25. 9. 2000 | Mladina 39 | Politika
Dekandenca fujimorizma
Perujski predsednik je zbudil upe o vrnitvi demokracije, ko je dejal, da bo odpustil svojega šefa obveščevalne službe in da bo sam zapustil položaj. Oboje je laže napovedati kot storiti
Alberto Fujimori je v desetletju na oblasti prebivalcem Peruja rad pripravljal presenečenja. Sedaj, manj kot dva meseca po začetku njegovega spornega tretjega mandata, je storil isto. 16. septembra je Fujimori v napetem televizijskem sporočilu dejal, da bo razpisal splošne volitve, kakor hitro bo mogoče. Na teh ne bo kandidiral. Povedal je tudi, da bo "deaktiviral" Nacionalno obveščevalno službo, ki je fevd njegovega najbolj razvpitega svetovalca Vladimira Montesinosa.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
25. 9. 2000 | Mladina 39 | Politika
Alberto Fujimori je v desetletju na oblasti prebivalcem Peruja rad pripravljal presenečenja. Sedaj, manj kot dva meseca po začetku njegovega spornega tretjega mandata, je storil isto. 16. septembra je Fujimori v napetem televizijskem sporočilu dejal, da bo razpisal splošne volitve, kakor hitro bo mogoče. Na teh ne bo kandidiral. Povedal je tudi, da bo "deaktiviral" Nacionalno obveščevalno službo, ki je fevd njegovega najbolj razvpitega svetovalca Vladimira Montesinosa.
Te odločitve in njihova izvedba so najbrž predmet divjega oblastnega boja, v katerega so vpleteni Fujimori, Montesinos in oborožene sile. Prav gotovo zaznamujejo ogromen preobrat za Fujimorija, ki je letos kljubovalno silil naprej s pokvarjenimi volitvami, ki so jih bojkotirali njegov glavni nasprotnik in mednarodni opazovalci.
Fujimorijeve izjave so bile izzvane - dva dni prej je v javnost prišel videoposnetek, na katerem Montesinos očitno podkupuje opozicijskega poslanca, da bi prestopil v vlado. Posnetek, ki je dolg skorajda eno uro, kaže brezsramno pogajanje med Montesinosom in kongresnikom Albertom Kourijem. Ko se sporazumeta o minimumu v višini 15.000 dolarjev, Kouri podpiše in na dokument odtisne svoj prstni odtis. Montesinos iz žepa potegne svitke dolarjev in jih preda Kouriju. Ker se mora Fujimori za svojo kongresno večino zahvaliti več kot ducatu takih prebežnikov, videoposnetek precej neovrgljivo razkriva pokvarjenost njegovega režima.
Zato Montesinos, ki je bil več kot desetletje najtesnejši Fujimorijev svetovalec, ne more ostati na svojem položaju. Montesinos, nekdanji vojaški stotnik, ki so ga v sedemdesetih letih odpustili, ker naj bi ameriški agenciji CIA predajal skrivnosti, ni imel formalne vladne službe. Njegova vloga je vloga glavnega urejevalca, in to vsega, od boja proti terorizmu do onemogočanja demokratične opozicije.
Nasprotniki so Montesinosa obtožili marsičesa: da je strelskemu vodu naročal ubijanje, da je jemal denar za varovanje od trgovcev z mamili, da je manipuliral z mediji in na sodiščih podkupoval oborožene sile. A take obtožbe se niso obdržale. Montesinos je bil dvakrat v preiskavi zaradi nelegalnega bogatenja. Obakrat so preiskavo hitro opustili.
V preteklosti je Fujimori take škandale preprosto ignoriral. A njegov režim doma ne uživa več legitimnosti, pa tudi ne mednarodne podpore, ki jo je imel v preteklosti. Montesinosov odpust je samo pika na i - opozicija v pogovorih z vlado, ki so se začeli prejšnji mesec pod okriljem Organizacije ameriških držav, zahteva demokratične reforme. Tudi Združene države, ki so v preteklosti tesno sodelovale z Montesinosom, so postale sumničave.
A Montesinosa se ne bo lahko znebiti. Med drugim bo treba prepričati oborožene sile, da sprejmejo odhod človeka, ki je skrbno izbral njihove komandante. Vodja štabnih poveljnikov Jose Villanueva in štirje od šestih regijskih poveljnikov so nekdanji sošolci šefa obveščevalne na vojaški akademiji. Montesinosov svak je komandant vojske v Limi.
Pojavljale so se skrbi, da Montesinos poskuša zbrati oborožene sile in jih pripraviti do odpora. Prejšnji teden je bilo v Limi napeto, mnogi prebivalci Peruja so se bali vojaškega udara. Po treh dneh tišine se je Fujimori pojavil v javnosti in dejal, da oborožene sile podpirajo njegove odločitve, dan kasneje je bila izdana izjava, ki to potrjuje.
Opozicijski kongresnik Fernando Olivera, preko katerega je v javnost prišel sporni videoposnetek, je dejal, da so ga opozorili, da iz Montesinosove videoteke, v kateri je 2500 takih biserov, ne sme priti noben posnetek več, sicer bo prišlo do udara, prve žrtve pa bodo on, njegovi kolegi in njihove družine.
A to ni verjetno. Znano je, da so mornarica in nekateri mlajši častniki sovražno razpoloženi do Montesinosa. Vojaškim poveljnikom so Združene države prejšnji teden povedale, da bi udar vodil v gospodarske težave in mednarodno osamitev. "Generali morajo biti pragmatični in razmišljajo tudi o lastnih kožah," pravi vojaški analitik Enrique Obando.
Najbolj verjetna hipoteza je, da so oborožene sile in Fujimori neradi sprejeli dejstvo, da mora Montesinos oditi, nato pa so se poskušali domisliti, kako si zaščititi hrbet.
Vse to kaže, da prehod v demokracijo v Peruju ne bo preprost. Fujimorijev režim se je spridil v civilno-vojaško mafijo, ki jo je težje razpustiti kot diktaturo, pravi sociolog Julio Cotler. "Tu nimamo diktatorja, ki je nabral veliko denarja, tu so denar in privilegiji razdeljeni," dodaja.
Opozicija je pozdravila Fujimorijevo izjavo z veseljem. A nato so hitro nastopili sumi, da jih bodo spet ogoljufali. Fujimori je zavrnil pogovore o prehodni vladi, rekoč, da bo ostal na položaju do 28. julija. Namignil je, da bo za predsednika spet kandidiral leta 2006. Nekateri vidijo v tem Fujimorijevo namero, da se začasno umakne s položaja, ne pa tudi z oblasti.
London 2000