23. 9. 2002 | Mladina 38
Barbi tabletka
Namesto zdravila za raka so iznašli pilulo za lepoto
© Tomo Lavrič
Farmacija je pri nas trenutno spet popularna. V smislu kupovanja in prodajanja podjetij. Manj pa kot proizvajalka novih zdravil, ki bi lajšala bolečine, krajšala bolezni. Ah, seveda naša farmacija temelji na generičnih zdravilih.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
23. 9. 2002 | Mladina 38
© Tomo Lavrič
Farmacija je pri nas trenutno spet popularna. V smislu kupovanja in prodajanja podjetij. Manj pa kot proizvajalka novih zdravil, ki bi lajšala bolečine, krajšala bolezni. Ah, seveda naša farmacija temelji na generičnih zdravilih.
Tako lahko upamo, da bodo enkrat v prihodnosti pri nas izdelovali tudi generični Barbi pilulo. No, v resnici je Ken pilula, ker je bolj namenjena moškim. Nimate pojma o čem se gre? Takole: v dveh laboratorijih na svetu se intenzivno ukvarjajo z raziskavo melanotana, sintetične variante celilčnega hormona alpha-MSH, ki povzroči da naša koža potemni. Z raziskavami so začeli, ko so se trudili iznajti nova zdravila za kožnega raka. Kako humano. Pa se je med testiranjem substance na živalih izkazalo, da ima melanotan nenavadne stranske učinke. Ko so ga vbrizgali svinjam, so se začele obnašati kot v času parjenja in samcem je nabreknil organ. Ko pa so ga vbrizgali žabam, so te v 40 sekundah spremenile barvo in iz zelenih postale vijolične. Znanstveniki so bili navdušeni - odkrili so novo viagro, ki uporabnikom zagotavlja tudi potemnelo kožo. Da bi bila zadeva še bolj zabavna so odkrili tudi, da se pri uporabi preparata spremeni metabolizen in zmanjša apetit, kar pomeni, da se zmanjša telesna teža uporabnika. Pa če to ni genialno: bronzen, nabrekel in shujšan. Ken. Tako zdravilo bi pomenilo, da bi se moška populacija zahodne civilizacije lahko z eno pilulo rešila vseh frustracij.
Do sem je zgodba zabavna, ker se dogaja v okviru raziskovalnih laboratorijev univerz, kjer pač delajo vse sorte eksperimente. Pa so patent kupile farmacevtske firme oz. posredniki patentov in nekdaj zdravilo za kožnega raka je postalo lajfstajl droga. Patent je kupila ameriška firma Competitive Technologies, ki ga je prodala naprej dvema farmacevtskima firmama. In to na pretkan način: razdelili so ga na dva dela - na potemnitveno zdravilo in erektivno zdravilo. Prvega so prodali Avstralcem, kjer je 80 odstotkov vseh rakastih obolenj kožnih in računajo, da bodo oblasti dovolile prodajo zdravila. Za to so si celo izmislili razlaga, zakaj je substanca za porjavitev zdravilo za raka: ker porjavite preden greste na počitnice, je koža zaščitena pred opeklinami in ker niste opečeni ne morete dobiti raka. Porkaš, kaj je bilo narobe z braunemonom, da ga niso patentirali kot zdravilo za kožnega raka? EpiTan kot naj bi se komercialno imenovala substanca bo na voljo čez tri leta. Drugo različico substance so prodali v Ameriko, kjer bodo skušali oblasti prepričati, da registrirajo erektivno zdravilo, ki je boljše od viagre, ker ga lahko uporabljajo tudi srčni bolniki. Ko bosta obe substanci legalni, ju bodo brez problema združili in moški bodo lahko zobali pilulo rešitve. Srečen svet.
Saj ostane le še eno vprašanje: farmacevtske firme premorejo obilo pretkanosti pri substancah, ki zagotavljajo dobiček in so potencialne komercialne uspešnice. Zakaj ne bi take marketinške inovativnosti uporabili recimo tudi pri novem zdravilu za kožnega raka. Pa koga to sploh še zanima.