17. 7. 2001 | Mladina 28 | Politika
Laški Union
Se Sloveniji obeta pivovarniška vojna ali pivovarniški monopol?
Kaj porečejo prijatelji: Milan Kučan in Mitja Lavrič, direktor Pivovarne Union
© Denis Sarkić
"Vse je moralo biti zmenjeno," je ocenil borzni posrednik, ki ga je vest o tem, da Pivovarna Laško kupuje Pivovarno Union prestregla nekje v Dalmaciji. "Če pa ni bilo zmenjeno, potem ..." In je zajel sapo: "... potem bo pa huda, krvava vojna."
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
17. 7. 2001 | Mladina 28 | Politika
Kaj porečejo prijatelji: Milan Kučan in Mitja Lavrič, direktor Pivovarne Union
© Denis Sarkić
"Vse je moralo biti zmenjeno," je ocenil borzni posrednik, ki ga je vest o tem, da Pivovarna Laško kupuje Pivovarno Union prestregla nekje v Dalmaciji. "Če pa ni bilo zmenjeno, potem ..." In je zajel sapo: "... potem bo pa huda, krvava vojna."
Skozi računalniški sistem Ljubljanske borze se je v trinajstih minutah zakotalilo za dobrih deset milijard tolarjev poslov. Laško kupuje Union! Deset milijard? V Mladininem hladilniku stane mala pločevinka piva 150 SIT. Za tistih deset milijard, kolikor se jih je rolalo po borzi, bi lahko po ceniku našega hladilnika kupil 66.666.666 pločevink. No, če bi imeli v našem hladilniku samo pivo, bi vanj stlačili 144 pločevink. Torej bi, če bi hoteli spiti za deset milijard SIT piva, potrebovali skoraj pol milijona hladilnikov. Rekordnih trinajst minut! Vsako sekundo je po računalniških žicah švigalo za več kot 100 tisoč DEM delnic. Ko se je trinajst minut izteklo, je bilo za slabih sto milijonov DEM delnic Pivovarne Union v rokah novih lastnikov, v rokah Pivovarne Laško. In če tolikšen kapital zamenja lastnika, to ni hec.
Gorazd Čuk
Bertold Hartman
Bojan Košak
Dragica Čepin
Marko Jugovič
Boško Šrot
Matej Oset
Marjan Žuraj
Janez Gregorič
Dušan Mikuš
Alfred Killer
Jakob Piskernik
Radovan Stonič
Zvonko Volaj
Pripojene družbe:
Pripojene družbe:
Jadranska pivovovara, d.d. Split
Vital, d.d. Mestinje,
Nameravan nakup 53 odstotkov Banjaluške pivovarne
12 odstotkov Sarajevske pivovare (dogovarjajo se o nakupu ečinskega deleža)
pogajanja o vrnitvi Buzetske pivovare
KK Pivovarna Laško
RK Celje Pivovarna Laško
Tak dogodek ima tudi politične posledice. Prvič zato, ker v Sloveniji, predvsem v času poletne vročine, obstajata le dve stranki. Člani ene pijejo Laško, člani druge pa Union. Parlamentiranje o tem, katero pivo je boljše, je za povprečnega slovenskega volivca bolj fatalno od harmonizacije slovenskega pravnega reda z evropskim. Prepir o tem, katera znamka piva ima odličen okus, katera pa smrdi po kdo ve čem, lahko traja celo noč. Hkrati pivovarji ne pretakajo zgolj piva, pač pa tudi razne vode. Laško nadzira Radensko, Union v plastenke toči Zalo. Laško vas ohladi z eno sorto ledenega čaja, Union vam nalije Solo. In če ste lačni, lahko zagrizete v Unionov Fructalov sok. Pivovarji pretakajo tudi spodoben dobiček. Laško je lani pridelalo za milijardo in pol čistega dobička. Union je pritočil 1.29 milijarde čistega dobička. Laško ima 475 zaposlenih. Union ima 482 zaposlenih. Skupni prihodki v Laškem znašajo dobrih 17 milijard SIT. Skupni prihodki v Unionu znašajo dobrih 18 milijard SIT. Sta Pivovarna Laško in Pivovarna Union siamski dvojčici? Laško ima svoj mega rokometni klub, celjsko Pivovarno Laško. Union ima svoj mega košarkaški klub, Union Olimpijo. Laško je še sponzor mega nogometnega kluba, mariborskih državnih prvakov. In še lokalni košarkaški klub podpirajo. Volilna baza Laškega je v vzhodni Sloveniji. Volilna baza Uniona je okoli Ljubljane in na zahodu. Union ima na nalepki zmaja. Laško ima na nalepki kozla.
