Miha Štamcar

 |  Mladina 2

Poskusni posiljevalec?

Prijava zoper Marka Pogorevca, direktorja slovenske policije, zaradi poskusa posilstva iz leta 1992

© Denis Sarkić

Sredi decembra se je na Okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani znašla ovadba zoper generalnega direktorja slovenske policije Marka Pogorevca. Oseba, ki v našem prispevku ne bo imenovana, obtožuje Pogorevca, da jo je novembra 1992 skušal posiliti. Ženska, ki zdaj živi v tujini, kjer se je poročila in ima dva otroka, je prijavo oziroma ovadbo napisala 27. novembra, šele devet let po dogodku, iz njenega besedila pa sledi, da je bil poskus posilstva storjen v avtomobilu, na poti iz Suhorja v Novo mesto.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Miha Štamcar

 |  Mladina 2

© Denis Sarkić

Sredi decembra se je na Okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani znašla ovadba zoper generalnega direktorja slovenske policije Marka Pogorevca. Oseba, ki v našem prispevku ne bo imenovana, obtožuje Pogorevca, da jo je novembra 1992 skušal posiliti. Ženska, ki zdaj živi v tujini, kjer se je poročila in ima dva otroka, je prijavo oziroma ovadbo napisala 27. novembra, šele devet let po dogodku, iz njenega besedila pa sledi, da je bil poskus posilstva storjen v avtomobilu, na poti iz Suhorja v Novo mesto.

V času dogodka je namreč živela v Metliki. Bežno je poznala nekaj policistov iz Metlike in Novega mesta. Dva policista sta jo nekega večera povabila in odpeljala na policijsko zabavo v Lovskem domu na Suhorju. Na zabavi je bilo zbranih kakih dvajset policistov. V domu je bilo zelo živahno, igrala je glasna glasba in veliko se je pilo. Tudi njo so spodbujali k pitju. Zato se marsičesa ne spominja več. Spominja pa se, da je k njej pristopil policaj, za katerega je pozneje izvedela, da je Marko Pogorevc. Policaj naj bi ji povedal, da v Ljubljani dela na posilstvih, in ker je sama že imela izkušnjo s poskusom posilstva, mu je z zanimanjem prisluhnila. Zapisala je, da ji je Pogorevc predlagal, da gresta v avto in se o zadevi v miru pogovorita. V avtu naj bi jo Pogorevc začel nadlegovati in hotel imeti spolni odnos. Ker ni bila razpoložena, se mu je upirala, vendar naj bi postal še agresivnejši, in ko se mu je uprla z vsemi sredstvi in ga začela praskati, naj bi odnehal. Pozneje naj bi jo odpeljali v Metliko. Zaradi slabih izkušenj z moškimi takrat ni vztrajala pri prijavi dogodka. Kot nam je povedala, je ta izkušnja veliko pripomogla k temu, da je odšla iz Slovenije.

Dekletova zgodba je napisna v slabi slovenščini, kar za fizično delavko, ki že nekaj let živi v tujini, niti ni presenetljivo. Vprašanje pa je, zakaj se je bala prijaviti Pogorevčevo dejanje že takrat. Gre res samo za dejstvo, da je na policijo najtežje prijaviti policaja?

Detektivova zgodba

Dekletovo ovadbo spremlja dokumentacija, ki jo je zbrala zasebna detektivska agencija iz Ljubljane Detektiv, d. o. o.. Na prvi strani sta povzetek dogodkov, ki pojasnjuje prijavo dejanja, in poročilo o ugotovitvah ob raziskovanju Pogorevčevega dejanja. Domnevna žrtev je omenjeno agencijo namreč pooblastila za poizvedbo in zbiranje dokazov glede poskusa kaznivega dejanja posilstva.

