Miha Štamcar

 |  Mladina 44  |  Politika

Novi Juri - Luka Juri

Predsednik Mladega foruma Združene liste socialnih demokratov.

Juri Junior

Juri Junior
© Marko Jamnik

Brata Juri sta tvoja sorodnika, drži? Si imel zaradi tega pri političnem delu več težav ali več prednosti?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Miha Štamcar

 |  Mladina 44  |  Politika

Juri Junior

Juri Junior
© Marko Jamnik

Brata Juri sta tvoja sorodnika, drži? Si imel zaradi tega pri političnem delu več težav ali več prednosti?

Aurelio je moj oče. Vendar že kar nekaj let ne živiva skupaj, ker sem se pri sedemnajstih preselil v Devin, kjer sem hodil v mednarodno šolo, potem pa sem odšel v Gorico v šolo za mednarodne diplomatske vede. Diplomirati bi moral že decembra, vendar se je zaradi kampanje za kongres podmladka vse skupaj prestavilo na marec. Sicer pa je bila ta povezava z očetom zame bolj ovira kot prednost ...

Podobno, kot je Michael Douglas najprej trpel zaradi očeta Kirka.

Dokler je bil oče podpredsednik stranke, je bilo razumljivo nekaj težav, pa niti ne v samem Mladem forumu, ampak so bile težave predvsem zunaj organizacije. Večkrat so me identificirali z njim. Konec koncev se je bilo tudi sedanjemu ameriškemu predsedniku Georgeu Bushu mlajšemu težko prebiti iz očetove sence.

Verjetno bo sedanja vojna rešila težave, ki jih je imel s prepoznavnostjo. Na kongresu v Celju si postal predsednik Mladega foruma Združene liste socialnih demokratov. Kaj se je spremenilo v vaši organizaciji?

Vodstvo se je renoviralo, nekateri so ostali, tudi sam sem že bil v vodstvu, koordiniral sem aktualno politično dogajanje in bil eno leto podpredsednik foruma. Forum si je zunanjo podobo zgradil prek nestrinjanja z vstopom Slovenije v Nato, prek zahtev po legalizaciji marihuane, po uvedbi porok istospolno usmerjenih in legalizaciji prostitucije. Točk je sicer več, je pa res, da so naštete zanimivejše za javnost od drugih. Pomembno je poudariti, da nismo proti Natu, smo proti vstopu Slovenije v to organizacijo. Vstop se nam zdi ekonomsko in varnostno škodljiv. Pri novi politiki glede drog ne gre samo za legalizacijo marihuane, ampak za drugačen odnos tudi na tem področju. Tudi pri sami legalizaciji prostitucije ne gre za spodbujanje, ampak za vsaj nujno zaščito prostitutk in prostitutov. Omenjene stvari smo že imeli v manifestu, je pa vodstvo, ki je sedaj postavljeno, odločeno te sklepe izpeljati do konca.

Kaj to pomeni v zvezi z Natom?

Kar se tiče tega, dialog s stranko še vedno poteka. Svoje stališče bomo zagovarjali do konca, na konferenci stranke, ki jo mora stranka izpeljati do junija, bomo zagovarjali nevstop Slovenije v Nato. Še prej bomo opravili pogovore z drugimi zainteresiranimi skupnostmi znotraj stranke, recimo z Ženskim forumom, saj tudi ta nasprotuje vstopu, in z območnimi organizacijami. Pomembno je, da ne identificiramo samo pozicije ne Nato, ampak zakaj ne Nato. Ne gre samo za konservativno linijo, ki bi bila proti Natu, ker bi bili nekakšni jugonostalgiki, gre za pragmatično analizo razmer in realno presojo posledic. Edini argument za vstop v Nato danes je graditev ugleda politični eliti in ta ugled bi prinesel politični kapital za bodočnost. Drugega argumenta ne vidim. Vsi drugi argumenti so po 11. septembru padli.

Kaj če se bo po vseh vaših prizadevanjih izkazalo, da predsednik stranke Borut Pahor, ki je v vladi skupaj s takšnim natofilom, kot je Drnovšek, te politike ne more podpreti? Kako se boste odzvali v Mladem forumu?

