18. 12. 2000 | Mladina 51 | Politika
Mačji biznis
Odeje iz mačjih kožuščkov, ki naj bi bile zdravilo proti revmi, lahko kupite tudi pri nas
Mačja odeja za jurja
© Denis Sarkić
Mačke niso le objekt ljubkovanja, ampak vse bolj žgoč problem. Nobena skrivnost ni, da jih zaradi številčnosti na vaseh najraje utapljajo, v mestih pa mečejo na cesto. Kljub temu, po fenomenu "devetih življenj", zagotovo nikoli ne bodo izumrle. Razen če bomo iz vseh sešili kakšne odeje, pasove in ostale zdravstvene čire čare, ki naj bi starim mamam pomagale pri lajšanju neizogibnih težav, ki jih leta življenja pač prinašajo.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
18. 12. 2000 | Mladina 51 | Politika
Mačja odeja za jurja
© Denis Sarkić
Mačke niso le objekt ljubkovanja, ampak vse bolj žgoč problem. Nobena skrivnost ni, da jih zaradi številčnosti na vaseh najraje utapljajo, v mestih pa mečejo na cesto. Kljub temu, po fenomenu "devetih življenj", zagotovo nikoli ne bodo izumrle. Razen če bomo iz vseh sešili kakšne odeje, pasove in ostale zdravstvene čire čare, ki naj bi starim mamam pomagale pri lajšanju neizogibnih težav, ki jih leta življenja pač prinašajo.
Ste že slišali za čudežni izdelek, ki baje pomaga proti revmi, bolečinam v nogah, sklepih, medenici in hrbtenici, poleg tega pa odpravlja tudi motnje v prekrvavitvi, probleme z nespečnostjo, bolečine v kolkih in ledvicah, pa še živce vam pomiri? Gre za odejo s polnilom in naložek iz mačjega krzna, ki ga v naši državi ponujajo tri štajerska podjetja: Naturel, Boninty in razvpiti Eurobiostik. Pa pojdimo lepo po vrsti.
Mačje odeje
Pred kratkim je glavni zdravstveni inšpektor Jože Šamu družbi Eurobiostik iz Limbuša pri Mariboru prepovedal prodajo odeje iz mačje kože na način, ki reklamira zdravstvene učinke, saj ti niso znanstveno dokazani. Zveza potrošnikov Slovenije in Slovenska oglaševalska zbornica sta ocenili, da je oglaševanje odej zavajajoče, vendar to ne pomeni, da se odeje ne smejo prodajati. Sklep zdravstvenega inšpektorata zadeva samo dejstvo, da ne boste na mačji rjuhici spali nič bolje kot na navadni.
No, o mačjih odejah se je v Sloveniji začelo govoriti, ko je Lea Eva Müller, znana borka za pravice živali, v časniku Večer objavila pismo, v katerem piše o ponudbi in krutostih domnevnega izvora teh proizvodov. Njeno pisanje ni naletelo na gluha ušesa. Pravzaprav je naletelo ravno na ušesa dotičnih. Slaba dva meseca po dogodku se je v istem časopisu oglasil Andrej Kralj, direktor družbe Eurobiostik, in Müllerjevi napovedal tožbo, saj naj bi z neresničnimi podatki škodovala ugledu njegovega podjetja. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, veterinarska inšpekcija (enota Maribor), ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj ter tržni inšpektorat RS (enota v Mariboru) so pri Kralju opravili inšpekcijske preglede, vendar niso odkrili nobenih nepravilnosti. Zadeva je vprašljiva tudi glede spornih letakov, saj so bili ti še pred distribucijo dani v pregled ministrstvu za zdravstvo. Andrej Kralj meni, da s prodajo mačjih odej niso kršili nobenega predpisa: "Ne razumem, zakaj je treba vse to! Vse delamo po predpisih in nobenih mačk nismo pobijali!" Odkod torej mačke, na katerih se valjajo tisti, ki so se odločili za nakup? Dobavitelj razvpitih mačjih odej za Slovenijo je Norbert M. H. & G. Rattenegger z Dunaja, mačke pa naj bi bile iz daljnih vzhodnih držav, med katerimi prednjači Kitajska. V vsakem primeru pa gre za posel, ki v tujini že desetletja prinaša na kupe in kupe denarja.