V poročilu o poizvedbah detektivi ugotavljajo, da je domnevna žrtev, takrat še neporočena, živela v Metliki, da se je občasno družila z belokranjskimi policisti in se tudi udeleževala njihovih zabav. In ravno na policijsko zabavo se prijava nanaša. Pripadniki posebne enote UNZ Novo mesto so se zbrali v Lovskem domu v Suhorju po celodnevni vaji pripadnikov PEM, ki jo je vodil takratni poveljnik Milan Pleško, ki je sedaj inšpektor v uradu načelnika v Novem mestu. Istega dne naj bi bil v novem mestu tudi Marko Pogorevc, takrat zaposlen v generalni policijski upravi kot pomočnik načelnika OKC (Operativno komunikacijski center). Opravljal je inšpekcijskih nadzor na OKC v Novem mestu. Na zabavo v suhorsko lovsko kočo naj bi ga povabil njegov prijatelj in sošolec iz vojaške akademije v Beogradu, hkrati pa načelnik UNZ Novo mesto Franci Povše. Za popestritev zabave, in še zlasti za družbo Pogorevcu, sta dva policista, menda po naročilu vodstva, s seboj pripeljala tudi domnevno oškodovanko. Določeno ljubimkanje med opitima Pogorevcem in poznejšo domnevno žrtvijo naj bi se začelo že med samo zabavo v lovski koči. Poskus posilstva pa naj bi se zgodil v avtomobilu na poti v Novo mesto in v samem novomeškem hotelu Metropol, ki se danes imenuje Krka. Prevoz do hotela naj bi s svojim avtomobilom opravil kar sam načelnik Franci Povše. Novomeški šef pa naj bi poskrbel tudi za prevoz domnevne oškodovanke domov v Metliko, potem ko Pogorevcu tudi s silo naj ne bi uspelo imeti spolnega odnosa. Pogorevc naj bi odnehal šele potem, ko se mu je žrtev fizično uprla z grizenjem in praskanjem. Detektivsko poročilo pravi, da je sedanji direktor slovenske policije po telefonu poklical načelnika novomeške policije in od njega zahteval, da žensko, ki se mu ni hotela vdati, odpelje. Pri tem naj bi jo na pol slečeno skupaj zvlekla v Povšetov avtomobil. Med vožnjo proti Metliki naj bi načelnika ustavil policist PP Metlika Igor Krašovec, ki je opravljal nočno rutinsko kontrolo prometa. Detektivska agencija je tudi izbrskala informacijo, da naj bi takratni načelnik UNZ Novo mesto Franci Povše na naslednjem kolegiju svojega kolektiva v posmehljivem kontekstu svojim kolegom pripovedoval o dogodku. Še zlasti naj bi se zabavali nad okoliščino, da je bil "ljubimec iz Ljubljane" naslednji dan po obrazu vidno opraskan. V poročilu detektivska agencija poimensko našteva policiste, ki so bili na zabavi v lovskem domu, in kateri policisti so bili na kolegiju, na katerem je Povše razlagal Pogorevčevo dogodivščino.

V povzetku pa lahko preberemo, da je od dogodkov minilo že nekaj let in da se zaradi časovne odmaknjenosti posamezni akterji verjetno ne spomnijo vseh podrobnosti. Poleg tega detektivi tožilstvo opozarjajo na poklicno solidarnost policajev in na bojazen pred možnimi povračilnimi ukrepi Marka Pogorevca. Zato za uspešno preiskavo predlagajo preiskovalni pripor za osumljenega Pogorevca, s čimer bi zmanjšali možnost vpliva na priče in delno odpravili bojazen prič pred možnimi posledicami. Ugotavljajo, da gre pri tistih policistih, ki so za dogodek vedeli in molčali, za prikrivanje kaznivega dejanja ali vsaj za omalovaževanje spolne nedotakljivosti oškodovane. Pri Zasebni agenciji Detektiv, d. o. o., pa so nam razkrili svoje motive: "Detektivi smo po zakonu o detektivski dejavnosti dolžni prijaviti vsako kaznivo dejanje, s katerim se srečamo. Po drugi strani pa smo imeli naročilo stranke. Dodaten izziv pa je pomenilo dejstvo, da gre v tem primeru na eni strani za nebogljeno in neuko žensko, na drugi strani pa je oseba z velikim vplivom v slovenski družbi in lahko ta vpliv izkorišča."

Izjave

Da bi težko povsem preverljivi zgodbi vseeno prišli do konca, smo poklicali na okrožno državno tožilstvo v Ljubljani. Na naše vprašanje, ali so res dobili prijavo, nam je Gorazd Fišer povedal, da je bila kazenska ovadba res na tožilstvu, vendar ne ravno dolgo. Ko so jo prebrali, so ugotovili, da za njo niso pristojni, zato so jo odstopili Okrožnemu državnemu tožilstvu v Novem mestu. Tudi generalna državna tožilka Zdenka Cerar nam je potrdila, da je prijava res prišla in zagotovila: "Pristojno državno tožilstvo zadevo proučuje in bo v okviru svojih pristojnosti ukrenilo vse, kar je potrebno." Ker je ovadba res prišla na naše tožilske naslove, nas je zanimalo, kaj o tem misli mag. Rado Bohinc, minister za notranje zadeve, ki naj bi bil Pogorevcu nadrejen. "Minister o tem ne ve nič, po podatkih, ki jih ima MNZ, prijava ni bila vložena," so nam uradno povedali na ministrstvu. Iz drugih virov pa je slišati, da je imel osnovno zgodbo minister na mizi že lansko poletje, vendar ni reagiral. In kaj pravijo pri Pogorevčevih? Nič. Marko Pogorevc je na zasebnem potovanju v tujini in mu naših vprašanj ne morejo dostaviti. Šef policije, ki tri tedne ne bo dosegljiv?

Med domnevnim poskusom posilstva metliškega dekleta naj bi bil v neposredni bližini tudi sedanji direktor policijske uprave Novo mesto Franci Povše. Ko smo ga povprašali o omenjenih dogodkih, ni bil zelo zgovoren, niti ni vedel, da je zoper Pogorevca vložena kakršna koli ovadba. Res pa je, da je med telefonskim pogovorom le povedal nekaj. Na vprašanje, kaj ve o zadevi, ki naj bi se novembra 1992 zgodila v današnjem hotelu Krka v Novem mestu, je izjavil, da gre za interes posameznikov, ki hočejo diskreditirati drugega posameznika, in da je sam zgrožen nad tem. Ko smo ga podrobneje vprašali, kaj se je zgodilo v Novem mestu, je rekel, da nam je že vse povedal.