Na konferenci bosta dve poziciji. Skeptična do Nata in tista, ki jo bo poosebljal predsednik stranke in bo podpirala vstop. Vendar bodo po mojem tehtnico prevesile območne organizacije. Točke iz koalicijske pogodbe, ki v stranki prej niso bile definirane, ne morejo biti zabetonirane. Konec koncev bo sama koalicija v kratkem postala vprašljiva. Vse je odprto, Drnovšek je že napovedal poteze, ki jih bo potegnil spomladi. Vse se bo na novo odprlo in tudi Pahor se ne bo mogel skrivati za koalicijsko pogodbo, pokazati bo moral druge argumente. Mi bomo stranko poskušali prepričati, da je pomembneje, da delamo za Slovenijo, kot da delamo za koalicijo. Čeprav to zveni morda demagoško.

Če se vrnemo k zahtevam, ki jih Mladi forum postavlja, torej legalizacija prostitucije, marihuane, istospolne poroke ... Že nekaj časa se o vsem tem pogovarjamo, pravih zmag pa ni in ni. Kako boste poskušali doseči več?

Če bi imela naša stranka v vladi večino, bi spremembe lahko pričakovali že v kratkem. Tako pa so zraven drugi partnerji, ki so bolj skeptični glede omenjenih vprašanj, zato lahko pričakujemo odprto razpravo v javnosti in da vsaj tisti vladni krogi, ki so bližje našemu mnenju, pripravijo programe v zvezi s tem. V zvezi s porokami istospolnih partnerjev se stvari že premikajo. Mogoče naj bi bile registracije, to pa bi že pomenilo napredek. Vendar je to po našem le začasna rešitev. Registracija bi poleg pozitivnega lahko pomenila tudi nevarno popisovanje homoseksualcev in homoseksualk, tega pa si nihče ne želi.

Gre le za vprašanje časa. Stvari se premikajo le naprej. Splav, o katerem se je toliko govorilo, ni več vprašljiv. Tudi umetna oploditev samskih žensk je le vprašanje časa. Stvar še ni končana. Vloga Slovenske ljudske stranke je, da poskuša ustaviti spremembe v družbi, ki se dogajajo. Njena edina možnost je, da te spremembe upočasni.

Kaj boste storili, če se Pahor in njegova linija odločita, da bosta vseeno podprla vstop v Nato?

Konferenca bo odločila. Vodstvo ima samo nekaj glasov, seveda pa ima vpliv, tako kot Mladi forum. Če bo stranka odločila, da podpre vstop v Nato, bo to odločitev stranke in jo bo Mladi forum spoštoval. Mi bomo ostali pri svoji odločitvi, tu smo avtonomni. Pričakujemo, da bo stranka podprla referendum, na tem referendumu bo forum peljal svojo linijo, čeprav bi ta lahko bila v nasprotju s strankino. Bolj ko se bosta povabilo Nata in referendum oddaljevala, bolj je to nam v prid, ker čas pušča pravim argumentom, da pridejo na dan. Ti argumenti pa so jasni. Zadnji argument, s katerim se je zagovarjal vstop, češ da bo Nato zagotavljal stabilnost za nekatera ekonomska vlaganja, ne velja več, saj bodo imele članice zaradi ameriških interesov vedno manj in manj tega zagotovila. Švedska, Finska, Švica, Avstrija so zunaj Nata, pa so danes veliko varnejše države kot ZDA. Če se bo ta ameriška politika nadaljevala, bo tako tudi ostalo.

Kaj se bo zgodilo z vezmi med stranko in vami, če bo stranka podprla vstop v Nato?

Znotraj stranke gre za vsebinski diskurz. Ni pa vprašljivo zaupanje vodstvu stranke. To, da stranka podpira odprto razpravo, je hvale vredno in malo katera stranka bi si to upala. Zaupnica Borutu Pahorju in vodstvu ostaja tudi, če pridemo do diametralnega nasprotovanja na konferenci in po njej. Razprava o Natu je torej samo vsebinska stvar.

Mimogrede, je tvoj oče za vstop v Nato ali proti njemu?

Je za vstop v Nato pod nekaterimi pogoji, ampak vsak dan manj. Imela pa sva že nekaj dvobojev, kar se tega tiče.

povezava