Proizvodnja
Avstrija, Švica, Nemčija in Italija so države, ki odlično služijo na račun domnevno zdravilnih pisanih kožuščkov. V nemščini obstaja celo knjiga Katzenfell & Stutenmilch - Die besten Gesundheitsrezepte die wir den Tieren verdanken, ki opisuje, kako sta mačja dlaka in kobilje mleko najboljše, kar so nam živali kdaj ponujale, zato je te darove treba izkoristiti do konca. S prodajo mačjih odej se v Avstriji že 15 oz. 20 let ukvarja najmanj deset podjetij. Na isti način kot v Sloveniji. Javno in hkrati skrivno. Podjetja so registrirana za prodajo krzna, kot krzno pa si lahko predstavljemo marsikaj! Luknja v zakonu: na mačje krzno bržkone nihče ne pomisli. Toda kupci (vsaj nekateri) so zadovoljni. Gospa Hedwig F. iz Zgornje Avstrije: "Z odejo sem zelo zadovoljna in jo najtopleje priporočam. Poleg tega bi rada pripomnila, da se na odeji iz mačjega krzna dobro in trdno spi." Gospa Olga St. z Dunaja: "Izredno sem vesela, da sem kupila odejo iz mačjega krzna. Prvi učinki so se pokazali že po kratkem času. Kar nisem mogla verjeti. Zjutraj lahko brez težav vstanem. To krzno lahko vsakemu samo toplo priporočam - človek se počuti kot prerojen, kljub temu da jih imam že 80 in sem že izgubila vsako upanje." In še gospa Marija V. iz Ribnice: "Sporočam vam, da sem prvi dan, ko sem se ulegla na mačjo kožo, imela reakcijo, ki pa je naslednji dan izginila. Uporabljam jo vsak dan in se zelo dobro počutim. Zahvaljujem se vašemu prodajalcu za izraženo veliko vljudnost."
Po Kraljevih besedah naj bi posel v tujini cvetel, v Sloveniji pa niti ne. "V enem letu smo prodali 70 odej." Ena odeja stane 1000 DEM, mačje krzno pa se tako uvršča v cenovni rep krznarske industrije. Slovenske, avstrijske ali azijske mačke pri tem niso nobeno vprašanje. Naravni proizvod - naravna terapija - široka potrošnja. Tisoč mark je pri tem povsem zanemarljiva cifra. Okej, lahko bi mačke pobijali doma, jim odirali kožuhe, jih sušili in šivali, ampak zakaj bi delali vse to, če je v tujini toliko premaknjencev, ki so za par zelencev pripravljeni storiti še kaj več? Slovenci smo se zaradi gorenjske mačje afere nekoliko distancirali od mačk, Avstrijci se zdijo "prelevi", da bi lahko kaj takega počeli, edino Azijci so pripravljeni zastonj utapljati, uplinjati in zastrupljati.
Etika
Požrimo slino in priznajmo, da mačje odeje, ki so uskladiščene v prostorih podjetja Eurobiostik v Limbušu, niso ravno iz navadnih scrkljanih mačk. Gre za posebno gojene mačke, saj so njihovi kožuhi nenavadno veliki in precej večji od navadnih mačk, pa tudi barvna usklajenost je nenavadno natančna. Gojitev se prične z načrtnim križanjem. Meso ponavadi konča v golažu, na kožuhih pa se valjajo petični in zdravja potrebni Evropejci. Za eno mačjo odejo, normalne velikosti, je potrebnih od 12 do 15 azijskih mačjih kožuhov. Kar je v grobem obdelano kakšnih 100 DEM. Če hočejo narediti vsaj 10 odej na dan, morajo pomoriti 150 mačk. Dnevno. Število mačk lahko še dvignemo, na trgih po Evropi se dobijo tudi nekateri drugi izdelki. Ni kaj, dober posel. Po mnenju prenekaterega dobičkarja bi ga lahko izpeljali še ceneje. Če bi mačjo farmo ustanovili kar v naši državi. Tako bi se izognili stroškom uvoza, pa še problem zapuščenih in brezdomnih mačk bi razrešili!
Mar tudi gospod Andrej Kralj, ki je celotno zgodbo iz Avstrije pripeljal v Sloveniji, spi na mačkastih odejah? "Seveda spim na odeji iz mačjega krzna. Osebno se počutim odlično. Ta toplota, ki jo odeje oddajajo, je nekaj neverjetnega. Gre za naravno elektrostatiko." Mačke naj bi s svojo energijo razbremenjevale človeka. Toda uradno še ne obstaja noben dokument, ki bi to potrjeval.