7. 4. 2004 | Mladina 14
Romuni praznijo bančne avtomate
Sofisticirani ponarejevalci z Vzhoda
Nedaven poskus zlorabe bančnega avtomata Probanke v Mariboru ni bil osamljen primer. Koliko transakcijskih računov so nepridipravi izpraznili, posamezne banke zaradi varovanja tajnosti ne izdajo, da ne bi izpadli kot naivneži in banke, ki ne skrbijo dovolj za varnost svojih komitentov.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
7. 4. 2004 | Mladina 14
Nedaven poskus zlorabe bančnega avtomata Probanke v Mariboru ni bil osamljen primer. Koliko transakcijskih računov so nepridipravi izpraznili, posamezne banke zaradi varovanja tajnosti ne izdajo, da ne bi izpadli kot naivneži in banke, ki ne skrbijo dovolj za varnost svojih komitentov.
V Mariboru so tako zlikovci skušali na prefinjen način izprazniti račune naključnih komitentov. Na zgornji del bančnega avtomata so pritrdili miniaturno kamero, ki je snemala zaslon in tipkovnico, tako da so goljufi zlahka prebrali PIN-kodo uporabnika. Nad režo za vstavljanje kartice so namestili prav tako manjši čitalec magnetnih kartic, ki je ob vložitvi kartice prebral zapis na magnetnem traku bančne kartice. Tako so prišli do podatkov na kartici, jo ponaredili in s posneto PIN-kodo izpraznili račun.
Storilcev, ki so operirali v Mariboru, niso odkrili, tako da se ne ve niti, koliko denarja jim je uspelo pobrati iz bankomata. Policija na svoji spletnih straneh javnosti o novih načinih zlorab bančnih avtomatov ni obvestila, najbrž tudi zaradi tega, da ne bi z načinom opisa prevare spodbudili dodatnih kriminalnih posnemovalcev.
Kar pa ni uspelo slovenskim policistom, je uspelo italijanskim karabinjerjem, varnostnim enotam obrambnega ministrstva, ki imajo enaka policijska pooblastila kot državna policija v Rimu. Ko so bančni klienti ene izmed rimskih bank opozorili bančne uslužbence, ti pa karabinjerje, da se nekaj dogaja z njihovimi bančnimi računi, da jim jih je nekdo izpraznil, so nastavili zasedo pred eno izmed bank oziroma v bližini bančnega avtomata, ki so ga neznanci večkrat izpraznili. Nekajdnevno tajno opazovanje je obrodilo sadove, saj so prijeli romunska državljana, stara 32 in 27 let, z italijanskim delovnim dovoljenjem, ki sta zlorabljala avtomat, podobno kot so to poskušali neznanci v Mariboru. Karabinjerji so v njunem osebnem avtomobilu znamke BMW zasegli miniaturne aparature za video nadzor, čitalec magnetnih zapisov in večje število bianco magnetnih kartic, pripravljenih za kloniranje magnetnih zapisov. Preiskovalci so bili posebej začudeni nad napredno tehnologijo za ponarejanje.