|  Mladina 36  |  Politika

--BREZ NASLOVA--

28. avgust - 3. september 2000

8 dni /teden

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

 |  Mladina 36  |  Politika

8 dni /teden

Kronista: Ali H. Žerdin & The Economist

Avstrijsko-slovensko prijateljstvo

Slovenska zunanja politika je postala presenetljivo vroča predvolilna tema. Zunanji minister Lojze Peterle se ne zmore otresti očitkov, da je pri pogovorih z avstrijsko diplomacijo preveč popustljiv. Najhujše klofute pa mu ni primazal strankarski tekmec, pač pa pesnik Veno Taufer. Taufer, soavtor Majniške deklaracije '89, je svojega prijatelja iz Društva Slovenskih pisateljev, sicer pa aktualnega kulturnega ministra Rudija Šeliga pozval, naj v vladi doseže, da bi Peterleta zaradi lakajske zunanje politike odstavili.

Peterle pa zagotavlja, da z vso odločnostjo brani slovenske interese.

Na štartni črti

Uradna volilna kampanja se začne 15. septembra, že pred tem datumom pa vse večje stranke načrtujejo festivale, kongrese, zborovanja, zabave in sorodne veselice, ki bi strankam že v teh dneh zagotavljale publiciteto, hkrati pa bi lahko na bolj ali manj zvit način izigrale zakon o volilni kampanji. Ta namreč lepljenje plakatov in zakup oglasnega prostora omogoča le v 30-dnevnem predvolilnem obdobju, strankarski dogodki pa predstavljajo dober alibi za predhodno oglaševanje.

Zagožnova SLS+SKD je sklenila, da bo tožila Bajukovo Novo Slovenijo, češ da je drugi del imena premierove stranke preveč podoben drugemu delu imena Zagožnove stranke. SLS+SKD se namreč imenuje tudi Slovenska ljudska stranka, Nova Slovenija pa se imenuje Krščansko-ljudska stranka.

Nova Slovenija pospešeno ustanavlja občinske odbore, glavni tajnik stranke Marko Štrovs, sicer tudi državni sekretar na ministrstvu za delo, pa pravi, da so do zdaj s terensko mrežo pokrili dve tretjini Slovenije.

LDS je sklenila na lastnega predsednika dr. Janeza Drnovška nasloviti vljudno prošnjo, naj tudi letos kandidira na parlamentarnih volitvah. Drnovšek je do zdaj govoril, da ga nastop na volitvah ne zanima. Tajnik stranke Gregor Golobič pa napoveduje, da bo stranka na volitvah zbrala najmanj 35 odstotkov glasov.

Združitev POP tv in Kanala A?

Urad za varstvo konkurence ne nasprotuje združitvi podjetij Produkcija Plus, Super Plus in Kanal A. Če bi se vsa tri podjetja združila, bi prišlo tudi do združitve TV hiš POP tv in Kanal A. Pred leti je bila združitev že napovedana, celo tiskovna konferenca je bila sklicana, tokratni projekt pa je, tako se zdi, bolj resno zastavljen.

Novi kadri?

Svet zavoda za šolstvo deluje v novi postavi. Svet je sicer sestavljen iz predstavnikov ministrstva za šolstvo, zavoda za šolstvo in šolnikov. Zanimivo pa je, da je ob menjavi na čelu ministrstva prišlo do sprememb tudi v tistem delu sveta zavoda za šolstvo, v katerem sedijo šolniki. Opazovalci napovedujejo, da si skuša nova vladajoča koalicija tik pred volitvami zagotoviti odločujoč vpliv pri imenovanju novega direktorja zavoda.

Tudi v nadzornem svetu Darsa je prišlo do sprememb. Namesto Janeza Zajca, nekdanjega državnega sekretarja na ministrstvu za promet in zveze, je v nadzorni svet prišel Peter Verbič, novi državni sekretar.

Obramba in zaščita

Vlada je po sprejetju strategije nacionalne varnosti sprejela še obrambno strategijo. Pisanja ključnih varnostno-obrambnih dokumentov se je lotil že prejšnji obrambni minister dr. Franci Demšar, finalizacijo pa so dočakali v teh dneh.

Za medvedom še kormoran

Društvo za opazovanje in preučevanje ptic opozarja, da je vlada iz seznama ogroženih živalskih vrst črtala velikega kormorana, po podatkih društva pa naj bi bil načrtovan odstrel 2000 kormoranov. Kormorani se hranijo z ribami, zato jih ribiči in ribogojci ne marajo, češ da jim delajo veliko gospodarsko škodo. Društvo za opazovanje in preučevanje ptic opozarja, da pri nas letno prezimi okrog 3000 kormoranov, napovedani odstrel pa bi lahko populacijo več kot prepolovil.

Press večer

V galeriji Škuc se bo pripetil nov novinarski večer. V ponedeljek, 4. septembra ob 20.00, bodo Gojko Bervar z Radia Slovenija, Roger Blum, predsednik švicarskega tiskovnega sveta, in Claude-Jean Bertrand s Francoskega inštituta za tisk razpravljali o samoregulaciji novinarskega posla.