Kazni za vaške straže

Se res ne izplača biti vaški stražar?

Iz preseljevanja ambruških Romov in kasneje tudi rušenja njihovih hiš je že jasno, da se je vlada v sporih med slovenskimi državljani romske narodnosti in slovenskimi državljani slovenske narodnosti odločila dati prednost slednjim. Policija pa za zdaj ne dela razlik.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Iz preseljevanja ambruških Romov in kasneje tudi rušenja njihovih hiš je že jasno, da se je vlada v sporih med slovenskimi državljani romske narodnosti in slovenskimi državljani slovenske narodnosti odločila dati prednost slednjim. Policija pa za zdaj ne dela razlik.

Pred časom smo še lahko tu in tam upravičeno govorili o policijskem nasilju nad Romi, sedaj pa je, paradoksalno, prav policija skorajda zadnje romsko zatočišče pred podivjanim staroselskim prebivalstvom in njemu naklonjeno oblastjo. Zakaj? Ker tudi za kršitelje, ki jih med vaškimi stražarji ni bilo malo, ne pozna milosti. V naselju Grčarice, kjer so krajani pregledovali policijska vozila, da ne bi v njih po naključju vozili Romov, so že bile izrečene prve kazni. Petnajst najbolj razboritih stražarjev je dobilo položnice, trinajst z globo dobrih 41 evrov, dva pa kar v višini 410 evrov. Kot je znano, so takrat policisti, ki so bili na poti na vaje, vaškim stražarjem dovolili pregledati vozila. Vprašanje je, kaj bi bilo, če bi bili na nujni nalogi. Potem verjetno ne bi govorili o plačilnih nalogih in prekrških, temveč o kaznivih dejanjih, morda o žrtvah. Že tako pa nekateri kršitelji iz Grčaric utegnejo postati storilci kaznivih dejanj, odvisno pač od tožilstva. Oviranje uradnih oseb pri izvrševanju njihovih uradnih nalog je pač kaznivo dejanje.

Do zdaj so policisti izdali že 11 plačilnih nalogov zaradi kršitev zakona o javnih zbiranjih, 12 plačilnih nalogov zaradi kršitev zakona o varstvu javnega reda in miru in 41 plačilnih nalogov zaradi kršitev zakona o varnosti cestnega prometa. Skupaj torej kar 64 kazni za vaške stražarje. Poleg tega zadeva še ni končana, tudi posamezniki, ki so se znašli v kazenskem postopku, še niso bili kaznovani. Recimo vaški stražar, ki je razbil okno na policijskem avtomobilu, in tisti, ki je prerezal gume na vozilu novomeškega romskega svetnika Zorana Grma. Kot je sporočil tiskovni predstavnik PU Ljubljana Leon Keder: "Glede poškodovanj vozil vam sporočam, da policisti še zbirajo obvestila in bodo o zbranih obvestilih obvestili pristojno tožilstvo. Storitev kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari je opredeljena v kazenskem zakoniku."