26. 3. 2001 | Mladina 12
Ženski prav
Športnice, menstruacija in nosečnost
Tekačica Petra Majdič je priznala, da je ženska
© dokumentacija Delo
Mogoče je naključje, toda prejšnji teden sta v medijih padla še dva tabuja. Menstruacija in nosečnost med športnicami.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
26. 3. 2001 | Mladina 12
Tekačica Petra Majdič je priznala, da je ženska
© dokumentacija Delo
Mogoče je naključje, toda prejšnji teden sta v medijih padla še dva tabuja. Menstruacija in nosečnost med športnicami.
Najprej nas je neki ponedeljek šokiral naslov: Menstruacija na 8. kilometru. Z velikimi, poudarjenimi črkami, na prvi strani športnega dela Dnevnika. In še naprej, da je smučarska tekačica Petra Majdič priznala, da je že nekaj časa pričakovala menstruacijo in jo je pač dobila ravno med tekmo ter da je morala odstopiti. Zaradi bolečin. Moški, ki sem jih videla to prebirati, so zadrego rešili tako, da so se smejali in malo ponorčevali. Izkušnja, ki je nimajo. Naslednji ponedeljek pa je v športni svet priletela še ena ženska tema. Rokometašico Valencie, jugoslovansko reprezentantko Tatjano Medved, so "odpustili", ker je zanosila. Španski pravniki in zagovorniki človekovih pravic so zakričali, da je to škandal, vodja združenja španskih rokometnih igralk pa je vehementno izjavila, da je popolnoma normalno, da nosečo igralko odpustijo, češ da tako piše v pogodbi. Dilema je huda. Ko je malo pred poletnimi olimpijskimi igrami slovenska plavalka Metka Sparavec oznanila, da ne bo nastopila na tekmovanju, ki naj bi bil vrhunec njene kariere, ker je noseča, smo samo skomignili, si mislili, kaj ne pozna kondomov, kje ima pamet, kako lahko naredi kaj takega ...na koncu pa smo le skomignili in ji zaželeli srečo.
Verjetno se od športnic res pričakuje, da so popolnoma predane svoji karieri vsaj v najboljših športnih letih, potem pa naj kar imajo otroke, tam pri tridesetih; in zdi se, da to večina športnic jemlje v zakup. Ali pa da kariero prekinejo, imajo otroke, potem pa se vrnejo v areno in med sotekmovalkami veljajo za junakinje. Poleg tega je problem še v tem, da športnice niso v rednem delovnem razmerju, temveč so na svoje "delodajalce" vezane pogodbeno in jim klubi res niso dolžni plačevati porodniške, če seveda tako ne piše v pogodbi. Kar pa je malo verjetno, saj športni "delodajalci" konec koncev kupijo fizično optimalno pripravljeno športnico ali športnika. Pa vendar ... tudi športnice imajo pravico zanositi in naj se pri varovanju pravic ne bi razlikovale od drugih žensk. Prekiniti pogodbo zaradi nosečnosti se pač ne spodobi. In je diskriminatorno. Nihče recimo ne pomisli, da bi Lazio prekinil pogodbo s Čilencem Marcelom Salasom, ki se je poškodoval prav isti teden, kot so oznanili nosečnost Tatjane Medved, pa je vsem jasno, da Salas z zlomljeno nogo nikoli več ne bo tako dober nogometaš. A to je pač neki drug šport in neki drug spol.