10. 12. 2001 | Mladina 49 | Politika
"Umazana" elektrika
Slovenija vrača udarec Avstriji in prepoveduje uvoz njihove elektrike, Haider pa napoveduje "filtriranje jedrske elektrike"
© Tomo Lavrič
Zaplet je nastal po tem, ko je avstrijski uravnavalec trga električne energije E-Control (posebna komisija, v katero avstrijska vlada imenuje tri člane) podaljšal veljavnost uredbe, s katero prepoveduje uvoz električne energije iz Slovenije. Dan kasneje se je Eles, uradno na pobudo slovenskih proizvajalcev elektrike in vsekakor z blagoslovom države, odločil za protiukrep. Iz Avstrije bo, dokler bo enaka prepoved veljala za Slovenijo, prepovedano uvažati elektriko.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
10. 12. 2001 | Mladina 49 | Politika
© Tomo Lavrič
Zaplet je nastal po tem, ko je avstrijski uravnavalec trga električne energije E-Control (posebna komisija, v katero avstrijska vlada imenuje tri člane) podaljšal veljavnost uredbe, s katero prepoveduje uvoz električne energije iz Slovenije. Dan kasneje se je Eles, uradno na pobudo slovenskih proizvajalcev elektrike in vsekakor z blagoslovom države, odločil za protiukrep. Iz Avstrije bo, dokler bo enaka prepoved veljala za Slovenijo, prepovedano uvažati elektriko.
Ozadje prepovedi je gotovo politično in je povezano z avstrijskimi zahtevami po zaprtju jedrskih elektrarn v novih članicah EU, pa tudi z interesi avstrijskih proizvajalcev in trgovcev z elektriko, ki so se po liberalizaciji evropskega trga z električno energijo znašli na dvojnem prepihu; spoprijemajo se z močno evropsko in nemško konkurenco, hkrati pa jih ogroža uvoz poceni elektrike iz srednje- in vzhodnoevropskih držav. Slovenija v to kategorijo seveda ne spada, saj je slovenska elektrika praviloma dražja od avstrijske. Izvoz elektrike iz držav vzhodne in srednje Evrope v članice EU se je od leta 1996 povečal za več kot sedemkrat, z 2000 milijard kilovatnih ur na 15.000 milijard kilovatnih ur. Predvsem Češka, ki ima že sedaj brez vključitve JE Temelin 25 odstotkov presežka električne energije, naj bi bila najpomembnejši "električni preklopnik" in "preprodajalec" vzhodnoevropske elektrike.
Avstrija je prepovedala uvoz elektrike iz 20 držav vzhodne in srednje Evrope že v začetku oktobra, avstrijski tisk pa je javnosti pojasnil, da gre za prepoved uvoza "umazane elektrike". Na črnem seznamu so se poleg Slovenije znašle Albanija, Belorusija, Bosna in Hercegovina, Bolgarija, Estonija, Jugoslavija, Hrvaška, Latvija, Litva, Makedonija, Moldavija, Poljska, Romunija, Rusija, Slovaška, Češka, Turčija, Ukrajina in Madžarska. V slovenskem ministrstvu za okolje in prostor so nezadovoljni tudi zato, ker avstrijska vlada ni odgovorila niti na eno protestno pismo, ki ji ga je slovenska vlada v zvezi s tem vprašanjem poslala po diplomatski poti. Ko je avstrijski uravnavalec E-Control sestavil nov seznam in pri tem preverjal predvsem "okoljevarstveno tveganje" in "ravnanje z odpadki" v državah, se je Slovenija znašla tudi na tem "črnem seznamu". V skladu z avstrijskim zakonom Elwag je mogoče prepovedati uvoz elektrike iz držav, v katerih "naprave niso na ravni zahodne tehnologije" ali kjer na primer manjkajo "odlagališča za jedrske odpadke".
Vse to pa naj bi bilo tudi v skladu z zahtevami okoljevarstvenih organizacij, kot je na primer Greenpeace. "Če elektrarna v reformistični državi ne ustreza najsodobnejšim zahtevam, je treba ustaviti ves uvoz iz te države," trdi na primer izvedenec Erwin Mayer iz avstrijske veje organizacije Greenpeace. Podobno njegova organizacija od članic EU zahteva, da pogajanj o energiji s kandidatkami ne končajo, vse dokler jamstva za jedrske elektrarne ne bodo sestavni del pogodb in del "primarnega prava" EU. To pa je natanko to, kar zahtevata Avstrijska svobodnjaška stranka in njen neformalni vodja, koroški deželni glavar Jorg Haider. Ta je takoj po novem "zgodovinskem" sporazumu med češko in avstrijsko vlado avstrijskemu kanclerju Schusslu znova odrekel pravico do odločanja o tako pomembnih vprašanjih "brez pooblastila celotne vlade" in zagrozil s ponovnim odpiranjem menda zaprtega poglavja o energiji, če bi bil referendum uspešen. Sočasno je Kronen Zeitung na prvih straneh s krepkimi črkami objavil, da je imela JE Temelin že "sedemindvajseto napako" in da so jo izključili iz električnega omrežja "samo tri minute po zagonu". V takšnem ozračju je Haider napovedal, da dežela Koroška, ki je večinski lastnik javnega podjetja Karntner Elektrizitats AG, ne bo dopustila, da bi "jedrska elektrika prišla na Koroško", Haider pa je celo prepričan, da je kaj takšnega "tehnično mogoče izpeljati".
