24. 12. 2001 | Mladina 51 | Politika
01 pop & Rodeo
Nuša Derenda
© Andrej Medica
Ker ne vemo več natančno kaj je pop in kaj kultura, bo edino merilo (pop)kulturnosti slovenskih dogodkov leta zabava. Mogoče se vam to zdi površno, populistično, šlampasto ... v vsakem primeru pa je zelo zelo zeitgeistno.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
24. 12. 2001 | Mladina 51 | Politika
Nuša Derenda
© Andrej Medica
Ker ne vemo več natančno kaj je pop in kaj kultura, bo edino merilo (pop)kulturnosti slovenskih dogodkov leta zabava. Mogoče se vam to zdi površno, populistično, šlampasto ... v vsakem primeru pa je zelo zelo zeitgeistno.
Glasba
Začnimo z glasbo. Epohalnih dogodkov v bistvu ni bilo. Nekaj manjših premikov na glasbeni sceni, potrditev Siddharte kot vodilnega slovenskega pop benda, ki je obnorel tisoče najstnic in nekaj malega najstnikov. Za razmah leta pa lahko mirno razglasimo oddajo Videospotnice, ker je sedaj zaradi te oddaje dokončno jasno, da kdor nima videa, na naši glasbeni sceni ne obstaja. Pa čeprav moramo potem prenašati tone Tabujev in O.S.T.-ov in podobnih.
Na koncertnih odrih, hm, se je sploh kaj zgodilo? Med koncertnim dogajanjem nas je šokiral Pop Arts Festival, in to zato, ker je razglašen za odpadek leta. Stožice so pač koncertno prekleto prizorišče. Ko bo tam stadion, bo vse drugače. Do takrat pa tam nekje obstaja vse bolj mednarodno odmeven Rock Otočec.
Na tehno sceni pa se je zgodil premik. Je nemara rejv kultura v zatonu? Morda, je pa nedvomno zadetek leta ekstazi. Medijsko zelo odmevni sta bili dve smrtni žrtvi.Posledica: iksi so postali mladinski nacionalni sovražnik, odpovedali so party v Celju.
Življenjski stil
Bistvenih premikov v življenjskem stilu ni bilo zaznati. Razen da so samske ženske po izgubljenem referendumu za svojo afirmacijo poskrbele kar same in nič več ni sramotno reči: "Sem samska in sem ponosna!" Recimo temu razkritje leta.
Na gejevski sceni sta se zgodila dva neverjetna dogodka. Končno so se odkrito pojavili na ulicah. Mavrično parado konec junija je sicer izzval domnevno diskriminatorni incident v lokalu, pa vendar je bila parada za zatohlo prestolnico šokanten presedan. Zato si dogodek zasluži naziv sprehod leta. Drug pomemben dogodek homo scene je bil padec Helene Blagne. Mislimo kot gejevske estradne dive. Malo po tem, ko je zmagala na Emi in še preden smo vedeli, kakšno obleko je imela na Eurosongu, je v Roza disku kluba K4 nastopila Nuša Derenda. Oblečena kot zajčica, odločena, da zavzame prestol gejevske ikone. Zato ji podeljujemo naziv estradnica leta. Posledica kombinacije obeh dogodkov pa je morebiti ta, da bodo na Emi 2002 nastopile Štrumpantl Sisters.
Mediji
Ker je na naše ekrane končno zajadrala prava ameriška trash tv (v obliki Jerry Springer Showa in magazina Ekstra), ni čudno, da je tudi v trač rubrikah najbolj odmevala Požarjeva knjiga in Jonasove replike. In če smo že pri tem, razglasimo še vprašanje leta: "Katero bolezen je imel Dostojevski?" Odgovor je bil vreden 10 milijonov tolarjev, oddaja Lepo je biti milijonar pa je najbolj gledana oddaja na slovenskih malih zaslonih. Prekosil jo je le prenos usodne nogometne tekme.
Vsaj nekaj časa je bil med najbolj gledanimi tudi slovenski Playboy. Skupaj s Cosmopolitanom in Men's Healthom. Če gre drugim dvema ok, Playboyu nikakor ni uspelo sleči dovolj znanih Slovenk, da bi ga pokupili desettisoči. Renome mednarodne edicije pač še ne pomeni domače kvalitete in ekipa najboljših na sceni sama po sebi ne prinese prebavljive revije ... Prvi urednik ni zdržal niti eno leto, zato revijo razglasimo za papir leta.
Maj 2001 pa nam je prinesel tudi popolnoma nov koncept kina, ki je film končno prikazal kot izključno potrošniško dobrino. Multipleks. Kolosej je v kino dvorane prinesel pop corn, kokakolo in letališki filing. Jebi ga, sodoben kino je razglašen za hišo leta.
Če smo že pri filmu ... V to kategorijo sodi tudi hrana leta - Kruh in mleko. Lahko prebavljivo, v Portorožu prezrto, v Benetkah lev prihodnosti, ki je prinesel evforijo slovenskega filma in slogan "Jan za predsednika" (če se ne bi pozneje kot kandidat pojavil še Srečko K.). V vsakem primeru čakamo še na med in mleko filmskega raja.
Art
In ne nazadnje naj se na hiše naveže steklenjak leta, kakor bi lahko poimenovali medzidek Narodne galerije. Za slovensko louvrsko piramido sta kriva arhitekta Sadar in Vuga, ki bosta glede na število impozantnih projektov morda postala Plečnik začetka tisočletja. Upamo, da ... ne.
Je pa nedvomno artist leta Marko Peljhan. Menda je bolj cenjen v tujini kot doma. Nagrada na Ars Electronici je nekaj takega kot sodobni umetniški oskar. V Koloseju pa imajo del njegove instalacije. Nagradno vprašanje prihodnjega leta pa je: Kaj je hotel umetnik s tem povedati?