meji s Srbijo so namreč še vedno napete. Potem ko je kosovska vlada sprejela embargo na uvoz blaga iz Srbije in so posebne enote kosovske policije zaradi nespoštovanja embarga skušale prevzeti nadzor nad mejnimi prehodi na območju, pripadniki srbske manjšine na Kosovu že več kot teden dni vztrajajo na barikadah na cestah, ki vodijo do »njihovih« mejnih prehodov. Vztrajali naj bi, vse dokler kosovske oblasti embarga ne bodo odpravile. Mejne prehode sicer trenutno nadzorujejo enote Kforja. Na območju že začenja primanjkovati osnovnih dobrin, skrb zbujajoče je tudi pomanjkanje materiala v bolnišnici v Kosovski Mitrovici. Slovenija, ki ima na Kosovu 317 vojakov, naj se na zahteve po okrepitvah ne bi odzvala.
Et tu, Italija?
Italija bi utegnila kmalu postati nova država EU z uzakonjeno prepovedjo nošenja muslimanskih burk v javnosti. Ustavna komisija italijanskega parlamenta je namreč ta teden podprla predlog zakona, parlament pa naj bi o njem glasoval po koncu počitnic. Prepoved nošenja burk sta že uzakonili Francija in Belgija.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.