26. 11. 2002 | Mladina 47
Milijoni proti samomorom...
... in novinarska stroka
Javni razpis Konkurenčnost Slovenije 2001-2006 v organizaciji ministrstva za šolstvo, znanost in šport je ponudil nekaj sumljivih, a pričakovanih povezav in odločitev.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
26. 11. 2002 | Mladina 47
Javni razpis Konkurenčnost Slovenije 2001-2006 v organizaciji ministrstva za šolstvo, znanost in šport je ponudil nekaj sumljivih, a pričakovanih povezav in odločitev.
Omeniti velja projekt Preventiva za družinske patologije: grajanje skupnosti v tretjem težišču razpisa, ki nosi naslov Človeški viri in socialna kohezivnost, ki mu je bilo dodeljenih 8,3 milijona tolarjev. Odgovorni nosilec je novinarka dr. Manca Košir, kljub temu da v času njene obsežne kariere ni najti kakega posebnega zanimanja za patološke pojave v družbi. Preseneča tudi dejstvo, da je nosilna organizacija njenega projekta Institut Jožef Stefan. V tem tretjem težišču razpisa so izbrane nosilne organizacije različne družboslovne ustanove ter fakultete in inštituti. Kaj ima naš vodilni naravoslovni inštitut z očitno družboslovnimi raziskavami o pojavu patoloških pojavih v Sloveniji, ni znano. Da bo raziskava družboslovna in ne kaka medicinska raziskava človeških možganov, potrjuje namreč precej dejstev - vodja projekta, naslov projekta in seveda področje tretjega težišča.
Koširjeva je naša poizvedovanja o strokovni podlagi upravičenosti financiranja projekta posredovala svojima sodelavcema pri projektu, Heleni Jeriček in Urbanu Kordešu, ki sta povedala, da je projekt prijavljen prek Centra za informatiko in zunajšolsko izobraževanje (CT1), ki deluje v okviru Instituta Jožef Stefan. Poudarila sta, da je "CT1 naravnan v interdisciplinarno raziskovanje. Naš center resnično izstopa iz prevladujoče raziskovalne usmeritve inštituta in je verjetno edini v Sloveniji, ki uporablja sistemski pristop". Med pomembnejšimi sodelavci CT1 in sploh projekta ni nikjer zaslediti imena odgovorne nosilke projekta.
Pravijo, da je njihova prednost prav v tem, da so interdisciplinarni in združujejo strokovnjake iz družboslovja in naravoslovja.
Morda pa stvari sploh niso problematične, kot se zdijo nam, laikom, in se je pač stroka odločila, da se z vsemi sredstvi (tudi finančnimi) loti naše velike težave s patologijo.