22. 4. 2004 | Mladina 16
Izbrisani s statusom kmeta
Sedem let boja za državljanstvo
MNZ je leta 1992 iz registra stalnega bivanja med drugim izbrisala tudi takratnega prebivalca Slovenije, lastnika zaščitene kmetije Šefčeta Franco iz Logatca.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
22. 4. 2004 | Mladina 16
MNZ je leta 1992 iz registra stalnega bivanja med drugim izbrisala tudi takratnega prebivalca Slovenije, lastnika zaščitene kmetije Šefčeta Franco iz Logatca.
Šefčet je v Slovenijo prišel leta 1976 in se takoj zaposlil v Valkartonu, kjer je delal do leta 1990. Takoj se je prijavil za stalno bivanje na naslovu Cankarjeva 8. Poleg redne zaposlitve v Valkartonu je živel in delal na kmetiji Ivane Hodnik iz Logatca. Na kmetiji s 30 ha zemlje in 12 glavami živine je redno oddajal mleko in si kupil kmetijsko mehanizacijo. Po smrti Ivane je zaščiteno kmetijo podedoval in nadaljeval s kmetovanjem. Od leta 1985 živi v izvenzakonski skupnosti s Slovenko R. B, s katero imata tudi dva otroka. Do leta 1992 je imel slovensko vozniško dovoljenje in osebno izkaznico, prav tako si je plačeval in bil zdravstveno zavarovan kot kmetovalec. Za potrebe TO je med osamosvojitveno vojno Franca prostovoljno oddal svoje osebno vozilo lada karavan, ki ga je TO uporabljala za sanitetno službo. 53. območni štab za TO v Logatcu mu je za to izdal potrdilo, za čas oddaje pa ni dobil nadomestila.
Franca je v zakonitem roku, 4. 12. 1991 na podlagi 40. čl. zakona o državljanstvu R Slovenije zaprosil za sprejem v državljanstvo R Slovenije, vendar mu je MNZ dne 2. 4. 1993 izdalo negativno odločbo, ker je v njegovem primeru obstajala nevarnost za javni red RS. Franca je bil leta 92 obsojen na pogojno kazen zapora za kaznivo dejanje, ki ga je storil leto poprej. Šlo je za povzročitev telesne poškodbe izvenzakonski družici. Po ugodno rešeni pritožbi na vrhovnem sodišču leta 1994 je o sprejemu v državljanstvo ponovno odločalo MNZ, ki je prošnjo ponovno zavrnilo. Odločbo o sprejemu v državljanstvo RS je Šefčet Franca končno prejel 16. junija 1999.
Kot drugim "izbrisanim" so tudi Šefčetu Franci leta 1992 na Upravni enoti odvzeli vse slovenske dokumente. Začasno je pridobil osebno izkaznico za tujce, vendar so mu tudi to po nekaj mesecih odvzeli. Z osebno izkaznico za tujce je imel nevšečnosti na hrvaški meji, saj so ga pri legitimiranju obtožili, da je vohun, saj naj na Kosovu, od koder izvira Šefčet, priimka Franca ne bi bilo. Čeprav je bil brez vseh osebnih dokumentov, je redno plačeval položnice za vodo, elektriko, kmečko zavarovanje in davčne obveznosti. V sedemletni dobi brez osebnih dokumentov je imel kar nekaj neprijetnih bližnjih srečanj s policijo in uslužbenci na upravnih enotah. Večkrat so mu resno zagrozili, da ga bodo odpeljali na državno mejo in izgnali, zato se je zadrževal večinoma v Logatcu. Ko se mu je leta 1986 rodil sin, se je lahko v rojstno matično knjigo na Mačkovi v Ljubljani vpisal kot oče, leta 1995, ko pa se mu je rodila hči, se kot oče ni mogel vpisati, saj je bil brez vseh dokumentov, tako da je bil izpisek izdan brez podatkov o očetu. Leta 1998 mu je na Kosovu umrl oče, vendar se pogreba kot "izbrisan" iz registra stalnega prebivališča brez osebnih dokumentov ni mogel udeležiti. Tudi kot izbrisanemu pa so mu 27. 7. 1993 na Republiški upravi za javne prihodke - Izpostavi Logatec izdali potrdilo, da se ukvarja s kmetijsko dejavnostjo s katastrskim dohodkom za leti 1992 in 1993. Oddelek za gospodarstvo na Občini Logatec pa mu je, kot osebi brez vseh dokumentov, izdal potrdilo, da ima priznan status kmeta.