26. 9. 2004 | Mladina 38
TV Slovenija ne nadzorujejo
Letnega monitoringa ne morejo izvajati
Ales Štakul
© Denis Sarkić
Pisali smo že, kako RTV Slovenija deli posle neodvisnim producentom. Zanimivo, da je RTV Slovenija že izgubila dve tožbi, ker sploh niso kontrolirali, kdo je neodvisni producent in kdo ni. 73. člen zakona o medijih namreč natančno določa, kdo je neodvisni producent.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
26. 9. 2004 | Mladina 38
Ales Štakul
© Denis Sarkić
Pisali smo že, kako RTV Slovenija deli posle neodvisnim producentom. Zanimivo, da je RTV Slovenija že izgubila dve tožbi, ker sploh niso kontrolirali, kdo je neodvisni producent in kdo ni. 73. člen zakona o medijih namreč natančno določa, kdo je neodvisni producent.
Zakon med drugim pravi, da neodvisni producent ne sme biti vključen v organizacijsko strukturo oziroma pravno osebnost izdajatelja televizijskega programa, da ima izdajatelj televizijskega programa največ petindvajsetodstotni delež kapitala ali upravljalskih oziroma glasovalnih pravic v njenem premoženju, da po naročilu posameznega izdajatelja televizijskega programa ustvari največ polovico svoje produkcije na leto. In še dodaja, da neodvisni producent ne more biti pravna in fizična oseba, katere povprečni delež finančnih sredstev za kritje celotnih stroškov produkcij oziroma koprodukcij, pri katerih je sodeloval v zadnjih treh letih, ne presega deset odstotkov. Za neodvisne producente kar zahtevni pogoji.
RTV Slovenija pa ob svojih javnih razpisih tega sploh ni preverjala. Dovolj je bilo, da je prijavljeni prinesel notarsko overjeno potrdilo, da je neodvisni producent. Ker so se nekateri neodvisni producenti na to pritožili, je upravno sodišče določilo, da mora RTV Slovenija preverjati, ali prijavljeni kandidati ustrezajo vsem zakonsko določenim merilom. Na naslednjih razpisih je komisija, ki so jo sestavili v javni RTV-hiši, zmeraj ugotovila, da vsi prijavljeni ustrezajo zakonskim kriterijem.
Zakon o medijih pa tudi določa, da mora javna RTV zagotoviti, da bo delež evropskih avdio-vizualnih del neodvisnih producentov v programih obsegal najmanj deset odstotkov letnega oddajnega časa. To menda celo dosegajo, saj so v letnem poročilu ministrstvu za kulturo priglasili 10-odstotni delež programskih vsebin AV-del neodvisnih producentov (1056 ur od 10.510 ur programa v letu 2003). Povprečni delež programskih vsebin neodvisnih producentov pri vseh izdajateljih, kot izhaja iz letnih poročil za leto 2003, pa je 13,42 %. Torej več, kot določa zakon. Zanimivo pa je, da neodvisni producenti ugotavljajo, da je bilo javnih razpisov v enem letu za manj kot 20 ur programa. Kar pa pomeni, da je ostalo neodvisna evropska produkcija ali pa da podatki RTV Slovenija ne držijo. Kdo pa RTV-jevske podatke nadzira? Kot so nam povedali na ministrstvu za kulturo, bi to morala početi Agencija za telekomunikacije, radiodifuzijo in pošto RS. Vprašanje pa je, ali jih agencija sploh kontrolira. Direktor agencije Nikolaj Simič nam je to potrdil. Pravi, da ne morejo opravljati letnega monitoringa, saj so v zakonu zapisane letne kvote. Tako da kar verjamejo poročilu TV Slovenija. Če bi se kdo pritožil, pa bi lahko medijski inšpektor uvedel nadzorni postopek.