17. 2. 2006 | Mladina 7
Draga odprava prometnih nalepk
Davkoplačevalci z ukinitvijo nalepk več izgubili kot pridobili
Zaradi super popularne odprave registracijskih nalepk, ki jo je lani jeseni sprejela nova vlada, je posamezni lastnik avtomobila letno pridobil slaba dva tisočaka. Super.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
17. 2. 2006 | Mladina 7
Zaradi super popularne odprave registracijskih nalepk, ki jo je lani jeseni sprejela nova vlada, je posamezni lastnik avtomobila letno pridobil slaba dva tisočaka. Super.
Seveda pa si je vlada s to odločitvijo nakopala tudi določene stroške, katere je in bo, jasno, poravnala iz proračunskih sredstev, torej iz davkoplačevalskega denarja. Odprava nalepk je bila še posebej nesmiselna, ker je do konca pogodbe z izdelovalcema nalepk, Mirageom in Cetisom, ob ukinitvi ostalo le še leto dni.
Neuporabljenih je ostalo 353.690 nalepk, ki so jih uničili v podjetju Pinus iz Rač. Od tega je ostalo 201.529 Mirageovih nalepk. Z ministrstva za notranje zadeve so sporočili, da vrednost uničenih nalepk ni bila ocenjena, po naših informacijah pa je šlo za dobrih 800 milijonov tolarjev. Torej nalepk, ki jih je ministrstvo že plačalo, a jih ni uporabilo, pač pa uničilo. Zagotovo pa tudi samo uradno uničenje v podjetju Pinus ni bilo zastonj.
Poleg vsega je treba v stroške odprave nalepk vračunati tudi kazen oz. odškodnino, ki jo bo vlada morala plačati podjetjema Cetis in Mirage zaradi predčasne odpovedi pogodbe. Tudi ta denar bodo seveda prispevali davkoplačevalci. Podjetje Mirage je že takrat napovedalo, da bo odškodnina za prekinitev pogodbe okoli 2 milijardi tolarjev, ministrstvo za notranje zadeve pa se je odzvalo, da se jim zdi znesek previsok. Tudi če bo znesek, ki ga bodo Mirageu plačali med drugim tudi lastniki avtomobilov, desetkrat manjši, bo še vedno le dokaz o izredno neekonomični odpravi nalepk.
Kmalu bo minilo pol leta brez nalepk, med ministrstvom in podjetjem Mirage pa še vedno ni prišlo do dogovora o višini odškodnine. Še ena zadeva, ki se bo zavlekla in končno lahko pomenila le še dodatne stroške z obrestmi.