Teroristi na Hrvaškem

Islamski terorizem na Hrvaškem

Novembra 2000 je član vodstva skupine Gama'a al Islamija Mohamed Šavki al Islambuli za libanonski tednik Al Bilad izjavil, "da bo Hrvaška zagorela od avtomobilov bomb. Gama'a al Islamija zahteva jasno sporočilo, kaj se je zgodilo z Abujem Tala'atom. Če ne dobimo odgovora, bodo po Hrvaški zagorele avtomobilske bombe", je še zagrozil Mohamed Šavki al Islambuli.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Novembra 2000 je član vodstva skupine Gama'a al Islamija Mohamed Šavki al Islambuli za libanonski tednik Al Bilad izjavil, "da bo Hrvaška zagorela od avtomobilov bomb. Gama'a al Islamija zahteva jasno sporočilo, kaj se je zgodilo z Abujem Tala'atom. Če ne dobimo odgovora, bodo po Hrvaški zagorele avtomobilske bombe", je še zagrozil Mohamed Šavki al Islambuli.

Gama'a al Islamija in Abu Tala'at nikakor nista neznani imeni. Skupina Gama'a al Islamija izvira iz Egipta. Začetki njenega delovanja segajo v sedemdeseta leta. Cilj atentatov so vojaški in policijski uslužbenci, kopti in zahodni turisti v Egiptu. V teh napadih naj bi po podatkih ameriških obveščevalnih služb v zadnjih dvajsetih letih umrlo več sto ljudi. Eden najbolj znanih terorističnih napadov se je zgodil v starodavnem egipčanskem mestu Luksorju, kjer je bilo leta 1995 ubitih 58 turistov in 4 domačini.

Gama'a al Islamija je na popisu ameriškega zunanjega in obrambnega ministrstva med 12 najbolj nevarnimi terorističnimi islamskimi skupinami. Pripadniki te skupine so tudi v Afganistanu, kjer veljajo za zelo vnete privržence Osame bin Ladna. Med 18 najbolj iskanimi osebami z istega seznama je tudi Abu Tala'at, znan tudi kot Tala'at Fuad Kesem. Nekateri ga omenjajo kot enega izmed ideologov te skupine. Drugi ga poznajo kot "predstavnika za stike z javnostjo". Znan je kot ožji sodelavec in osebni prijatelj "slepega šejka" Omarja Abdela Rahmana, ki je bil ključna oseba pri prvem napadu na stolpnici WTC v New Yorku leta 1993. Mohamed Šavki al Islambuli, ki je Hrvaški zagrozil z bombnimi eksplozijami zaradi izginotja Abuja Tala'ata, je brat Khalida al Islambulija, ki je leta 1981 v atentatu smrtno ranil egiptovskega predsednika Anvarja el Sadata.

Abu Tala'at je prišel v Zagreb 12. septembra 1995 iz Bruslja. Tam je dobil tranzitni vizum v začasni danski potni list. Danska mu je pred tem dala politični azil zaradi smrtne kazni, na katero ga je zaradi terorizma obsodilo egiptovsko sodišče leta 1992. Tam je dobil tudi novo ime Ibrahim Jakub Izet.

12. septembra 1995 se je Abu Tala'at alias Ibrahim Jakub Izet pojavil na zagrebškem letališču. V Zagrebu je takrat deloval Urad za tisk skupine Gama'a al Islamija. Urad je odprl imam Anvar Šaban, ki je pred tem vodil skupino islamskih teroristov v Italiji. V akciji Sfinga je italijanska policija 13 članov te skupine ujela, Šaban pa je pobegnil na Hrvaško. Po podatkih egiptovskih novinarjev naj bi hrvaška policija Abuja Tala'ata priprla 14. septembra v stanovanju Palestinca Ahmeda al Abdela v Praški ulici v Zagrebu. Vzrok naj bi bili po trditvah hrvaške policije "neurejeni dokumenti". Prekoračil naj bi 24 ur veljavni tranzitni vizum. Sodnik Mario Meštrović mu je izrekel "varnostni ukrep izgona iz države".

Menda je priprtje Abuja Tala'ata od Hrvaške zahtevala CIA. Akcijo je osebno vodil takratni šef hrvaških obveščevalnih služb Miroslav Tuđman, sin hrvaškega predsednika. Abuja Tala'ata so po neuradnih izjavah nekaterih hrvaških policistov z letalom odpeljali v Francijo. Tam so ga s pomočjo francoskih obveščevalnih služb izročili Egipčanom. Takrat pa se je za Abujem Tala'atom izgubila sleherna sled.

Po izginotju Abuja Tala'ata je 20. oktobra 1995 na parkirišču policijske postaje na Reki eksplodiral avto. Bomba je povzročila veliko materialno škodo, ranila 16 ljudi, v eksploziji pa je umrl voznik avtomobila. V preiskavi so ugotovili zgolj njegov arabski izvor. Hrvaška policija je smrt voznika takrat pojasnjevala z njegovo "nespretnostjo pri aktiviranju eksploziva". Zdaj napad obravnavajo kot napad islamskih teroristov. Tako menijo tudi v Mednarodnem inštitutu za boj proti terorizmu, ki deluje v Izraelu. Inštitut skrbno spremlja, analizira in arhivira teroristične napade po svetu. V njihovem arhivu je tudi teroristični napad na Reki. Kot organizator je navedena skupina Gama'a al Islamija, kot vzrok pa izginotje Abuja Tala'ata.