Šturmova vročevalska birokracija

Kje najti ljudi na prestajanju zaporne kazni?

Tretja sodna veja oblasti naj bi po vseh reformah, projektih in ukrepih pravosodnega ministra Lovra Šturma učinkoviteje in hitreje reševala sodne zaostanke in zadeve na sodiščih, vendar se zdi, da je to sizifovo delo.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Tretja sodna veja oblasti naj bi po vseh reformah, projektih in ukrepih pravosodnega ministra Lovra Šturma učinkoviteje in hitreje reševala sodne zaostanke in zadeve na sodiščih, vendar se zdi, da je to sizifovo delo.

Hitrejše sojenje je odvisno tudi od pravočasno sprejetih sodnih vabil in odločb, ki jih prejemajo udeleženci v sodnih postopkih. Slovenska sodišča taka sodna pisanja pošiljajo prek pošte, svoje vročevalske službe in tudi prek pooblaščenih vročevalcev ministrstva za pravosodje - največkrat so to zasebni detektivi in detektivske agencije. Pri vročanju pošiljk, sodb, sklepov in vabil pa naša sodišča niso preveč ekonomična predvsem zaradi nepopolnih evidenc in neučinkovitega, lahko bi rekli zastarelega računalniškega sistema ter neusklajenosti policije, uprave za izvrševanje kazni in drugih upravnih organov.

Sodišča tako prek pooblaščenih vročevalcev, ki naj bi bil zadnji še učinkovit ukrep za vročanje, pošiljajo svoje odločbe tudi osebam, ki so že več mesecev na prestajanju kazni v tujini, osebam, ki jih na naslovu stalnega bivanja ni že več let, in podobno. Pooblaščeni vročevalci vročajo sodna pisanja tudi osebam na prestajanju zapornih kazni v zavode za prestajanje kazni, čeprav bi to sodišča z manj stroški elegantno izpeljala prek uprave za izvrševanje kazni. Kaj morejo sodišča, če evidenc o tem, kdo je na prestajanju kazni, sploh nimajo, nima pa jih niti policija. Ker ni povezovalnega sistema, se seveda dogaja, da o vročevalec sodno pismo iz Ljubljane dostavi osebi v zapor na Dobu, pri tem pa si seveda zaračuna potne stroške in stroške za vročitev. Prav tako se dogaja, da sodišče v Ljubljani naroči vročitev za osebo, ki stanuje v Kopru, čeprav bi sodišče z manj stroški tako vročitev lahko naročili vročevalcu iz Kopra ... in še bi lahko naštevali podobne nerazumljivosti.

Najbrž bi lahko pravosodni minister tudi pri vročanju naredil red kot s projektom Lukenda in tako pripomogel k skrajšanju sodnih zaostankov, pri tem pa tudi prihranil nekaj davkoplačevalskega denarja.