24. 3. 2003 | Mladina 12 | Politika
Natofon
Zadnji aduti samozadovoljnih politikov
© Denis Sarkić
"Ni mogoče, da bi v Natu prišlo do kakršnega koli diktata ali izsiljevanja skupine držav proti Sloveniji."
Dimitrij Rupel, v Demokraciji, o enakopravnosti.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
24. 3. 2003 | Mladina 12 | Politika
© Denis Sarkić
"Ni mogoče, da bi v Natu prišlo do kakršnega koli diktata ali izsiljevanja skupine držav proti Sloveniji."
Dimitrij Rupel, v Demokraciji, o enakopravnosti.
P. S. Besede o enakopravnem položaju Slovenije znotraj Nata, ki naj bi nam podelil večjo močjo, kot jo imamo sedaj, obrabljeno krožijo po ustih gromovniških zagovornikov vstopa v Nato. Morda je res, da se bo mednarodni položaj Slovenije z vstopom v Nato spremenil, a to ne pomeni, da bo država bistveno bolj vplivna. Kakšna je naša enakopravnost, je odvisno od naše zunanje politike. Do sedaj je bila bolj pokorna in naivno je pričakovati, da se bo pod varnim bruseljskim dežnikom obnašala kako drugače.
"Jaz mislim, da nismo intelektualno in fizično dosti močni, da bi si svoje poti iskali. In tega se jaz bojim, da bomo nekaj spet po svoje reševali. Pejmo notri, potem bomo pa znotraj lahko razmišljali, kako se stvari lahko premakne."
Predsednik SAZU Boštjan Žeks, o tem, zakaj moramo v Nato.
"Madžarska se je suvereno odločila, da bo odprla zračni prostor v tem primeru, ko je bila zaprošena, ničesar drugega pa ne bo storila."
Pozabljivi minister Anton Grizold, v oddaji Aktualno o Madžarski, ki trenira iraško opozicijo.
"Vojna proti Iraku bo na izid nedeljskega referenduma o članstvu v zvezi Nato vplivala v pozitivnem smislu."
Milan Kučan, v Odmevih, o napadu na Irak in o dvigu podpore za Nato.
"Turški parlament bo po potrditvi nove vlade predvidoma v sredo sprejel odločitev o namestitvi ameriških čet v podporo posredovanje ZDA v Iraku, kar bo vplivalo na odločanje v VS. Poleg tega pod povečanim pritiskom prihaja do premikov iraških čet, kar lahko kaj hitro pokaže navzočnost orožja za množično uničevanje v državi, to pa bo ključno spremenilo odnos do tega vprašanja, saj bo šlo za kršitev resolucije 1441."
Predsednik odbora za zunanjo politiko Jelko Kacin o razvoju iraške krize.
"Po moje se mirovniki pri nas sploh ne ukvarjajo s postulati atlantske obrambne zveze. Strahovi so drugje. Vtis je, da se ukvarjajo s svojimi lastnimi v stvarnosti nepreverjenimi strahovi in predsodki. Ko jih poslušam, se mi zdi, da se malce bojijo, da bodo izgubili primat edinih eruditov na vasi."
Tožilka Barbara Brezigar, v Magu, o slovenskih protinatovcih.
"Kot rečeno, ko se družim s temi osebnostmi, to počnem zaradi svojega položaja, a vendarle osebno uživam - zaradi tega, ker se mi odpirajo vedno nova obzorja. Občutek imam, da na tak način razumem marsikaj, česar sicer ne bi razumel."
Dimitirj Rupel, v Ampaku, o prijateljevanju s predstavniki Nata in EU.
"Zgubili so službo."
Obramboslovka Ljubica Jelušič, v oddaji Aktualno, o veliko hujši kazni, ki je doletela odgovorne na vojaškem sodišču v ZDA za nesrečo, ker je v Italiji vojaško letalo zbilo gondolo in ubilo 20 ljudi.