4. 12. 2005 | Mladina 48
Sodna statistika
Podatki ministrstva za pravosodje ne kažejo napredka
Lovro Šturm
© Matej Leskovšek
Podatki o delovanju sodnega sistema, ki jih z zamikom najdemo na internetnih straneh ministrstva za pravosodje, lahko v določenih segmentih pokažejo tudi nasprotno sliko splošnega prepričanja, da se razmere v sodstvu vendarle izboljšujejo, ki ga s pop ukrepi ustvarja pravosodni minister Lovro Šturm.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
4. 12. 2005 | Mladina 48
Lovro Šturm
© Matej Leskovšek
Podatki o delovanju sodnega sistema, ki jih z zamikom najdemo na internetnih straneh ministrstva za pravosodje, lahko v določenih segmentih pokažejo tudi nasprotno sliko splošnega prepričanja, da se razmere v sodstvu vendarle izboljšujejo, ki ga s pop ukrepi ustvarja pravosodni minister Lovro Šturm.
V letih 2001, 2002 in 2003 so višja sodišča na področju pravdnih zadev civilnega prava razveljavila ali spremenila skoraj 13.000 odločb prve stopnje, kar pomeni, da je v vseh teh primerih prišlo do takšnih ali drugačnih napak pri sojenju na prvi stopnji. Zanimivi so tudi podatki, ki kažejo na vsakoletno rahlo padanje kakovosti odločb prvostopenjskih sodišč. Ta ista višja sodišča so namreč leta 2001 rešila 14.350 odločb prve stopnje in jih pri tem potrdila 59,6 %. Leta 2002 so rešila 15.327 odločb prve stopnje in jih potrdila 57,7 %. Leta 2003 pa so rešila 13.298 odločb prve stopnje in jih potrdila le 56,5 %. Neprizanesljiva je tudi primerjava med seštevkom razveljavitev in sprememb odločb prve stopnje med letoma 2002 in 2003. V prvem primeru je bil ta odstotek 27,7, naslednje leto pa kar 34,2, kar je skoraj četrtina več. Še najbolj pa skrbijo podatki o razveljavitvah na drugi stopnji zaradi bistvenih kršitev določb pravdnega postopka na prvi stopnji. V letu 2001 je bilo od vseh razveljavljenih odločb sodišč prve stopnje kar 56 % odločb razveljavljenih zaradi bistvenih kršitev določb pravdnega postopka, v letu 2002 je bilo teh že 61,6 %, v letu 2003 pa 62,7 %. Gre za zelo visoke odstotke tovrstnih razveljavitev, skrb pa zbuja tudi konstantna rast.
Miha Movrin z ministrstva za pravosodje nam je poslal naslednji odgovor ministra Lovra Šturma: "Navedeni podatki, ki so zelo zanimivi, kažejo na kar nekaj problemov, s katerimi se soočajo okrajna sodišča. Ugotavljamo, da je pripad zadev s civilnega področja vedno višji glede na prejšnja leta, visok pa je tudi v primerjavi z ostalimi evropskimi državami, kar kaže na to, da Slovenci svoje težave (pre)radi rešujemo s pomočjo sodišč." Nadalje so po Šturmovem mnenju za omenjeno slabo statistiko krivi tudi vplivi sodne prakse iz tujine: "Visok odstotek razveljavitev zaradi bistvenih kršitev določb pravdnega postopka je odraz višje stopnje zagotavljanja pravne varnosti zaradi kršitve človekovih pravic, saj so tovrstna merila v tujini in pri nas vedno strožja. Gledano v širšem kontekstu pa ima pomembno vlogo tudi vedno večji vpliv anglosaškega pravnega sistema na evropski kontinentalni sistem." Na koncu je Šturm le navedel tudi enega izmed bolj verjetnih vzrokov neprijazne sodne statistike, in sicer veliko fluktuacijo in neizkušenost sodnikov predvsem na okrajnih sodiščih. Šturm še zagotavlja, da iščejo rešitve problema. Glede na zgoraj zapisano izjavo, kjer je Šturm podatke z lastne internetne strani označil za "zelo zanimive", je vprašanje, kdaj bo iskanje rešitev prineslo tudi pozitivne učinke v sodstvu.