Rdeči potni listi

Menjava potnih listin se zdi kot nov davek države

© Denis Sarkić

Popolnih vlog za menjavo potnega lista je bilo do 13. marca vloženih le 231.055. Do 5. avgusta letos pa bomo vsi državljani RS morali zamenjati stari potni list z novim, ker bo stari pač nehal veljati, in to kljub temu, da imamo nekateri veljavnost potne listine zagotovljeno še dolga leta.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

© Denis Sarkić

Popolnih vlog za menjavo potnega lista je bilo do 13. marca vloženih le 231.055. Do 5. avgusta letos pa bomo vsi državljani RS morali zamenjati stari potni list z novim, ker bo stari pač nehal veljati, in to kljub temu, da imamo nekateri veljavnost potne listine zagotovljeno še dolga leta.

Očitno seveda je, da menjamo potne listine pod velikim pritiskom zahodnega sveta. To pa je tudi najpogostejši in pogosto najmočnejši argument državnih oblasti, saj bi v nasprotnem primeru mnoge države za nas ponovno uvedle vstopne vizume. V prvi vrsti so tu seveda vedno bolj panične ZDA. Stari (le dobro desetletje) potni list naj bi namreč bilo izredno lahko ponarediti in z njim vstopiti v obljubljene dežele. Z rdečim potnim listom pa bo seveda vse drugače, saj je, tako pravijo, "usklajen z varnostno-zaščitnimi standardi, ki jih za področje potovalnih dokumentov določajo mednarodni standardi in dokumenti EU ...", dodajajo pa, "kajpada ni nemogoče, da bi se pojavili tudi ponaredki novega slovenskega potnega lista, ki pa bi bili, glede na kakovost izdelave potnega lista, razmeroma slabi in enostavno prepoznavni." Sedaj bomo z njim lahko brez vizuma potovali v 78 držav, veljavnost za polnoletne pa ponovno jamčijo za deset let! Z vstopom v Evropsko unijo naj se ne bi spremenilo nič, niti ponovna menjava niti oblikovne spremembe ne bodo potrebne, zagotavljajo. V isti sapi pa opomnijo, da bo verjetno treba opraviti manjše popravke (prevodi v jezike drugih držav članic), kar je verjetno tisti izgovor, ki bo v državno blagajno čez nekaj let spet prinesel nekaj denarja.

Na očitke, da je menjava potnih listin tudi in predvsem velik zaslužek države (upravna taksa znese 7500 sit), odgovarjajo s tem, da tako ali tako večina potnih listin preteče prav letos in je zato menjava bolj upravičena. V tem pogledu nam lahko postane bolj razumljivo dejstvo, da bo država velikodušno tiste, ki imajo potne liste potrjene še za več kot pet let, oglobila zgolj polovično.

Zanimivo pa je tudi, da na ministrstvu za notranje zadeve pravijo, da reklamacij rdečega potnega lista do sedaj ni bilo veliko. Prejete reklamacije pa so se nanašale na "dovoljeno odstopanje v tisku črke A", "napačen zapis podatka na potnem listu", "poškodovanje" ter tudi primer, ko nekateri podatki v potnem listu niso bili spresonalizirani zaradi izpada električne energije pri proizvajalcu (!!!). Mnenja državljanov pa so nekoliko drugačna, saj kljub malem številu rdečih potnih listov v obtoku nekateri opažajo, da se novi potni list zelo hitro poškoduje, predvsem zaradi zelo mehke vezave, dogaja pa se tudi, da na meji s starim potnim listom vse poteka normalno, pri novih pa se včasih zaplete.