Vanja Pirc

 |  Mladina 39

Ruplove izjave

O ZDA, barbarih, Srbiji in Črni gori

Nediplomatski diplomat

Nediplomatski diplomat
© Denis Sarkić

Zunanji minister Dimitrij Rupel je slika, predvsem zadnje čase ga rad kakšno pihne, ker nad njim ni nikogar, ki bi ga lektoriral.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Vanja Pirc

 |  Mladina 39

Nediplomatski diplomat

Nediplomatski diplomat
© Denis Sarkić

Zunanji minister Dimitrij Rupel je slika, predvsem zadnje čase ga rad kakšno pihne, ker nad njim ni nikogar, ki bi ga lektoriral.

Sredi septembra je načel novo debato. Na obisku v ZRJ je sogovornike seznanil, da je Slovenija pripravljena gostiti predstavnike Srbije in Črne gore ter nevtralno posredovati v njihovih zelo zahtevnih pogajanjih o ustavnopravni prihodnosti ZRJ oziroma o morebitnem črnogorskem umiku iz nje. Svojo ponudbo je za Studio City obrazložil takole: "Glejte. Slovenija se je uveljavila v Evropi in širše z nekaterimi svojimi pobudami. Vi se boste spomnili srečanja na Brdu med ruskim in ameriškim predsednikom. Mi mislimo, da bi bilo na neki način potrebno ta duh Brda obdržati pri življenju oziroma ga razviti. Mi mislimo, da je Slovenija primerna lokacija za mednarodne dogodke." Srbi so ponujeno vabilo takoj odklonili, Črnogorci so se lepo zahvalili.

Po terorističnih napadih na ZDA je Rupel po pričakovanjih dejanje obsodil. Povedal je, da terorizem pomeni najhujšo grožnjo civilizaciji, ki ji pripada tudi naša država. In dodal: "Napad na ZDA predstavlja novo delitev na civilizirani in na necivilizirani, ali če hočete barbarski, malopridni svet." Izjava je bila sod smodnika, komentiral jo je celo varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek, ki ga je spominjala "na spodbujanje rasne nestrpnosti". Po drugi strani je Ruplova ugotovitev zanimiva tudi, ker je minister ob isti priložnosti poudaril, da obstaja nevarnost črno-bele delitve sveta. Na srečo pa je Slovenija varna: "Nimam podatkov o tem, da bi malopridni svet živel v Sloveniji. To bi bil vsekakor politični škandal! V kolikor bi živel pri nas, bi bilo to bivanje vsaj nezakonito."

Presenetil je tudi, ko je ZDA ob slovenski vključitvi v protitetoristično koalicijo ponudil konkretno pomoč. Kaj naj bi, poleg nudenja zdravstvenega osebja, izvedencev za sodno medicino in lavinskih psov, to pomenilo? Izjava za POP TV: "Gre za veliko stvari, gre za izmenjavo obveščevalnih informacij, gre za sodelovanje policij, sodelovanje vojska. Vi veste, da je naša vojska specializirana za nekatera opravila in seveda v prihodnjih dneh bomo reagirali tudi na zaprosila za, na morebitna zaprosila Združenih držav Amerike ali pa celotne koalicije."

Ne moremo mimo izjav v zvezi s slovenskim vključevanjem v EU in Nato, katerih zagovornik je Rupel. Najodmevnejši je bil njegov zapis v Sobotni prilogi, v katerem je pri nas opazil "nasprotovanje zahodni usmeritvi naše države", kar naj bi dokazovalo vse več stališč, "ki nasprotujejo slovenskemu vključevanju" v omenjeni instituciji. Zakaj mu članstvo v Natu pomeni toliko, je povedal Frankfurter Allgemeine Zeitungu (po STA): "Članstvo pomeni dokončno razorožitev komunistov." Nič posebnega za človeka, ki trdi, da spada "med tiste liberalce, ki so bolj konservativni."