Vanja Pirc

 |  Mladina 16

Zmaga honorarnih novinarjev

RTV Slovenija jim mora izplačati potne stroške, malico in regres

Sindikalist Rajko Gerič

Sindikalist Rajko Gerič
© Denis Sarkić

RTV Slovenija je lansko poslovno leto uspelo končati v pozitivnih številkah. Vprašanje pa je, kakšni bodo letošnji rezultati. Po neuradnih informacijah naj bi se namreč z letošnjim letom stroški dela na RTV povišali za kar 30 odstotkov. Za kaj gre?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Vanja Pirc

 |  Mladina 16

Sindikalist Rajko Gerič

Sindikalist Rajko Gerič
© Denis Sarkić

RTV Slovenija je lansko poslovno leto uspelo končati v pozitivnih številkah. Vprašanje pa je, kakšni bodo letošnji rezultati. Po neuradnih informacijah naj bi se namreč z letošnjim letom stroški dela na RTV povišali za kar 30 odstotkov. Za kaj gre?

Zadeva je povezana z novinarsko stavko, ki jo je večina večjih medijev uprizorila ob zadnjih parlamentarnih volitvah. Eden izmed razlogov za stavko je bil tudi ta, da je Združenje za tisk in medije, ki deluje pri GZS, (sicer že leta 1998) enostransko odstopilo od kolektivne pogodbe. Med razlogi za nesoglasja je bil takrat tudi 2. člen kolektivne pogodbe. Ta je določil, da izplačilo stroškov za prevoz na delo in prehrano ter regresa ne pripada le redno zaposlenim novinarjem, ampak tudi svobodnim novinarjem. Torej tudi honorarcem, ki pogosto nimajo nikakršne socialne varnosti.

Za novinarsko stavko so se oktobra 2004 odločili tudi na RTV Slovenija, čeprav kolektivna pogodba prav tam velja. To je v času stavke poudarjal tudi zdaj že nekdanji generalni direktor RTV Aleks Štakul. A RTV se kljub temu ni držala 2. člena kolektivne pogodbe. Zato so se novinarji odločili za akcijo. Kot pravi glavni sindikalist Rajko Gerič, so vodstvu zagrozili s tožbo, saj so tudi svobodni novinarji v odvisnem razmerju, delajo namreč po navodilih šefov, in to skozi vse leto, uporabljajo opremo RTV, veliko pa jih to počne že več let. "Zahtevali smo, da tudi honorarci dobijo regres, stroške prevoza na delo in denar za malico. Tožiš lahko za tri leta nazaj, in ker je kakšnih 70 honorarcev, to znese dva milijona po glavi. Če jih toži vsaj nekaj, to skupno znese vsaj 100 milijonov tolarjev." Pravniki RTV so nato ugotovili, da bi morala pogodba veljati tudi za honorarce. To je potrdila tudi posebna komisija, ki je podala strokovno razlago 2. čelna kolektivne pogodbe.

Kaj to pomeni? Vodstvo RTV je honorarcem, ki so bili do takrat za približno polovico cenejša delovna sila, januarja izdalo nove pogodbe, zato jim zdaj pripada primerljiva plača kot redno zaposlenim novinarjem, pa tudi stroški prevoza in prehrane ter regres. Ne pripadajo pa jim vse ostale pravice redno zaposlenih, recimo porodniški dopust, bolniška, pokojnina ... V dveh tednih nam na RTV niso uspeli pojasniti, za kolikšne stroške gre. Ker ne poznajo natančne številke honorarnih novinarjev in ker se financirajo po dvanajstinah ter morajo, če želijo nekomu nameniti več, vzeti nekomu drugemu. Sicer pa naj ne bi bilo vodstvo nad novimi stroški prav nič navdušeno.

Dva honorarna novinarja, Dare Hriberšek in (zdaj že nekdanji novinar) Klemen Mišič, pa sta vložila tožbo proti RTV-ju, s katero zahtevata, da jima povrne tudi vse pripadajoče stroške za pretekla leta. Če jima na sodišču uspe, bo verjetno sledil pravi plaz tožb, RTV pa bo ob kar precej denarja. Po drugi strani pa se utegne RTV tistim, ki bodo preglasni, oddolžiti z že večkrat napovedanim zmanjševanjem števila honorarnih sodelavcev.