Organizacija, ki je ni bilo

Svetnika predlagala financiranje

O tem, da je občina Radovljica denar iz svojega proračuna tri leta namenjala organizaciji, ki sploh ni obstajala - Mladinskemu svetu Radovljica (MSR) -, smo že pisali. Zdaj so se razkrila tudi imena "ustanoviteljev" fantomskega sveta oziroma tistih, ki so občini predložili predlog za njegovo financiranje.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

O tem, da je občina Radovljica denar iz svojega proračuna tri leta namenjala organizaciji, ki sploh ni obstajala - Mladinskemu svetu Radovljica (MSR) -, smo že pisali. Zdaj so se razkrila tudi imena "ustanoviteljev" fantomskega sveta oziroma tistih, ki so občini predložili predlog za njegovo financiranje.

Naj si najprej osvežimo spomin - radovljiška občina je v proračunih iz let 1998, 1999 in 2000 Mladinskemu svetu Radovljica (MSR), ki naj bi združeval lokalne mladinske organizacije, namenila skupno 3,5 milijona tolarjev. A ker MSR sploh ni obstajal in zato tudi ni imel svojega bančnega računa, je občina del zagotovljenega denarja nakazala kar Mladinskemu svetu Slovenije (pol milijona tolarjev), del pa Mladinskemu klubu Radovljica (tri milijone tolarjev).

Direktor občinske uprave Jože Rebec nam ni znal pojasniti, kako se je to lahko zgodilo, pristojni za to področje pa so bili na dopustu. Zdaj smo za pojasnila prosili še Majdo Dežman iz sektorja za družbene dejavnosti, ki je dejala, da po njenem mnenju financiranje niti ni bilo sporno. MSR takrat resda še ni obstajal, bil pa je v ustanavljanju, je povedala Dežmanova in dodala, da sta "roko nad vsem tem držala" takratna občinska svetnika Klemen Toman, ki v svetu občine sedi še zdaj, in Bogomir Vnučec, ki se je po zadnjih volitvah v državni zbor preselil v poslanske klopi. Omenjena svetnika sta po njenih besedah proračunsko postavko Mladinski svet Radovljica predlagala, predložila programe, za katere naj bi se sredstva porabila, in posredovala žiro račune Mladinskega sveta Slovenije ter Mladinskega kluba Radovljica, na katere je bil denar pozneje nakazan.

Tudi poslancu Stranke mladih Slovenije Vnučcu, enemu od “avtorjev” omenjene proračunske postavke, se zadeva ne zdi sporna, pravi pa, da tudi občinski nadzorni svet ni imel pripomb na postavko. Ob tem je zanimivo to, da je bil Vnučec nekaj let tudi član kolegija Mladinskega sveta Slovenije, ki mu je občina leta 1998 nakazala pol milijona tolarjev sredstev, sicer v občinskem proračunu, namenjenih MSR. Ali je v kolegiju sedel tudi omenjenega leta 1998, se Vnučec najprej "ni spomnil", zatrdil pa je, da pri delitvi omenjenega pol milijona ni sodeloval. Pozneje nam je sporočil, da je kot član kolegija odstopil 30. septembra 1998, tudi v iniciativnem odboru MSR, ki naj bi poskrbel za njegovo ustanovitev, pa naj bi bil po svojih besedah le dva meseca, potem pa naj bi se zaradi družinskih razlogov s tem ne ukvarjal več.