Kako pretepati pacifiste

Nova nasilna učna ura naše obmejne policije

Treh Hrvatov ni bilo na demonstracijah

Treh Hrvatov ni bilo na demonstracijah
© Borut Krajnc

Minuli teden se je v zvezi z nasiljem slovenske mejne policije nad hrvaškimi državljani, ki so se želeli udeležiti protinatovskih demonstracij v Ljubljani, oglasila tudi domača policija.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Treh Hrvatov ni bilo na demonstracijah

Treh Hrvatov ni bilo na demonstracijah
© Borut Krajnc

Minuli teden se je v zvezi z nasiljem slovenske mejne policije nad hrvaškimi državljani, ki so se želeli udeležiti protinatovskih demonstracij v Ljubljani, oglasila tudi domača policija.

Trije hrvaški državljani so se v Ljubljano odpravili prek mejnega prehoda Obrežje. Tam so v torbi enega izmed njih našli "sumljiv" transparent, ki je bil za policijo dovoljšen razlog, da se vsem trem prepove vstop v državo na podlagi suma, da bi v Sloveniji lahko ogrožali javni red in mir. "Spraševali so me, kaj vem o Black Blocu, na kar sem odgovorila, da sem pacifistka, ki protestira z nenasilnim uporom. Takšni nenasilneži so najhujši, ker jim ne moremo nič, mi je odgovoril policist." Tako naj bi po besedah mladoletne Hrvatice Petre N. potekalo policijsko spraševanje na meji. Zatem so poskusili srečo na bližnjem maloobmejnem prehodu, kjer so jim vstop brez obrazložitve ponovno preprečili.

Uporni Hrvatje so v tretje poskušali prestopiti mejo z vlakom, dva z lokalnim, eden s hitrim. Neuspešno za vse tri, smolo pa je imel tudi hrvaški državljan J. M., ki je enega od njih, Matijo Ž., spoznal na vlaku. J. M. se je odpravil na obisk k dekletu, hrvaški državljanki, ki študira v Ljubljani. Študentke v registru slovenska policija ni našla, tako da je bil J. M., čigar edina povezava z ljubljanskim protinatovskim dogajanjem je bilo to, da je na vlaku spoznal Matijo Ž., enega od protinatovcev, tudi zavrnjen. Zadnje upanje najbolj trmastemu od trojice, Matiji Ž., je bila menjava policijskih izmen ob 19h, tako sta znova, četrtič, z J. M. poskusila srečo na večernem vlaku.

Zanimivo je, da se za policijo zgodba tu komaj začne. Fanta naj bi zavrnili, "ker sta navajala podatke osebe, čeprav oseba s takšnimi podatki ne obstaja. Drugi razlog pa je bil, da pri sebi nista imela dovolj sredstev za preživljanje in vrnitev v svojo državo". Prve prepovedi vstopa na mejnem prehodu Obrežje, ko so hrvaški aktivisti navajali pravo ime slovenske državljanke ter imeli skupaj približno 700 kun, na PU Krško ne komentirajo. "Ko smo stali na peronu, je policaj najprej porinil prijatelja ter ga nekajkrat udaril. V tistem trenutku mi je zazvonil mobitel, policist mi je rekel, naj ga ugasnem. Ko sem to storil, me je s komolcem udaril v glavo. Po tem naju je napotil v policijsko hišico, kjer 'bomo imeli policijsko uro'. Vsak je v svoji sobi pokasiral nekaj policijskih udarcev," opisuje nasilje slovenske policije Matija Ž., PU Krško pa tokrat ne govori o utemeljeni uporabi fizični sile, ampak kratko malo "kategorično zanika kakršnokoli grobo ravnanje ali celo pretepanje tujcev". Hrvaškima državljanoma, ki sta najnovejši žrtvi arogantnih in nasilnih spodrsljajev domače policije, preostane formalna tožbena pot, to pa je J. M., ki je po mejnem incidentu poiskal pomoč v eni od zagrebških ambulant, po naših podatki že ubral.