Gregor Cerar

 |  Mladina 38

Oplojevalni turizem

Italijanski pari brez otrok naj bi se v prihodnje zdravili v slovenskih bolnišnicah

Dušan Keber

Dušan Keber
© Matej Leskovšek

"Naša država lahko pomaga drugim EU-državljanom, da dobijo tisto, kar je dovoljeno slovenskim državljanom," je po poročanju italijanske tiskovne agencije AGI izjavil slovenski minister za zdravje Dušan Keber za italijanski Radio Radicale.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Gregor Cerar

 |  Mladina 38

Dušan Keber

Dušan Keber
© Matej Leskovšek

"Naša država lahko pomaga drugim EU-državljanom, da dobijo tisto, kar je dovoljeno slovenskim državljanom," je po poročanju italijanske tiskovne agencije AGI izjavil slovenski minister za zdravje Dušan Keber za italijanski Radio Radicale.

V sosednji Italiji je namreč desničarska vlada s precejšnjo moralno in verbalno podporo Vatikana sprejela precej kontroverzen zakon o umetnem oplojevanju, po katerem imajo zarodki enake pravice kot ljudje. Zakon so njegovi nasprotniki označili kot popolno diskriminacijo neplodnih partnerstev. Kar se tiče umetne oploditve, je dovoljeno le umetno osemenjevanja parov in zakoncev. Uporaba tuje sperme ali jajčec pa je prav tako prepovedana in se kaznuje z visokimi denarnimi kaznimi do skoraj 700.000 evrov.

Nasprotniki zakona in lastniki klinik, ki se ukvarjajo z umetnimi oploditvami, so že začeli gledati prek meja in v italijanskem tisku se je pojavljajo namigovanje, da bodo italijanski zdravniki odpirali tovrstne klinike tudi v Sloveniji ali pa bodo neplodni pari odhajali na turistične terapije malce prek meje, recimo v Novo Gorico. Sodeč po izjavah ministra Kebra v italijanskem tisku je Slovenija naklonjena takšnim storitvam. Keber je Italijane le opozoril, da so v Sloveniji z referendumom prepovedali oplojevanje samskih žensk. Oplojevanje nežnejšega spola italijanskih zakoncev recimo s spermo slovenskih darovalcev pa je legalno. Oplojevanje s tujo spermo so menda v Italiji prepovedali, ker naj bi po mnenju RKC to lahko povzročilo razpad družine. Na ministrstvu za zdravstvo pa so nam povedali, da Italijani še niso začeli z odpiranjem tovrstnih klinik v Sloveniji. Ne nazadnje so zato potrebni številne procedure, dovoljenja in podelitev koncesij, kljub temu da je sedaj Slovenija članica EU.