25. 9. 2000 | Mladina 39 | Politika
--BREZ NASLOVA--
18. september - 24. september 2000
8 dni/teden
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
25. 9. 2000 | Mladina 39 | Politika
8 dni/teden
Kronista: Ali H. Žerdin & The Economist
Vojaški kurati?
Pravosodna ministrica Barbara Brezigar in mariborski pomožni škof dr. Anton Stres, ki vodi komisijo slovenske škofovske konference za ureditev odnosov z državo, sta podpisala sporazum o duhovni oskrbi v Slovenski vojski. Slovenska vojska bo tako dobila vojaškega vikarja, vojaške kaplane in druge pastoralne delavce, ki bodo skrbeli za dobro duhovno stanje slovenskih vojakov.
Čistka gre naprej
Vlada je sklenila zamenjati v.d. direktorja Elesa Vekoslava Korošca. Na njegovo mesto je postavila Vitoslava Turka, ki je zadnje mesece vodil Elesov sektor za trgovino. Korošec je v elektrogospodarstvu delal več desetletij, tik pred zamenjavo pa je vlada spremenila statut Elesa in znižala zahtevane strokovne pogoje. Dejstvo, da je vlada direktorja Elesa zamenjala pičle tri tedne pred volitvami, ne preseneča. Nova vladajoča koalicija je namreč zamenjala tudi nadzorne svete elektrogospodarskih proizvodnih podjetij, torej elektrarn, saj se direktorjem v zadnjih dneh oktobra izteče mandat. Pravkar postavljeni nadzorni sveti pa naj bi imeli glavno besedo pri imenovanjih novih direktorjev.
Tudi zavod za šolstvo je dobil novo direktorico. Po novem ga bo vodila Metka Zevnik, sicer tudi kandidatka za poslanko na listi SLS+SKD ter državna sekretarka na ministrstvu za šolstvo. Tik pred zamenjavo na čelu zavoda za šolstvo je ministrstvo za šolstvo zamenjalo večino članov sveta zavoda za šolstvo.
Vlada pomaga Gorenju
Vlada je Gorenju, ki skuša sanirati posledice nedavnega požara, sklenila pomagati. Obljubljena pomoč pa ni brezpogojna. Formalni sklep vlade pravi, da mora Gorenje najprej izvesti "dezinvestiranje kratkoročnih finančnih naložb". Za težko razumljivo formulacijo o "dezinvestiranju kratkoročnih finančnih naložb" se skriva zahteva vlade, naj Gorenje proda delnice. Ali če smo še bolj natančni: Gorenje mora prodati delnice časopisnega podjetja Delo. Gorenje je namreč v dneh, ko se je menjavala vladna garnitura, od Kapitalske družbe odkupilo manjši sveženj Delovih delnic. Ker je Gorenje kupilo manjši sveženj delnic Dela, finančne institucije, ki jih obvladuje sedanja vladajoča koalicija, niso imele možnosti, da bi prevzele nadzor nad podjetjem Delo. Vladni uradniki do zdaj sicer niso potrdili, da od Gorenja zahtevajo prodajo delnic Dela. Vendar nikakor niso skušali demantirati komentarjev, ki ugotavljajo, da vlada pomoč pogojuje s prodajo Delovih delnic.
Nova urednica Večera?
Predsednik uprave časopisnega podjetja Večer je zaposlene obvestil, da za odgovorno urednico predlaga Majdo Struc, dosedanjo šefico Delovega dopisništva iz Maribora. Za funkcijo odgovornega urednika se je potegoval tudi dosedanji urednik Milan Predan. O predlogu predsednika Večerove uprave Borisa Cekova se morajo izreči še zaposleni, vendar njihovo stališče za predsednika uprave ni zavezujoče.
Kandidature so znane
Stranke so morale volilnim komisijam predložiti kandidatne liste. Na letošnjih volitvah bo kandidatov manj, saj so se manjše stranke zaradi višjega praga za vstop v parlament odločale za povezovanje.
NLB ne gre v Istro
Uprava in nadzorni odbor Istarske banke nista sprejeli ponudbe Nove Ljubljanske banke, da bi ta dokapitalizirala Istarsko banko. Za posel so raje izbrali podjetje Regent Europe Ltd. Regent Europe Ltd. je firma, ki kontrolira 14 investicijskih skladov v vzhodni in jugovzhodni Evropi in je že prisotna na Hrvaškem. Prek svojih skladov Balcan Fund in Regent Magna Europe Fund je solastnica v Plivi, Podravki in Zagrebački banki. V hrvaški javnosti pa je veliko zanimanja je vzbudil podatek, da ima del te firme sedež na Kajmanskih otokih.
Ciganske pesmi za Slovence
Člani skupine Šukar so v prostorih Sveta glasbe predstavili knjigo Šukar Gilja (Lepe pesmi), v kateri so na etnološki način zbrali romske in poromljene pesmi z vseh koncev Evrope. Če izvzamemo etnološke publikacije z omejeno naklado, namenjene večinoma le študentom, je knjiga tudi prvi zametek romsko-slovenskega slovarja, saj je na tridesetih straneh na koncu prevedenih nekaj najpogostejših izrazov.