Urša Matos

 |  Mladina 32

Angleški pacient

Kljub izrecni zakonski prepovedi financiranja iz tujine je Združena lista socialnih demokratov za lansko volilno kampanjo od britanske Laburistične stranke sprejela storitve v vrednosti 5,5 milijona tolarjev

© Aleš Fevžer

Nikjer na svetu ni zaželeno, da politikom v žep kane kaj iz tujine. V večini držav je takšno ravnanje vsaj škandalozno, če že ne nezakonito. Slovenija glede tega ni nobena izjema. Že od osamosvojitve je prevladovalo prepričanje, da je treba strogo prepovedati to, da politične stranke financirajo tuji posamezniki ali organizacije. Pravni teoretiki so potrebo po uvedbi prepovedi utemeljevali z dvema ključnima razlogoma. Ker so politične stranke subjekti, ki obstajajo zaradi želje voditi državo, morajo zastopati le interese tistih, ki imajo za to legitimno pravico, se pravi državljank in državljanov, in so lahko le od njih tudi financirani. Če stranko financirajo tujci, to takoj pomeni, da tuj kapital kroji domačo politiko. Drugi razlog je, da je financiranje iz tujine bistveno manj transparentno od domačega. Obstaja sicer še tretji razlog, ki ga pravni teoretiki ne omenjajo, a je bil po osamosvojitvi zelo aktualen: preprečiti je bilo treba krepitev strank desnega političnega profila s finančno pomočjo slovenskih medvojnih in povojnih izseljencev.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje: