Olikani mestni redarji

Za dobro opravljanje službe je potrebna tudi psihologija

Vsakdo, ki se po ljubljanskih ulicah ob najbolj prometnih urah, v gneči, preriva skozi množico vozil in išče najprimernejše mesto, kjer bi lahko parkiral svojega jeklenega konjička, se je že kdaj iz oči v oči srečal z neprijazno (prej zeleno, zdaj bordo rdečo) baretko. Nič koliko zgodbic kroži o tem, da listek raje napišejo v okolici katere izmed ljubljanskih fakultet, saj študentje konec koncev nimajo kaj početi z avtomobili, kot pa v bližini gostinskega obrata, kjer se oglasijo na zastonjskem kozarčku po končanem "šihtu".

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Vsakdo, ki se po ljubljanskih ulicah ob najbolj prometnih urah, v gneči, preriva skozi množico vozil in išče najprimernejše mesto, kjer bi lahko parkiral svojega jeklenega konjička, se je že kdaj iz oči v oči srečal z neprijazno (prej zeleno, zdaj bordo rdečo) baretko. Nič koliko zgodbic kroži o tem, da listek raje napišejo v okolici katere izmed ljubljanskih fakultet, saj študentje konec koncev nimajo kaj početi z avtomobili, kot pa v bližini gostinskega obrata, kjer se oglasijo na zastonjskem kozarčku po končanem "šihtu".

Očitno pa se je ljubljanska županja, Vika Potočnik, odločila takšnemu odnosu do davkoplačevalcev, ki so jo izvolili, narediti konec. Mogoče jo je spodbudila tudi pred kratkim izrečena pobuda za referendum, na katerem bi se prebivalci prestolnice odločali, ali je res potrebno ponovno uvesti zloglasne lisice. Poleg rednega triletnega preverjanja poznavanja načrta ulic in zgodovinskih osnov mesta so se zaposleni v Inšpektoratu MOL, tako kot delavci Mestne uprave letos, morali preveriti še v znanju angleškega jezika. Bolj zanimiv preizkus za zaposlene v najbolj osovraženi ljubljanski službi pa je bil tečaj z zgovornim naslovom "Komunikacije v konfliktnih situacijah". Ali bodo po opravljenem seminarju pisci položnic kaj bolj prijazni? Ali bodo z večjo strpnostjo pristopili k vsakemu primeru posebej? Če bo obveljalo tisto, kar so jim podali v študijskem gradivu, se nimamo več kaj bati. Mestni inšpektorji bodo vsi po vrsti vase zagledani in k vesolju usmerjeni ljubitelji modrosti, ki strpno in z radostjo sprejemajo vsak izziv sodobne družbe.

Najprej jim je bila pojasnjena veščina dela s strankami, ki pravi, da je delo z ljudmi umetnost, saj je vsak človek svet zase: enkraten, neponovljiv in zapleten. Po razlagi, kakšni morajo biti medčloveški odnosi med uradno osebo in stranko, so se osredotočili na bolj poglobljene teme.

Kadar se misli v glavah različnih ljudi ne ujamejo, je treba pogledati v samo bistvo osebnosti. Za vpogled v lastno bit se je seveda treba vprašati: "Kdo sem? Zakaj se tako vedem?" Nujno potrebno pa je tudi upoštevati stanje JAZ-a, ki se nenehno spreminja in ustvarja vtis, da se je pred nami kar naenkrat znašla druga oseba. Pri delu z davkoplačevalci je zelo pomembna transakcijska analiza, ki uravnava izmenjavo besed, čustev, gest, misli kot trgovanje med ljudmi.

Ker pa je vedno lažje najti napako pri drugem kot pomesti pred lastnim pragom, so redarke in redarji dobili napotke, kako obvladati samega sebe oziroma kako krepiti fizično in psihično kondicijo za stresne primere. Obnese se že štetje do deset ali pa nadziranje jeze z nadomestkom: "Na samem zlomite vžigalico, butnite ob tla, udarite v steno, zavpijte in izrinite napetost iz sebe." Primernejša je vsekakor preventiva, ki je sestavljena iz različnih aktivnosti, kot so na primer obisk fitnesa, ukvarjanje z avtogenim treningom, jogo, meditacijo, tehnikami pozitivnega mišljenja, hranjenje z zdravo prehrano, gojenje rož, sprostitev v savni ali masaži, boljša organizacija časa, vsakodnevni desetminutni sprehod, poslušanje dobre glasbe, pogovor, skrb za zdravo težo ... Predvsem pa je pomembno, da se vsak uslužbenec MOL najprej nauči imeti rad samega sebe.

Če pa pri sebi slučajno odkrije nespečnost, utrujenost, pomanjkanje apetita, pogosto vzdihovanje, razdražljivost v službi, občutek dolgočasja, mrtvobnosti, nezmožnost smejanja, koncentracije ali pa težave v spolnosti, naj bo takoj v stanju pripravljenosti, saj to pomeni, da odnos do strank trpi. Posebno naj bodo osredotočeni tudi na stres, ki ga povzročajo mediji, "ki nas zasipajo s šokantnimi informacijami ipd. povzročajo, da se počutimo zaskrbljeni (lahko nas je celo strah) in zmedeni". V izobraževalni koncept pa se na tem mestu še krepkeje vmeša psihologija. Nujno je treba namreč prepoznati starša v sebi, ki mu lahko nato zmanjšamo njegovo domišljavost in fanatično starševsko vedenje ter na plan prikličemo sproščenega otroka.

Redarji in redarke bodo po novem torej morali postati pravi spekulativni misleci, da se bodo lahko spopadli z vsemi tegobami njihove službe. Med drugim se morajo naučiti tudi vstopiti v svet drugega skozi zaprta vrata in pogledati, kaj je v njem, saj morajo hitro opraviti s težavnimi ljudmi, klepetavimi strankami, neotesanci, vzvišenci in nezaupljivci, s katerimi se srečujejo vsak dan na svoji pomembni redarski poti.