Nasilno ustanavljanje občine

Nedemokratični referendum o novi občini Mokronog-Trebelno

Častni občan KS Trebelno

Častni občan KS Trebelno
© Borut Krajnc

Ustanovitvi nove občine Mokronog-Trebelno nasprotuje skorajda celotna krajevna skupnost (KS) Trebelno, kar je slaba polovica vseh morebitnih občanov nove občine.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Častni občan KS Trebelno

Častni občan KS Trebelno
© Borut Krajnc

Ustanovitvi nove občine Mokronog-Trebelno nasprotuje skorajda celotna krajevna skupnost (KS) Trebelno, kar je slaba polovica vseh morebitnih občanov nove občine.

KS Mokronog se že dolga leta trudi postati samostojna občina, a ker šteje vsega skupaj le nekaj nad 1700 prebivalcev, njene želje dolgo niso bile uslišane. Ob zadnjih referendumih pa so k sodelovanju privabili krajevni svet KS Trebelno, ki šteje dobrih 1200 krajanov. Tako so izpolnili minimum 2000 prebivalcev, potrebnih za ustanovitev občine.

Vendar pa je svet KS Trebelno na čelu s predsednikom Antonom Cvetanom podpisal predlog za ustanovitev nove občine brez vednosti krajanov. Predlog so skupaj s predstavniki KS Mokronog podpisali v petek, 9. novembra, v ponedeljek, 12. novembra, pa je poslanka NSi Marjetka Uhan predlog že vložila v državnem zboru. Zbora krajanov ni bilo.

Ko so prebivalci KS Trebelno izvedeli za namero svojih krajevnih voditeljev, so jih večkrat prosili, naj se v državnem zboru vendarle vloži amandma o ločenem štetju v Trebelnem in Mokronogu. Zaman, tako je skupni izid pokazal v prid novi občini s 54 %. Izid v Trebelnem, ob 79-odstotni volilni udeležbi, je pokazal, da je 73 % prebivalcev KS Trebelno proti novi občini.

Vlada je sedaj že dala pozitivno stališče do nove občine. Tako zdaj kaže, da bo občina v državnem zboru izglasovana kljub nasprotovanju ene izmed dveh krajevnih skupnosti, ki naj bi se povezali v novo občino. Vse to zaradi samovolje lokalnih veljakov s podporo NSi, ki so onemogočili demokratično referendumsko odločanje, kot so ga recimo imeli v Rimskih Toplicah. Tam je bilo KS Zidani Most omogočeno, da izrazijo svojo voljo proti novi občini. Enak primer je bil tudi pri referendumu za ustanovitev občine Izlake, ker so bili proti krajani KS Poljšine. V obeh primerih je stroga manjšina lahko izrazila svoje mnenje, v primeru občine Mokronog-Trebelno pa je bilo to onemogočeno slabi polovici vseh prebivalcev.

Vlagateljica predloga za novo občino Uhanova je v lokalnem trebanjskem časopisu Cajteng pred referendumom obljubila, da nove občine ne bo, če ji bodo nasprotovali prebivalci Trebelnega. Šlo pa je zgolj za predreferendumsko propagando, saj sedaj o svoji obljubi pravi: "Ali bo nova občina ali ne, bo odločila večina poslancev državnega zbora in ne samo ena poslanka. Poslanci so seznanjeni s stanjem na tem območju, z rezultati in pismi tako zagovornikov kot nasprotnikov nove občine." Pri poreferendumski kampanji naj bi posredoval celo NSi-jev evroposlanec Lojze Peterle, sicer tudi častni občan KS Trebelno. Po spoznanju, da KS Trebelno ne želi nove občine, pač pa želi ostati v občini Trebnje, pa je Peterle javno izrazil razočaranje nad svojimi nekdanjimi sokrajani.