Ironični komentarji v pismih bralcev avstrijskih časnikov kažejo, da je velik del avstrijske javnosti spregledal politično ozadje napovedanih Haiderjevih ukrepov. "Glavarjev protiatomski električni filter pod vsako koroško božično drevesce!" "Hajderček, poglej proti Nemčiji; tam stojijo elektrarne, ki včasih cele tedne delujejo brez varnostnih sistemov. Ob resni nesreči se lahko reaktorji raztopijo, ker jih ni mogoče ohladiti, toda napadati nemške brate zaradi tega bi bilo neproduktivno, to bi lahko omejilo dotok turistov na Koroško, ali ne? Zato je laže ščuvati proti Čehom, ljudstvo pač potrebuje skupnega sovražnika. " odgovarjajo nekoliko kritičnejši bralci.
Vse to pa ne bo omililo negativnih posledic prepovedi in nasprotnih prepovedi, ki bi bile lahko vpeljane prihodnje leto. Največje žrtve tega energetskega spopada bodo slovenski Talum in Kidričevo in avstrijski Verbund, ki jima je prodal poceni elektriko. Ni naključje, da je bila Slovenija na prvem "črnem" seznamu dan po objavi pogodbe, po kateri je bil Verbund med 32 ponudniki izbran za dobavitelja električne energije slovenskima podjetjema. Prav tako ni naključje, da se je Verbund pred kratkim zapletel v spor s Haiderjem. Iz tega izhaja, da je slovenski "recipročni" odgovor le propagandni strel v prazno, ki so ga avstrijski politiki lahko pričakovali, zato bolj kot Avstriji škodi sami Sloveniji. Torej bi bilo veliko bolje, če bi Slovenija v odgovor na avstrijske sprejela takšne ukrepe, ki ne bi samo na videz prizadeli interesov severne sosede. To se seveda ne bo zgodilo; iz krogov blizu vlade je že slišati govorice, da naj bi se bili tisti, ki so najognjeviteje zagovarjali medijski pritisk na Avstrijo, že premislili, vendar sedaj ni jasno, kako brez tega, da bi bila načeta kredibilnost, umakniti sporno prepoved uvoza avstrijske električne energije.
Prav tako bi bilo treba Evropsko komisijo odločneje opozoriti, da so ukrepi avstrijske vlade v nasprotju s pravili Svetovne trgovinske organizacije in tudi slovenskega pridružitvenega sporazuma. "To je v nasprotju s pravili WTO in pridružitvenega sporazuma zato, ker gre za področje, ki je sicer še v domeni države, vendar se sprošča. Zato je takšen enostranski ukrep nesprejemljiv. Krši se temeljno načelo, ki Sloveniji omogoča dostop do enotnega trga EU," poudarja dr. Robert Golob, poleg tega je prepričan, da bo učinek avstrijskih ukrepov "enak ničli". Ker Slovenija pač ne izvaža veliko elektrike v Avstrijo. In tudi z uvozom ne bo težav - Eles ima menda že veliko ponudb trgovcev z "neavstrijsko" elektriko po enaki ceni, kot je bila "avstrijska elektrika". Ministrstvo za okolje in prostor je kljub temu zaradi avstrijskega ukrepa protestiralo tudi pri evropskem direktoratu, pristojnem za pridružitev. Tam so protest "vzeli na znanje" in dali vedeti, da bo obravnava trajala kar "nekaj časa". Podobni zapleti so menda pred časom nastali tudi med Francijo in Nemčijo ter Švico in Nemčijo in povsod so tožniki nazadnje dokazali, da je omejevanje trga z električno energijo v nasprotju z evropskimi predpisi. Še posebej ironično pa je, da EU gospodarsko sodelovanje Avstrije in Slovenije, ki ga Avstrija enostransko prepoveduje, financira s precejšnimi sredstvi. Do leta 2006 bo tako EU Sloveniji in Avstriji samo v okviru programa Interreg za gospodarsko, okoljevarstveno in prostorsko sodelovanje namenila 54,4 milijona evrov.