Direktorja obeh pivovarn sta spoštovana gospoda. Mitja Lavrič, Union, je član izvršilnega odbora ljubljanskega košarkaškega kluba. Ko ljubljanska županja nagrajuje zaslužne športne delavce, ne gre mimo Mitje Lavriča. Tone Turnšek, Laško, je podpredsednik slovenske rokometne zveze. Je član nadzornega sveta časopisnega podjetja Delo in član nadzornega sveta Banke Celje. Ko gre za politiko, je Mitja Lavrič nekoliko zadržan. Tone Turnšek pa je svoje ime postavil na seznam tistih državljank in državljanov, ki so s podpisi podprli kandidaturo Milana Kučana za predsednika republike. No, v resnici sta vodstvi obeh pivovarn politično pisani. V nadzornem svetu Pivovarne Union lahko srečamo Alfreda Killerja, člana Bajukove NSi, in Dušana Mikuša, ki je bil lani, med Janševim vodenjem obrambnega ministrstva, državni sekretar slovenske obrambe. Jakob Piskernik, član Unionovega nadzornega sveta, je dolga leta vodil kranjski Merkur, rentgenska slika pa bi pokazala, da ima srce na levi. V vodstvu Pivovarne Laško lahko ob predsedniku uprave Turnšku srečamo Boška Šrota, brata celjskega župana Bojana Šrota (SLS+SKD). Vendar brata Šrot nista člana iste stranke. Nadzorni svet Pivovarne Laško je pobarvan v barve političnega centra, pa tudi leve nianse bi se našle. Tržni delež laških pivovarjev za nekaj promilov presega polovico. Tržni delež Uniona je za nekaj promilov nižji od polovice. Kapljice si razdelijo ugledne globalne pivovarske firme. Če gre za pivo, se Slovenci zanašajo na endemične sorte. Kdor pije pivo iz širnega sveta, izgleda sumljivo, izdajalsko, snobovsko.
Ko je Pivovarna Laško sredi prejšnjega tedna objavila novico, da se poteguje za nakup skorajda četrtinskega deleža Pivovarne Union, ni bilo povsem jasno, ali se bo razvnela pivovarniška vojna. Pivovarna Union je na vojno nekoliko slabše pripravljena, saj je pred meseci s sovražnim prevzemom naskočila ajdovski Fructal, prevzem pa jo je rahlo utrudil. Pivovarna Laško se je pred meseci miroljubno povezala z Radensko. Zdi pa se, da so v Šiški novico o načrtovanem delnem prevzemu Pivovarne Union pričakali brez panike. Uprava Pivovarne Union je namreč izrazila pričakovanje, da bo vse teklo po zakonih, v sporočilu za javnost pa se je največ vsebine skrivalo v stavku: "... Pivovarna Union (...) posluje normalno in v vročih poletnih dneh še povečuje svojo proizvodnjo." Ton sporočila iz Pivovarne Union je ležeren. Hej, vroče je, naš tekoči trak pa teče brez zastojev in nihče ne bo žejen. Torej tudi pivovarske vojne ne bo? Če bi v Unionu potezo Laškega razumeli kot vojno napoved, ne bi razmišljali o žeji.
"Vse je odvisno od tega, kako bosta ravnali Kapitalska in Odškodninska družba," je iz varnega zavetja Dalmacije ocenjeval moj vir iz vrst borznih posrednikov. Če je vse zmenjeno, se bosta Pivovarni Union in Laško nekega dne povezali v orjaški slovenski pivovarski holding, ki bo obvladoval 95 odstotkov trga. Pred tem bo moral s kakšno oceno nastopiti tudi urad za varstvo konkurence. Če bi slovenski pivopivski trg obvladovala firma, ki bi imela monopol, bi bil to hud politični udarec. Potem se volilno telo ne bi moglo kregati niti o tem, katera pivska znamka je imenitna, katera pa smrdi po kdo ve čem.
Hej, vroče je, naš tekoči trak pa teče brez zastojev in nihče ne bo žejen. Torej tudi pivovarske vojne ne bo? Če bi v Unionu potezo Laškega razumeli kot vojno napoved, ne bi razmišljali o žeji.