Urad za verske skupnosti ali ...

... težave Bele gnostične Cerkve

Urad Vlade RS za verske skupnosti skrbi za odnose s slednjimi. Toda odkar je direktor urada postal dr. Drago Čepar, sicer član SLS + SKD in pripadnik RKC, se nekatere verske skupnosti pritožujejo nad delom urada. Med njimi Bela gnostična Cerkev, ki jo vodi Robert Lavtar.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Urad Vlade RS za verske skupnosti skrbi za odnose s slednjimi. Toda odkar je direktor urada postal dr. Drago Čepar, sicer član SLS + SKD in pripadnik RKC, se nekatere verske skupnosti pritožujejo nad delom urada. Med njimi Bela gnostična Cerkev, ki jo vodi Robert Lavtar.

Lavtar obtožuje Čeparja, da skupaj z RKC manjše verske skupnosti izrinja z našega prostora. Trdi, da se Čepar premalo posvetuje z verskimi skupnostmi. Da jih ne obvešča o akcijah Urada. Da ne organizira dovolj njihovih medsebojnih srečanj. Da jih nihče ne pride pogledat. Da do njega na Uradu celo niso ustrezno spoštljivi in prijazni. Urad naj ne bi izpolnjeval svojih nalog. Po mnenju Lavtarja zaradi prevelike zasedenosti Urada s sodelovanjem z RKC.

Čepar je v času vlade dr. Andreja Bajuka presedlal z ministrstva za obrambo. Sam priznava, da o verah izven lastne rimskokatoliške izkušnje ne ve veliko. Delovanje Urada pa je organizirano tako, da direktor in njegov pogled pomenita vse. Pravni temelji, ki določajo pravni položaj verskih skupnosti v RS, so še iz daljnega leta 1976. V zakonu je veroizpoved prepuščena zasebnosti, ki jo omejuje zgolj ustava. Verske skupnosti so ločene od države, ustanavljajo se po želji vernikov in pa mili volji urada. Med seboj so enakopravne. Dejavnosti družbenega pomena so verskim skupnostim prepovedane. Toda na spletnih straneh Urada lahko preberemo tudi, da država "simbolična sredstva nameni tudi za pomoč verskim skupnostim in jih razdeli po načelu odprtosti in pomena projekta verske skupnosti za širšo družbo." Država torej krši veljavni zakon s financiranjem dejavnosti družbenega pomena, ki jih izvajajo verske skupnosti.

Zakon je tako zastarel, da ga je država prisiljena kršiti. Predlog novega zakona, ki ga je podala vlada avgusta 1998, pa je trenutno v fazi zadržanja. Na področju verskih skupnosti so stvari ob zakonski sivini tako prepuščene občutku šefa Urada. Od njega je odvisen Uradov način delovanja, ki formalnozakonsko ni opredeljen. Opredeljeno ni niti, katera skupnost lahko pridobi status pravne osebe in s tem postane registrirana verska skupnost. Čepar ve, da njegovo ravnanje ni predpisano. Lavtarjeve trditve zavrača, češ da gre za gonjo proti RKC. Da pa po drugi plati res nima dovolj sodelavcev za kakovostno sodelovanje z vsemi verskimi skupnostmi.

Pa še nekaj, zaradi zbujanja nestrpnosti je Lavtar ovadil kriminalistom predavatelja teološke fakultete dr. Vinka Škafarja, ki je Belo gnostično Cerkev na Radiu Ognjišče oklical za "satanistično" in "družbeno vprašljivo". Pritožil se je tudi varuhu človekovih pravic.