Za pravice in proti alkoholu

Zagovarjanje ekstremnega kot pravica do izbire

Z glavo na zabavo

Z glavo na zabavo
© Igor Škafar

V minulem tednu sta kar dve nevladni organizaciji, ki se ubadata z drogami, priredili svoj pomladanski coming out. Pri tem je zanimivo, da navzlic skupnemu imenovalcu, drogam, nimata podobnih ciljev ali usmeritev.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Z glavo na zabavo

Z glavo na zabavo
© Igor Škafar

V minulem tednu sta kar dve nevladni organizaciji, ki se ubadata z drogami, priredili svoj pomladanski coming out. Pri tem je zanimivo, da navzlic skupnemu imenovalcu, drogam, nimata podobnih ciljev ali usmeritev.

V torek je s predstavitvijo v Ortu letošnjo sezono akcij pričela fundacija Z glavo na zabavo. Njihovo delovanje je usmerjeno k opustitvi uživanja alkohola na zabavah (predvsem) najstniške populacije. To spodbujajo z nagradnimi igrami in koncerti, "na katerih so glavni frajerji tisti, ki ne pijejo," kot motiviranje razlaga Saš Kravos, predsednik programskega sveta. Letošnjih 40 prireditev bo usmerjeno k spodbujanju zdravega, polnega življenja, med drugimi pa so k sodelovanju - ob ducatih sponzorjev - pritegnili tudi hip-hoperja Pižamo, ki repa "Z glavo na zabavo, s'm pustu alkohol, in bolš mi gre u šol, da or'nk se ti zrola, na zabavi z glavo ne rabiš alkohola!"

Na Uradu za droge pa je imela ustanovni sestanek Zveza uživalcev drog Slovenije. Po vzoru evropskih držav, kjer se uporabniki prepovedanih drog združujejo in kot skupine vplivajo na državne politike do drog, s čimer skušajo vplivati na reševanje svojih, predvsem osebnih težav, ki izvirajo iz uživanja. "Napočil je čas, ko se moramo pričeti zavedati svojih pravic kot davkoplačevalci, zavarovanci in končno kot ljudje." Milan Krek, direktor urada, pravi, da gre za "sprejemanje aktualnih partnerjev s svojim pogledom". V tem kontekstu dobiva državni urad organiziranega sogovornika na strani uporabnikov ter "informacijski feedback interesne skupine".

Na eni strani torej motivirajo mlade, da sploh ne bi posegali po edini legalni drogi, alkoholu, ter da ne bi razvili pivskih navad ali odvisnosti. Kot druga skrajnost pa se, po polletnih pripravah, rojeva organizacija, katere namen je pomagati specifični družbeni skupini, ki je podlegla navadi. Obe pa kažeta, da je problematika drog tematika, ki je ne bomo mogli spregledati.