Pismo Grizoldu

Kaj je nekdanji uslužbenec OVS pisal obrambnemu ministru?

Vid Drašček

Vid Drašček
© Borut Krajnc

S koncem poletja se začenja tudi delo parlamenta. Predsednik SNS Zmago Jelinčič je že predstavil idejo, da bi parlament ustanovil komisijo, ki bi preiskala ozadje afere Depala vas. Jelinčičevo idejo je delno podprla Bajukova Nova Slovenija. No, Jelinčič je ustanovitev komisije predlagal zato, da bi raziskali, kakšno vlogo je v zadevi odigrala tožilka Barbara Brezigar, Novo Slovenijo pa bolj zanima, kaj se je dogajalo s policijo.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Vid Drašček

Vid Drašček
© Borut Krajnc

S koncem poletja se začenja tudi delo parlamenta. Predsednik SNS Zmago Jelinčič je že predstavil idejo, da bi parlament ustanovil komisijo, ki bi preiskala ozadje afere Depala vas. Jelinčičevo idejo je delno podprla Bajukova Nova Slovenija. No, Jelinčič je ustanovitev komisije predlagal zato, da bi raziskali, kakšno vlogo je v zadevi odigrala tožilka Barbara Brezigar, Novo Slovenijo pa bolj zanima, kaj se je dogajalo s policijo.

Vid Drašček, nekdanji uslužbenec varnostnega organa ministrstva za obrambo, ki je pred tedni za Mladino spregovoril o nekaterih koreninah afere Depala vas (govoril je predvsem o polomiji v Celovcu, ko je ekipa, povezana z obrambnim ministrstvom, skušala ugrabiti grškega trgovca z orožjem, a jih je avstrijska policija ob tem aretirala), pa nas je seznanil s pismom, ki ga je februarja lani poslal obrambnemu ministru dr. Antonu Grizoldu.

Povod za pismo, ki ga je Drašček poslal obrambnemu ministru, je bil zapis Janeza Janše, objavljen decembra 2001 v Delovi Sobotni prilogi. Janša v tem zapisu za afero Depala vas obtožuje predsednika Milana Kučana. Drašček je na Janšev zapis reagiral najprej z dopisom, ki ga je naslovil na direktorja OVS Zorana Klemenčiča. Ker pa je po dveh mesecih podvomil, da se z zadevo kdo ukvarja, je pismo poslal še ministru Grizoldu.

V pismu Drašček ministra najprej opozarja na sence ugrabitve grškega trgovca. Drašček navaja, da se je eden od akterjev celovške ugrabitve aprila 2001 z "zahtevo za izdajo dokumentacije" obrnil na obrambno ministrstvo. (Dokumentacijo je namreč potreboval, ker mu je avstrijski odvetnik izstavil račun, čeprav so bile odvetniške storitve plačane l. 1992.) Pristojne službe akterju celovške zgodbe dokumentacije niso izdale, čeprav ta obstaja. Sam Drašček je namreč na zahtevo nekdanjega direktorja OVS Marjana Miklavčiča napisal poročilo o celovškem dogodku. Poročilo je oddal septembra 1994. V finančni prilogi je poročal, za kaj je porabil 15.000 nemških mark, ki jih je junija 1992, med reševanjem udeležencev akcije, prejel na obrambnem ministrstvu.

Drašček pojasnjuje tudi, da je omenjeni akter celovške akcije od avgusta 1990 tesno sodeloval s t. i. 9. sektorjem MORS, ki se je ukvarjal z varnostno dejavnostjo. Poročal je o bojni pripravljenosti vrhniške oklepne brigade, med vojno so ga pripadniki jugoslovanske armade brutalno pretepli, sodeloval pa je tudi pri načrtovanju in izvedbi aretacij dveh ključnih oseb vrhniške oklepne brigade, majorja Radovanovića in podpolkovnika Kolunžića. Drašček se čudi, zakaj ministrstvo akterju celovške akcije ne more izdati dokumentacije. Ob tem pa si takoj odgovori: "Zato, ker bi s tem potrdili vpletenost MORS pri ugrabitvi Grkov v Avstriji."

Drašček je v dopisu opozoril tudi na nerešen primer podoficirja jugoslovanske armade, ki je želel julija 1991 prestopiti v TO, a je po nalogu tedanjega direktorja VOMO Andreja Lovšina do konca ostal v vojašnici vrhniške oklepne brigade, od koder je posredoval pomembne podatke. Opozarja, da je ta oseba ostala "brez statusa prestopnika, brez statusa veterana, brez službe, ki mu je bila obljubljena, brez beneficirane dobe, in če bo šlo tako naprej, še brez stanovanja. Sramota za MORS." "Dejansko me zanima, kaj je storil ta človek, da tako delamo z njim. (...) Ali se to dogaja zato, ker je (...) bil informator o najbolj agresivnih oficirjih, ki so bili nato brez državljanstva RS zaposleni na vodilna delovna mesta (v TO, op. p.)?" Drašček dodaja, da je omenjeni podoficir slovenski strani prinesel popolno inventurno listo popisa orožja, ki je bilo shranjeno v skladišču Borovnica. So se težave tega človeka morebiti začele prav zaradi inventurne liste, se sprašuje Drašček. (Protioklepno orožje iz Borovnice je namreč v času, ko je bila Slovenija še vedno močno ogrožena, že potovalo proti Hrvaški.)

Drašček je Grizolda seznanil tudi z zadevo Srečka Jeraja, ki je pred tedni za Mladino spregovoril o tem, kako so ob aferi Depala vas nastajali ponarejeni dokumenti. Drašček v pismu Grizoldu citira Jeraja: "Vedo, da jaz dobro vem za vse udeležence in kreatorje znanih dokumentov v DV (Depali vasi, op. p.)."