Za dva Cigana bolj čisti

Rome lahko izžene vsak policist kar sam

Izgon

Izgon
© Denis Sarkić

Denis Sarkić

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Izgon

Izgon
© Denis Sarkić

Denis Sarkić

Konec lanskega leta so se slovenski policisti pri svojem delu srečali tudi z bosanskim državljanom Salihom Omerovićem in bolgarskim državljanom Anastasovom Georgievom. Ker so ugotovili, da sta tujca v naši državi legalno, vendar pa sta pri nas prebivala v nasprotju z namenom vstopa v državo - zalotili so ju, ko sta prevažala staro železo -, so ju poslali na obisk k sodnici za prekrške, ki jima je naložila denarno kazen. Kljub prekršku pa jima ni bil izrečen izgon iz države ali kakršnakoli druga sankcija. Očitno pa se pomočnik komandirja Policijskega oddelka Ljubljana Polje, Andrej Medvešek, ni strinjal s tako odločitvijo sodnice in je zadevo vzel v svoje roke. Oba tujca je izgnal iz države. Bosanskemu državljanu pa je ob tem še uničil vizum. Bolgari pa ga za vstop v Slovenijo ne potrebujejo. Menda ga je zelo motilo, da sta Roma.

Kljub temu da se je njun zagovornik pritožil, ju je policija izgnala. Kot nam je povedal Miran Koren, predstavnik za stike z javnostjo na generalni policijski upravi, policisti ne bi smeli samovoljno oziroma brez zakonske podlage koga odstraniti iz države, in dodal: "Policija ne izreka izgona iz države, ampak ga samo izvršuje, tako da tujca odstrani v skladu z določbo 50. člena zakona o tujcih." Ker se je tudi odvetniku Urošu Pogačniku zdelo, da se policija ne bi smela postavljati nad odločitve sodišča, je vložil ovadbo zoper Medveška. Policijska uprava Ljubljana je preverila pritožbene očitke in kot ponavadi ugotovila, da je pritožba neutemeljena. Koren ob tem pravi: "V 47. členu so določeni primeri, kdaj gre za nezakonito prebivanje tujca v Republiki Sloveniji. V teh primerih 50. člen zakona o tujcih daje policiji neposredno pooblastilo za prisilno odstranitev tujca iz države." Pogačnik pri tej razlagi vidi velike luknje: "Očitno je, da se pri tem PU sklicuje na drugo alinejo, to je razveljavitev vizuma. Pri tem je treba že na tem mestu omeniti, da je bil vizum razveljavljen zgolj Salihu Omeroviču, Anatasovu Georgievu pa ne, ker ga slednji ne potrebuje kot bolgarski državljan, tako da zanj niti ni mogoče najti temelja izgona, saj je imel še naprej veljavni dokument, sodnik za prekrške pa ni izrekel izgona iz države." Tudi za izgon Omerovića Pogačnik ne vidi zakonske osnove: "22. člen v prvem odstavku določa, kdaj je mogoče vizum razveljaviti. V peti alineji določa, da je mogoče (se lahko, kot pravi zakon) vizum razveljaviti, če je zoper tujca odrejen izgon ali prisilna odstranitev iz države. Izgon oziroma prisilna odstranitev nista bila nikoli odrejena." Zanimivo bi bilo videti, kako bi si zakone policija razlagala, če bi pri prevažanju starega železa zalotila recimo ameriškega državljana.