SAS proti Šejn Fejnu

Pred volitvami v študentski zbor

Nekaj dni pred študentskimi volitvami se v ozadju študentskega, politično ambicioznega cirkusa dogajajo groteskne politične igrice.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Nekaj dni pred študentskimi volitvami se v ozadju študentskega, politično ambicioznega cirkusa dogajajo groteskne politične igrice.

Junija so iz vladne koalicije Šejn Fejn Škis-Neodvisni izstopili Neodvisni ter ob koncu mandata sklenili zavezništvo s cerkvenimi SAS-ovci. Razpad močne koalicije je Šejn Fejnu obetal kruto jesen, ko se bo za uspeh na študentskih volitvah štela le samostojna večina v zboru. Rezultat strahu pred izgubo študentskih oblastniških stolčkov so bile propagandne akcije, ki so jih lanski Šejn Fejn Škis - letošnje Sončnice izvajale ob začetku študijskega leta. Sončnice so brucem pripravile informativni material o logistiki študentskega življenja, zapakiran v propagandno mapico. Propagandne akcije političnih nasprotnikov so Neodvisni in SAS-ovci, prek večine v Študentskih svetih posameznih fakultet, šikanirali tako, da so si vzeli pravico do selekcioniranja prisotnih znotraj javnega zavoda ter "sončničarje" kratko malo metali iz preddverij fakultet. Le nekaj dni pred iztekom letošnjega mandata je novo nastala koalicija Neodvisni-SAS prek Nadzornega senata sklicala izredno parlamentarno sejo, na kateri je pod točko razno sprejela odločitev o dodatnih volitvah. Navkljub temu, da je pravilnik o volitvah letos poenotil volilna datuma, si bodo na štirih dodatnih volilnih mestih, mesec po glavnih volitvah, koalicijske sile prizadevale za večino v študentskem zboru.

Predvolilna kampanja na fakultetah tudi letos ostaja enako izvirna; banalni predvolilni plakati, ki bolj ali manj temeljijo na bazi reklamiranja partijskih žurov, patetičnih sloganih ter obupnemu dizajnu. Je pa rektor letos končno prek uradnega dopisa prepovedal izrabljanje golaža v politične namene; golaž je zaradi sanitarnih vzrokov letos prepovedan, najbrž ga bodo zamenjali kakšni suhi prigrizki. Kuhano vino pa sme ostati.

Ergo: volitve ostajajo na isti ravni legitimnosti - gurmansko-alkoholični dodatki so še vedno edino sredstvo, ki bo politično ambiciozne študente pripeljalo v zbor, kar je skupaj z 10-20 % udeležbo na volitvah v posmeh vsakršni definiciji reprezentativnosti in legitimnosti.

Ena od točk letošnjega programa ene izmed študentskih frakcij je zvišanje volilne udeležbe na študentskih volitvah, kar naj bi pomenilo večjo študentsko družbeno in politično participacijo. Kaj pa, če je ravno obstrukcija študentskih volitev največji študentski angažma v sferi koruptivne in pohlepne študentske politike?