22. 10. 2002 | Mladina 42 | Politika
Pogorevčeva izdaja
Zakaj se šef policije in najmočnejši kriminalni novinar ne razumeta več
Slika v baziliki na Brezjah; na njej lahko najdete tudi Pogorevca
© Denis Sarkić
V zadnjih dneh na kriminalnih straneh osrednjega slovenskega dnevnika Delo spremljamo dopisovanje, oziroma prepir, oziroma javni spopad med generalnim direktorjem policije Markom Pogorevcem in novinarjem Dela Žarkom Hojnikom. Hojnik in Pogorevc si v začetku Pogorevčeve kariere nista stala tako zelo nasproti, tudi Hojnikovi komentarji so bili do Pogorevca razmeroma prizanesljivi. Potem pa se je vse spremenilo.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
22. 10. 2002 | Mladina 42 | Politika
Slika v baziliki na Brezjah; na njej lahko najdete tudi Pogorevca
© Denis Sarkić
V zadnjih dneh na kriminalnih straneh osrednjega slovenskega dnevnika Delo spremljamo dopisovanje, oziroma prepir, oziroma javni spopad med generalnim direktorjem policije Markom Pogorevcem in novinarjem Dela Žarkom Hojnikom. Hojnik in Pogorevc si v začetku Pogorevčeve kariere nista stala tako zelo nasproti, tudi Hojnikovi komentarji so bili do Pogorevca razmeroma prizanesljivi. Potem pa se je vse spremenilo.
Dopisovanje
Bralcu sicer popularne kronike v Delu je 10. oktobra postalo jasno, da so nesoglasja med Hojnikom in Pogorevcem postala neznosna. Hojnik je namreč tistega dne napisal komentar Pogorevčev turizem, ki govori o Pogorelčevem obisku Združenih držav Amerike. Direktor naše policije se je tam udeležil letne konference članov neprofitnega združenja policijskih šefov IACP. Konferenca v Minneapolisu je trajala od 5. do 9. oktobra, Hojnikova osnovna trditev pa je bila, da gre za čisto potrato denarja in časa. Še več, Hojnik je nakazal, da Pogorevc pri svojih potovanjih ni nikoli ravno varčen, in hkrati omenil Pogorevčevo novoletno večtedensko zasebno potovanje po Avstraliji, kamor je popeljal tudi šefa svojega kabineta, Romana Repa. Hojnikov očitek, da je (menda nepolitični) šef policije zbiral denar za predsedniško kandidaturo Barbare Brezigar, pa je Pogorevčeva potovanja postavil v povsem novo luč. Hojnik je zapisal: "Generalni direktor policije je namreč ne večtedenski zasebni izlet v Avstralijo popeljal še šefa svojega kabineta Romana Repa. Kaj sta počela pri avstralskih Slovencih in pri patru z Brezij, ni znano, niti kdo naj bi ta obisk "sponzoriral". Nekateri povezujejo njun izlet, med katerim sta bila prek službenih mobilnikov nenehno v stiku s policijskimi šefi v domovini (takrat je bil Marko Pogorevc "na tapeti" zaradi suma domnevnega posilstva izpred devetih let), z zbiranjem denarja za predsedniško kandidaturo. Čigavo, (vsaj za zdaj) ni jasno, bolje poučeni pa menijo, da menda za lastno oziroma za bodočo predsednico države ..."
Pogorevc ob takšnem članku res ni mogel ostati tiho. Odpisal je Hojniku in v soboto, 12. oktobra, smo lahko na kriminalnih straneh prebrali odgovor. Po njegovem je bil obisk v Ameriki nujen in je v marsičem pripomogel k temu, da bo naša policija še uspešnejša. Pogorevc trdi, da je organizacija IACP prestižna in da obiski na takšnih srečanjih zelo pomagajo pri prepoznavnosti slovenske policije v svetu. Nič pretresljivega, če ne bi Pogorevc na koncu pisma svojega besa na Hojnika zlil v naslednjih stavkih: "Namigovanja o mojih zasebnih obiskih v Avstraliji pa so s strani novinarja g. Žarka Hojnika več kot neokusna, ker so tudi njemu vsa dejstva mojega vsakoletnega, res da zasebnega obiska v Avstraliji popolnoma znana še iz časov, ko je z menoj prav ponižno hodil na Brezje in to tudi objavljal v časopisu Delo." Pogorevc je torej obelodanil, da sta se s Hojnikom družila tako tesno, da se jima skupaj niti na Brezje (kjer je Pogorevc kljub temu, da je nevernik, stalni gost) ni bilo težko odpeljati. Posredno je Pogorevc Hojniku očital, da je izdal neko veliko prijateljstvo.
Hojnikov odgovor je sledil v torek, 15. oktobra. V prvem delu se je še enkrat pozabaval s famozno organizacijo IACP, potem pa je sledilo javno klofutanje policijskega direktorja. Hojnik je kot odgovor na njuno druženje na Brezjah, kamor naj bi šla v cerkev gledat Pogorevčevo sliko, povedal, da mu je Pogorevc v času njunega prijateljstva zaupal vse kaj drugega kot le ogledovanje cerkva. "Druga resnica je tudi, da je generalni direktor policije 6. maja letos "ponižnemu" novinarju izročil tri komplete domala 20 let stare sodbe zoper mag. Bečirja Kečanovića, ki pa jih novinar po skrbni presoji in preverjanju ni objavil, saj so služile zgolj za diskreditacijo Kečanovića, da ta ne bi postal morebitni Pogorevčev nadzornik." Podatek, ki zaskrbi; imamo res šefa policije, ki si ne želi nadzora in ga hoče za vsako ceno preprečiti, hkrati pa po mili volji razpolaga z zaupno dokumentacijo?
