Urša Matos

 |  Mladina 37  |  Politika

Zdravniška luknja

Dr. France Cukjati, državni sekretar za osnovno zdravstvo, o tem kje so vzroki za akutno pomanjkanje splošnih zdravnikov in kako bi ga bilo mogoče odpraviti

© Denis Sarkić

Zdravniška zbornica je na problem pomanjkanja kadrov v osnovnem zdravstvu, pa tudi na nekaterih specialističnih področjih, opozarjala že od leta 1995. O tem se je veliko govorilo v zaprtih strokovnih krogih, kjer so bili navzoči tudi predstavniki ministrstva, vendar o ugotovitvah nismo alarmirali javnosti, ker smo upali, da se bo zadeva razrešila. Da bi se seznanili s položajem na terenu, smo z ministrom dr. Bručanom začeli pohod po slovenskih krajih. Že po prvem krogu, ki smo ga naredili po Štajerskem - od Prekmurja do celjskega, velenjskega in koroškega območja - smo ugotavljali, da ključni problem osnovnega zdravstva pravzaprav niso toliko investicije ali slabe delovne razmere glede opremljenosti, ampak kadrovske težave, še zlasti pomanjkanje zdravnikov in zobozdravnikov. Pomanjkanje še zlasti občutijo izven urbanih naselij, v odročnih krajih, kjer se je starost zdravnikov povečevala, ni pa bilo zadostnega dotoka novih zdravnikov. Povprečna starost splošnih zdravnikov na teh območjih je namreč prek 50 let, kar pomeni, da jih bo šla kar polovica v pokoj v naslednjih desetih letih. Za celotno Slovenijo to pomeni, da v naslednjih desetih letih v osnovnem zdravstvu potrebujemo 500 novih zdravnikov oziroma 50 na leto. Mi pa vemo, da letno s fakultete v povprečju dobimo le od 10 do 15 novih splošnih zdravnikov. Poleg tega smo enoletno generacijo izgubili zaradi podaljšanja študija s petih na šest let, drugo zato, ker smo pripravniški staž podaljšali z enega na dve leti, dodatni izpad pa nam grozi, če bomo specializacijo splošne medicine uvedli kot nadaljevanje sekundariata in ne kot študij ob delu v splošnih ambulantah.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje: