Homofobna poezija

Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport podpira homofobično revijo

Sestre: tarče homofobije

Sestre: tarče homofobije
© Denis Sarkić

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Sestre: tarče homofobije

Sestre: tarče homofobije
© Denis Sarkić

V zadnji številki revije Maturant&ka so pod rubriko antipoezija objavili pesem z naslovom Samo bolezen. Namen objave ni jasen, verjetno uredništvo ni nameravalo žaliti slovenske gejevske scene ali izvajalcev originalnega teksta evrovizijske pesmi skupine Sestre. Odprtost do vseh vrst ustvarjanja poezije srednješolcev in možnosti za objavljanje tudi njihovih stvaritev v tem primeru gotovo ne more biti tehten zagovor. Originalni tekst je po svoje interpretiral dijak gimnazije Bežigrad - samooklicane zibelke bodoče slovenske visoke družbe. "Lahko ti podarim samo bolezen, hepatitis, sifilis in aids. Zdaj danko mi razpri in globoko mi prodri, saj ga v riti čutiš tudi ti." To je refren nestrpne predelave. V tem slogu se odvijajo tudi ostale kitice v žanru antipoezije zložene pesmi. Nerazumljivo izživljanje pa se konča z: "Dolgo časa si bil zdrav, zdaj te peder je ugnal in na koncu mi boš še v krsti dal."

Roman Kuhar, ki se na Mirovnem inštitutu ukvarja z nestrpnostjo v medijih, meni: "Objavljanje takih pesmi je nedopustno in spodbuja k nestrpnosti. V pesmi sami ne vidim nobene umetniške vrednosti ali srednješolske ustvarjalnosti, ki bi opravičevala objavo. Če je namen te revije informiranje mladih, potem zbuja skrb, kakšne informacije lahko mladi v tej pesmi najdejo; če pa ima revija namen zabavati mlade, pa je povsem nedopustno, da to na tako nizkoten način počne na račun katere koli manjšine. Sprašujem se, kako ministrstvo za šolstvo in Delo z vso svojo medijsko reputacijo lahko finančno in materialno podpreta izid revije, ki širi takšno homofobijo." Mirovni inštitut pa je v imenu nosilcev projektov Media Watch in Skupine za spremljanje nestrpnosti sestavil tudi protestno pismo, ki ga je poslal založnikom, uredniku revije Gorazdu Suhadolniku, ministrstvu za šolstvo in znanost ter na nekatere druge naslove. Od založnikov, časopisne hiše Delo in podjetja Gyrus ter urednika revije pričakujejo, "da pri ustvarjanju revije spoštujejo poklicno etiko ter se za objavo skrajno nestrpnega in žaljivega besedila v naslednji številki revije tudi opravičijo". Če v naslednji številki Maturant&ka opravičilo ne bo objavljeno od resornega ministrstva zahtevajo, "da ukine denarno podporo, saj nima nobene pravice z denarjem davkoplačevalcev podpirati razširjanje nestrpnosti".

Maturant&ko namreč izdaja podjetje Gyrus d.o.o. v sodelovanju z Delom, finančno pa jima pomaga Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport, ki je letos za to revijo namenilo 500.000 tolarjev.


Sorodna tema v dnevnih novicah: Ministrstvo za šolstvo zahteva javno opravicilo založnika revije Maturant&ka.