Pogorevc se je na to Hojnikovo pismo odzval zelo kratko, že naslednji dan. Hojnika bo tožil zaradi laži, saj sodba zoper Kečanovića, ki je bila anonimno poslana na več naslovov (tudi Pogorevcu, kakšno naključje), ne izvira iz policijskih arhivov.
V četrtek, 17. oktobra, se je Hojnik s Pogorevcem le še poigral. Povedal je, da si na sodišče tako rekoč želi in da bo z veseljem pojasnil, kako in od koga je dobil tri komplete Kečanovićeve sodbe, in da kot posladek ponuja še dokumente iz policijskih evidenc, ki naj bi jih prejel lani 8. decembra. "Ob teh papirjih naj ga spomnim še na lanski 8. december in dokumenta iz policijskih evidenc," je zapisal Hojnik.
Ozadje
Pa bo Hojnik res lahko dokazal, da je od Pogorevca prejemal papirje, s katerimi je šef policije poskušal diskreditirati svoje sodelavce? "Če bo prišlo do sojenja, imam v roki dokumente, priče in tonske zapise," pravi Hojnik. Papirje o Kečanoviću naj bi dobil 6. maja (podobno kot še nekateri drugi novinarji), vendar jih v nasprotju z recimo Rajkom Geričem na TVS ni objavil, ampak naj bi jih začel preverjati. Že 8. maja se je odločil objaviti pogovor s Kečanovićem. "Pogorevčeve" dokumente pa je skrbno čuval. Na očitke, da je izdal vir s tem, ko je povedal, da je Kečanovićevo sodbo dobil od Marka Pogorevca, pa izkušeni kriminalni novinar pravi, da je dokument in zgodbo o njem varoval, dokler ni bil izzvan. Pogorevc ga je namreč hudo užalil z izjavo, da je Hojnik "z njim ponižno hodil na Brezje". Pa sta bila res na Brezjah? "Povabil me je, da grem z njim, da mi bo pokazal svojo fresko, pa sem šel pogledat, kot novinar." Menda si je bil Pogorevc na sliki kar všeč.
Mnogi so namigovali na to, da se je prijateljstvo med Hojnikom in Pogorevcem pravzaprav začelo krhati že v času afere tožilca Fišerja in še nekaterih nepotističnih afer. V Dnevniku so 19. aprila na kratko objavili, da naj hčerka enega od novinarjev, ki pokriva področje policije, ne bi imela ustrezne izobrazbe za mesto, ki ga zaseda. Ima namreč končano srednjo trgovsko šolo, zasedala pa naj bi delovno mesto tajnice, za katero je potrebna 5. stopnja izobrazbe. Z njo je policija tudi sklenila pogodbo o šolanju za pridobitev ustrezne izobrazbe in ji bo stroške šolanja tudi plačala. "Sklicevanje na pomembnost kariernega napredovanja znotraj policije kot na argument, zakaj so jo zaposlili na omenjenem delovnem mestu, pa tokrat ne pride v poštev, saj je bilo delovno razmerje z njo sklenjeno 3. septembra 2000," sta takrat zapisali Vesna Vuković in Meta Roglič. Po krajšem preverjanju naj bi tudi Hojnik posumil, da je vest pricurljala iz Pogorevčevega kabineta, čeprav so ga prepričevali, da naj bi se na njegovo hčerko spravila Kečanović in (kdo drug kot) Drago Kos. Da naj bi posredovala podatke v javnost. Pa ni bilo tako. Hojnik se je z njim pogovoril in videl, da ju takšne igrice ne zanimajo.
In kako Hojnik komentira Pogorevčev intervju v zadnji številki Demokracije? "Intervjuja ne bi komentiral. Poglejte samo naslov Policija je bila spolitizirana, in to govori policaj, ki daje intervju v naš edini res pravi strankarski časopis." In kaj pravijo ostali vpleteni? Marko Pogorevc nam je povedal, da ne ve, kakšne zvočne zapise ima gospod Hojnik, poudaril pa je, da je zadevo predal odvetnikom. "Kaj naj bi se dogajalo 8. decembra, mi ni znano. S Hojnikom v javnosti več ne mislim javno polemizirati, ker bom zadoščenje iskal na sodišču," pravi direktor slovenske policije. Na ministrstvu za notranje zadeve smo skušali dobiti izjavo ministra dr. Rada Bohinca, ki je bil (kako pripravno) nedosegljiv, vendar so nam vseeno prek njegove PR-službe, Roberta Štabe, odgovorili: "Minister je v skladu z veljavno zakonodajo in s svojimi pristojnostmi zadolžil državnega sekretarja, odgovornega za področje usmerjanja in nadzora policije, Miho Molana, naj od policije zahteva poročilo o dogodkih. Od drugih organov pregona pa minister pričakuje, da bodo ravnali v skladu s svojimi pristojnostmi."
Če drži, da je papirje Hojniku dal Pogorevc, je poleg kaznivih dejanj, o katerih govori Pavle Čelik, verjetno storil tudi kaznivo dejanje po 173. členu KZ, ki pravi, da je kaznivo očitanje kaznivega dejanja z namenom zaničevanja. Če pa bi se izkazalo, da je Pogorevc Hojniku dal papirje tudi 8. decembra lani, bi to pomenilo, da je načrtno uporabljal zaupno dokumentacijo za diskreditacijo svojih nasprotnikov.